Książka: wiersz na luty
Wyboru dokonała autorka bloga
Wiek: BO
Joanna Kulmowa
„Kolory”
Zimą
takie szare są dni
że się ziemi za kolorem kolor śni.
A to zieleń
jak zielone młode listeczki.
A to złoto
żółte jak słonecznik.
A to błękit
jak najniebieściejsza niezabudka.
A to czerwień
jak maliny w ogródkach.
I tak jest aż do wiosennej pory
kiedy słońce śnieg topi
i dobywa kolory.
Sen czerwony, złoty z ziemi wychynie
aby zbudzić się w liściu
słoneczniku
malinie.
„Nowa teraz matura. Język polski poziom podstawowy i rozszerzony. Zbiór zadań maturalnych” to publikacja, którą przygotowały: Hanna Moszczeńska, Zofia Kołos, Marianna Gutowska, Anna Polińska, Agata Karolczyk-Kozyra.
Książka przeznaczona jest dla uczniów przygotowujących się do nowej matury w formule 2023.
Książka podzielona jest na 5 działów.
Dział 1. „Matura pisemna – poziom podstawowy
Tu znajdziemy przykładowe testy odnoszące się do takich zagadnień jak język polski w użyciu i test historycznoliteracki. Testy opatrzone są przykładowymi rozwiązaniami, wskazówkami ułatwiającymi samodzielne rozwiązywanie zadań.
Warto zaznaczyć, że testy historycznoliterackie zawierają zadania odnoszące się do poszczególnych epok – od starożytności do literatury po 1989 roku.
W tym dziale znajdują się także wskazówki odnoszące się do wypowiedzi argumentacyjnej oraz przykładowa realizacja tego typu wypracowania.
Dział 2. Matura ustna
W tym dziale znajdziemy wskazówki, jak przygotować się do egzaminu ustnego.
W zasobach cyfrowych zaś są gotowe konspekty odpowiedzi do wszystkich zadań jawnych CKE. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i skutecznie przygotować się do wypowiedzi ustnej.
Znajdują się też przykładowe zadania i wskazówki do pracy z materiałem do analizy językowej, ikonicznym, literackim.
Dział 3. Matura pisemna – poziom rozszerzony
W tym dziale zamieszczono wskazówki dotyczące wypowiedzi argumentacyjnej.
Dział 4. Arkusze maturalne – poziom podstawowy wraz ze wskazówkami
Dział 5. Arkusze maturalne – poziom rozszerzony wraz ze wskazówkami
Na końcu publikacji znajdują się odpowiedzi do zadań i arkuszy.
Atutem książki jest bez wątpienia Zbiór zadań z cyfrowym wspomaganiem nauki. Można zyskać dostęp do 5 kategorii zasobów cyfrowych, między innymi takich jak:
Dodatkowe zadania i arkusze maturalne (w tym CKE) wraz ze wskazówkami i odpowiedziami, które pomogą w przećwiczeniu strategii rozwiązywania wszystkich typów zadań egzaminacyjnych.
Filmy z rozwiązaniami, w których doświadczeni nauczyciele krok po kroku podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas pracy z zadaniami maturalnymi i czego się wystrzegać, by nie popełnić błędu.
Interaktywny katalog motywów literackich pokaże, jak najczęściej motywy są realizowane w lekturach obowiązkowych oraz innych tekstach kultury, dzięki czemu można nauczyć się funkcjonalnego dobierania kontekstów.
Powyższe informacje pochodzą od wydawcy.
ciekawostki, humor i inne różności
Powszechne jest stwierdzenie, że teatr jest świątynią sztuki. W związku z tym w miejscu tak odświętnym należy się odpowiednio zachować, aby nie przeszkadzać innym w odbiorze spektaklu teatralnego i co tu dużo mówić nie wyjść na osobnika nieobytego czy wręcz nieokrzesanego. Co zatem należy zrobić?
Ubierz się elegancko. Nie musi to być od razu smoking, ale też nie zakładaj bluzy z kapturem.
Należy zawsze przyjść na czas.
Po wejściu do sali wyłącz telefon komórkowy.
Przechodząc przez zatłoczony rząd zwróć się twarzą do siedzących.
Po zajęciu miejsca nie rozmawiaj przez telefon. Może to przeszkadzać ludziom, którzy np. chcieliby zapoznać się z programem spektaklu.
Jeżeli się spóźnisz nie usiłuj za wszelką cenę dotrzeć na swoje miejsce. Zajmij w ostatnim rzędzie wolne miejsce, jeżeli takie jest i poczekaj do antraktu.
Nie rozmawiaj podczas spektaklu nawet w trakcie najgłośniejszych efektów muzycznych czy dźwiękowych.
Nie nuć pod nosem melodii ani nie wybijaj taktu.
W razie nagłego napadu kaszlu opuść widownię ze względu na siebie samego jak i na innych widzów.
Jeżeli nie jesteś pewien czy spektakl się zakończył, nie wyrywaj się przed innych z brawami. Poczekaj z oklaskami do końca przedstawienia.
………………………………………………………………………………………………….
Willem Einthoven był lekarzem żyjącym w I połowie XX wieku. W 1903 roku wynalazł elektrokardiograf. To urządzenie mierzy i zapisuje pracę serca, czyli wytwarza fotograficzny zapis impulsów serca. Ten zapis nazywa się elektrokardiogram (EKG). Dzięki temu badaniu można wykryć chorobę tego bardzo ważnego dla człowieka organu. W 1924 roku za ten wynalazek Willem Einthoven otrzymał Nagrodę Nobla.
…………………………………………………………………………………………………..
Kobieta w epoce romantyzmu musiała wyglądać jak rusałka. Nosiła obcisłe gorsety, które nadawały jej bardzo wąską talię. Nosiła dekolty w kształcie serca, zwiewne wstążki i szale, a w upięte włosy wkładała kwiaty. Panowie zakładali kamizelki kolorowe lub w kwiaty, jaskrawe fraki, żółte spodnie i wysokie, kremowe cylindry. Do tego obowiązkowe były wąsy, broda i lekko rozwichrzone włosy.
…………………………………………………………………………………………………..
Najwspanialszym dziełem w katedrze na Wawelu jest Kaplica Zygmuntowska. Głównym budowniczym był Bartłomiej Berecci. Została wzniesiona w latach 1519-1533. Zbudowana jest na planie kwadratu i nakryta kopułą (na zewnątrz kopuła jest pozłacana). Wnętrze wykonane jest z piaskowca. Jest to mauzoleum ostatnich władców z dynastii Jagiellońskiej: Zygmunta I Starego, Zygmunta Augusta i Anny Jagiellonki. Nagrobki królewskie wykonano z czerwonego marmuru.
…………………………………………………………………………………………………..
Humor
Kury znoszą w zimie droższe jaja.
Kochanowski zdobył w Padwie wykształcenie fizjologiczne.
Trzej królowie nazywali się Kacper, Melchior i Wańkowicz.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)