Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

listopad 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

01(3)

Nauka nie sprawia ci problemów. Masz dobre oceny z przedmiotów. Znacznie mniej czasu niż inni poświęcasz na przygotowanie się do sprawdzianów czy klasówek. Warto zatem nie marnować cennych chwil, ale wykorzystać je na rozwijanie swoich zdolności. Jak to zrobić?

  • Bierz udział w konkursach przedmiotowych. Dzięki temu nie tylko poszerzysz swoją wiedzę, ale nauczysz się też pokonywać stres.
  • Możesz uczęszczać na zajęcia dodatkowe i warsztaty. Takie formy edukacji są bardzo atrakcyjne i na pewno nie będziesz się nudzić.
  • Możesz wykorzystać swoje umiejętności i wiedzę, aby pomóc koleżankom i kolegom, którzy nie radzą sobie tak dobrze z nauką jak ty. Zyskasz ich wdzięczność, a być może nawiążesz nowe przyjaźnie.
  • Możesz założyć i prowadzić gazetkę szkolną, przygotować przedstawienia teatralne czy zorganizować grupę wolontariuszy do pracy w schronisku dla bezdomnych zwierząt.
  • Wykonuj dodatkowe zadania polecane przez nauczycieli. Są one trudniejsze i wymagają większego zaangażowania, ale równocześnie bardziej rozwijają.

rys-01(1)

Była środa. Nina z ponurą miną szła do szkoły. Nie cieszyły jej nawet popołudniowe zakupy z mamą. Jej myśli zaprzątało dzielenie. I wcale nie chodziło o matematyczne działania. Otóż Nina złościła się, kiedy ktoś chciał od niej pożyczyć długopis, ołówek, kredki. Uważała, że każdy powinien pamiętać o zabraniu przyborów do szkoły. Nie była w stanie sobie wyobrazić, że można zapomnieć piórnika. Zdarzało jej się udawać, że nie słyszy prośby jednej czy drugiej koleżanki, które chciał od niej pożyczyć długopis, bo go nie wzięły, a tu czekał do napisania sprawdzian. Wtedy Nina pochylała się nisko nad kartką i sprawiała wrażenie osoby bardzo zajętej rozwiązywaniem zadań.

– Pewnie dzisiaj będzie tak samo. Znów ktoś zapomni kredek i będzie chciał je ode mnie pożyczyć – mruczała pod nosem Nina.

– A naprawdę nie mogę, bo na plastyce będziemy przygotowywać pracę na konkurs i muszę mieć wszystkie kolory. Przecież w tym celu kupiłam nowe pudełko kredek – szeptała półgłosem.

Rozpoczęła się lekcja. Na ławkach pojawiły się kartki z bloków. Na tablicy widniał temat pracy konkursowej. Nina wiedziała, co narysuje. Jednak kiedy sięgnęła do tornistra, przeraziła się. Zapomniała swoich nowych kredek. Miała tylko kawałki zużytych. Z trwogą rozejrzała się po klasie. Zauważyła, że siedząca niedaleko Marysia ma na ławce różnokolorowe kredki. Chciała pożyczyć je od koleżanki, ale ta chyba nie słyszała, bo pochyliła głowę i rysowała.

Niki_01Bohaterką książki jest Nikki Maxwell. Nastolatka. Chodzi do prywatnej szkoły Westchester Country Day. I to nie dlatego, że jej rodzice są bogaci i mogą opłacić wysokie czesne za naukę. Nikki otrzymała stypendium, ponieważ jej tata dostał zlecenie na dezynsekcje w tej szkole. Bardzo chciałaby należeć do grupy ełefelek. Są to dziewczyny, które mogą pochwalić sie najmodniejszymi gadżetami, ubraniami, kosmetykami i telefonami komórkowymi. Nikki ma nadzieję, że właśnie taki wypasiony telefon kupiła jej mama. Okazało się jednak, że mama podarowała jej… pamiętnik. Dziewczyna była załamana. Nie dość, że nie otrzymała nowego telefonu, to jeszcze nie miała dobrego zdania na swój temat. Bo uważała, że nie ma idealnej cery, lśniących włosów, markowych ubrań, perfekcyjnego pedicure, świetnej fryzury i bogatych rodziców. Nie to co MacKenzie. Szkolna piękność otoczona wianuszkiem pochlebczyń. Znaleźć się w jej kręgu, było marzeniem prawie każdej dziewczyny. Idealna pod każdym względem. Chociaż nie. MacKenzie nie odznaczała się wybitnym umysłem ani empatią, ani talentem w jakiejś dziedzinie. W przeciwieństwie do Nikki, która była plastycznie uzdolniona.

