Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

styczeń 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

01 (2)Przyjaciel nie jest twoją własnością, ale odrębnym bytem, któremu należy się szacunek. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wśród przyjaciół można zachowywać się swobodnie z pominięciem zasad savoir-vivru. Nic bardziej mylnego. Oto kilka wskazówek, jak poprawnie należy postępować z przyjaciółmi.

  • Nie zachowuj się tak, aby inni czuli się mniej wartościowi, np. nie przechwalaj się wspaniałymi wakacjami spędzonymi za granicą skoro wiesz, że twoi koledzy spędzili wolny od nauki czas pracując.
  • Nie pożyczaj od nikogo pieniędzy, jeżeli nie jesteś pewien, czy będziesz mógł zwrócić całą kwotę.
  • Powyższa zasada działa także w drugą stronę, czyli nie udzielaj szczodrze pożyczek, jeśli nie możesz sobie na nie pozwolić.
  • W domu przyjaciół traktuj ich meble i dobytek z największą ostrożnością, delikatniej niż własne.
  • Staraj się dostosować do porządków panujących w domu gospodarzy. Nie narzucaj im swojego sposobu bycia.
  • Przyjaciołom okazuj cierpliwość i toleruj ich osobiste dziwactwa, gdyż jak mówi znane przysłowie „Kto szuka przyjaciela bez wady, nigdy nie znajdzie przyjaźni”.
  • Nie przywołuj koleżanki lub kolegi do porządku w obecności osób postronnych.
  • Tematy drażliwe, np. niedostateczna higiena przyjaciela, poruszaj w sposób subtelny i delikatny.
  • Przyjaciela traktuj z empatią, bo ty też nie chciałbyś być potraktowany obcesowo.

Kim będęCzym zajmuje się grafik komputerowy?
Grafika komputerowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Wśród grafików komputerowych można znaleźć takich, którzy zajmują się przede wszystkim kreacją, czyli wymyślaniem projektów okładek książek, logo firm, ulotek, folderów reklamowych, tworzeniem stron internetowych, oraz operatorów DTP, czyli takich, którzy głównie odpowiadają za skład komputerowy.

Dla kogo ten zawód?
Dla osób, które interesują się sztuką, lubią rysować, mają wyobraźnię przestrzenną, pomysłowych, opanowanych, cierpliwych, potrafiących rozpoczęte zadanie doprowadzić do końca.

Jak zdobyć zawód?
W szkole średniej warto wybrać klasę o profilu artystycznym lub informatycznym. Można skończyć studia wyższe o specjalności grafika komputerowa. Można też skończyć stosowny kurs. W tym zawodzie pracuje też wiele osób, które same nauczyły się posługiwać programami graficznymi, korzystając z podręczników.

Kartki z pamiętnika Danki6 grudnia, niedziela
Mikołajki. Kiedy obudziłam się, przy moim łóżku stała torba z prezentami. Czego tam w niej nie było. Książki, perfumy, elegancka bluzka. No i oczywiście mnóstwo słodyczy.

11 grudnia, piątek
W szkole istne szaleństwo. Wielkimi krokami zbliża się koniec semestru. Kartkówki, sprawdziany, testy są teraz naszym chlebem powszednim. Jakby było ich za mało w ciągu semestru!

24 grudnia, czwartek
Wigilia. Od rana było mnóstwo pracy. Ubieranie choinki, pakowanie prezentów, przygotowywanie wigilijnej kolacji. Ale uwielbiam tę krzątaninę.

31 grudnia, czwartek
Sylwester. Spędziłam go na „domówce”, czyli u Asi, koleżanki z klasy. Oczywiście rodzice udzielili mi mnóstwo rad i wskazówek, co najmniej jakbym wybierała się na bal w dżungli. Zabawa była bardzo udana. A z noworocznymi życzeniami zatelefonował … Maciek. A to ci niespodzianka!