Niki_02Dzięki temu zdobyła wielką popularność w szkole, rysując koleżankom i kolegom zmywalne tatuaże. To z kolei przełożyło się na wzbogacenie szkolnego księgozbioru. W jaki sposób? Otóż osoba, która chciała mieć tatuaż, musiała przynieść do szkolnej biblioteki przynajmniej jedną książkę. Nikki zaprzyjaźniła się też z Chloe i Zoey, które nie należały do dworu MacKenzie, a przede wszystkim z Brandonem. Aby mieć przyjaciół, nie trzeba silić się na oryginalność. Bycie sobą, chociaż czasami trudne, jest lepsze od udawania kogoś, kim się nie jest. (Rachel Renee Russell „Dzienniki Nikki”, tłum. Jan Prussak, Wydawnictwo Akapitt Press, 2015).

Konrad GesnerKim był Konrad Gesner?
Konrad Gesner żył w latach 1516-1565. Urodził się w Szwajcarii. Jest znany dzięki olbrzymiej 5-tomowej pracy zatytułowanej „Historia zwierząt”. Wymienił w niej w alfabetycznym porządku wszystkie stworzenia, jakie znał z obserwacji własnych i z książek. Praca Gesnera zawierała wiele szczegółów dotyczących wyglądu zwierząt, ich odżywiania i miejsca występowania.

MamutyNa co polowali pierwsi ludzie?
Ludzie z epoki kamiennej polowali na dzikie zwierzęta, którymi się żywili. Jednym z największych zwierząt, na które polowali, był mamut. Żadna część ciała zwierzęcia nie mogła się zmarnować – mięsa wystarczało dla gromady ludzi na kilka tygodni, z futra robiono namioty i ubrania, a z kłów i kości budowano chaty i wyrabiano biżuterię.

Pałac Kultury i NaukiJaki jest Pałac Kultury i Nauki w Warszawie?
Budynek znajduje się na placu Defilad. Wzniesiony został w latach 1952-1955. Wraz z iglicą liczy 234 metry. Posiada 3288 pomieszczeń. Znajdują się w nich siedziby różnych instytucji kultury. Na 30. piętrze jest taras widokowy, z którego można oglądać panoramę Warszawy i okolic. Na wysokości 42. piętra , z czterech stron budynku, znajduje się zegar. Jego tarcza ma średnicę 6m 30 cm, a łączna długość wskazówek wynosi 6m.

Foka pospolitaJaka jest foka pospolita?
Foka żyje w wodzie, u północnych wybrzeży Oceanu Atlantyckiego i Pacyfiku. Foki wychodzą na ląd podczas odpływu. Lubią odpoczywać leżąc w słońcu. Zwykle polują nocą. Żywią się rybami i skorupiakami. Zimę foka spędza pod lodem, pokrywającym znaczne obszary mórz. Kiedy chce zaczerpnąć powietrza, robi w lodzie otwory. Głowę wysuwa ostrożnie, w obawie przed niedźwiedziem polarnym. Młode foki rodzą się nie pod lodem, lecz na lądzie. Foka pospolita waży 100 kilogramów.

rys-03(1)Wisła płynąc przez Żuławy, wpada w depresję.

Indianie są czerwonej maści.

Zostałem uświadomiony przez zapylanie kwiatów.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.