Film Most szpiegówPrzełom lat 50. i 60. XX wieku to okres Zimnej Wojny. W Ameryce został zatrzymany oficer wywiadu radzieckiego. Jego adwokatem został wyznaczony brookliński prawnik. Do obrony swojego klienta podchodzi z pełnym zaangażowaniem i profesjonalizmem. Budzi to jednak ostry sprzeciw niektórych grup społecznych. Bo jakże tak można. Bronić szpiega. Po jakimś czasie adwokat zostaje wysłany do Berlina, aby pomóc w uwolnieniu przetrzymywanego tam za szpiegostwo amerykańskiego pilota. I tak oto znajdujemy się w Berlinie. Miasto pogrążone jest w chaosie, dopełnieniem którego jest wznoszenie muru, oddzielającego miasto na dwie części: Berlin Zachodni i Berlin Wschodni. I za tym wszystkim widzimy ludzką tragedię. Ucieczki do lepszego świata, uosobieniem którego jest Berlin Zachodni, bardzo często kończące się śmiercią. Człowiek został ukazany jako malutki trybik w wielkiej i niebezpiecznej polityce.
Atutem filmu jest bez wątpienia scenografia. Z dbałością o szczegóły, wręcz z pietyzmem, odtworzono ówczesny Berlin – ulice miasta, wygląd budynków, wyposażenie mieszkań.
Film obfituje też w emocje, czego przykładem może być wymiana szpiegów na moście Glienicke.
„Most szpiegów” to doskonały, trzymający w napięciu, thriller.

Benjamin FranklinKim był Benjamin Franklin?
Benjamin Franklin żył w latach 1706-1790. Był jednym z pierwszych ludzi dokładnie badających problemy elektryczności. Dzięki pomysłowemu aczkolwiek niebezpiecznemu eksperymentowi udowodnił, że błyskawica jest zjawiskiem elektrycznym. Otóż w kierunku chmury burzowej puścił latawiec z przyczepionym do niego metalowym kluczem. Kiedy piorun uderzył w klucz posypały się iskry. Udowodnił także, że błyskawica jest rezultatem wyładowania elektrycznego w formie bardzo silnej iskry. Zainstalował pierwszy piorunochron na zewnątrz budynku. Przyciągał on pioruny i bezpiecznie odprowadzał je do ziemi, chroniąc budynek.

Naczynie aptekarskieJaka była średniowieczna medycyna?
Na wydziałach medycznych, jakie istniały na uniwersytetach, uczono się m.in. jak pory roku i miesiące wpływają na zdrowie, czego unikać, by cieszyć się dobrym samopoczuciem, jak przywrócić równowagę w organizmie, w których miejscach badać tętno żył, kiedy stawiać bańki, ile krwi można upuszczać, poznawano zioła i ich wpływ na zdrowie, przeprowadzano operacje. Nadal też kultywowano pogańskie praktyki, dając np. choremu amulet, który miał go bronić przed niedomaganiem.

Pałac ZimowyCo to był Pałac Zimowy?
Pałac Zimowy znajdował się w Petersburgu. Został wybudowany w II połowie XVIII wieku. Była to zimowa siedziba rodziny cara Rosji. Obecnie Pałac Zimowy pełni funkcję muzeum sztuki, zwane Ermitażem, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji dzieł sztuki na świecie.

 

Układ SłonecznyJak powstał Układ Słoneczny?
Układ Słoneczny narodził się wewnątrz wielkiej chmury gazu i pyłu, w tzw. mgławicy. Miało to miejsce około 5 miliardów lat temu. Stopniowo pewne części chmur stawały się bardziej gęste. Pod wpływem przyciągania grawitacyjnego gaz i pył tych obszarów zaczął się łączyć. Z czasem obszary te uformowały się w kulistą masę. Kula skurczyła się i rozgrzała, a następnie powoli zaczęła się rozpalać, tworząc „młode” Słońce, które wirowało bardzo szybko, wyrzucając z siebie w kosmos duże ilości materii. Jednocześnie cały czas kurczyło się i coraz bardziej rozgrzewało. Z czasem Słońce osiągnęło wystarczająco wysoką temperaturę, aby zaczęły w nim zachodzić reakcje jądrowe. W ich wyniku powstawały ogromne ilości energii potrzebnej do świecenia. Pierścień materii, wyrzuconej wcześniej ze Słońca, zaczął się zagęszczać i zaczęły się formować w różnych odległościach coraz większe bryły. Duże bryły rozrosły się następnie do rozmiarów, znanych obecnie planet. Z mniejszych grudek powstały księżyce planet, z jeszcze mniejszych zaś okruchów – asteroidy.

rys-03(1)Szpak jest szpakowaty, tak jak mój tatuś i koń.

Doprowadzając do wszystkich zakątków pokarm, krew pełni rolę kelnera.

Postać żaby jest krępa.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.