Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

listopad 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

04Wszyscy wiemy, że nie należy kłamać. Jednak każdemu z nas zdarza się nie mówić prawdy. Przede wszystkim nie powinniśmy wrzucać wszystkich kłamstw do jednego worka. Chociażby z tego powodu, że czasami dotyczą one sytuacji o różnej wadze. Ale generalnie powinniśmy dążyć do tego, żeby jak najczęściej mówić prawdę.

  • Kłamstwo choć czasami wydaje się wygodnym rozwiązaniem w dłuższej perspektywie może skomplikować relację między ludźmi.
  • Kłamstwo może oddalać ludzi i działać niszcząco.
  • Nie powinno się kłamać, aby sprawić drugiej osobie przyjemność. Nie mówiąc tego co rzeczywiście myślimy, utwierdzamy kogoś w złudnym poczuciu, że przykładowo to co robi lub jak wygląda jest dobre.
  • Czasami kłamiemy, bo chcemy przedstawić się jako lepsi, niż naprawdę jesteśmy.
  • Kłamstwo pociąga za sobą kolejne, a jednocześnie utwierdza nas w poczuciu winy.
  • W sytuacjach ekstremalnych, w których chodzi o bezpieczeństwo czy życie innych ludzi, prawda musi ustąpić.

Kim będę

Czym zajmuje się inżynier inżynierii środowiska?
Zajmuje się szeroko pojętą ochroną środowiska. Bada jaki wpływ na środowisko będzie mieć dana inwestycja budowlana, rozwój miasta, czy planowana autostrada. Tego rodzaju specjalista powinien mieć wiedzę chemiczną, fizyczną, rolniczą, uzdolnienia techniczne.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób dociekliwych w pogłębianiu swej wiedzy, umiejących korzystać z nowoczesnych technologii, potrafiących pracować w zespole, dokładnych, odpowiedzialnych.
Jak zdobyć zawód?
W liceum dobrze jest wybrać klasę, w której na poziomie rozszerzonym będą realizowane takie przedmioty jak biologia, chemia czy fizyka, geografia.

Kartki z pamiętnika Danki1 września, wtorek
Rozpoczęcie roku szkolnego. Dobrze, że oficjalne uroczystości, czyli przemówienie dyrektora, powitanie pierwszoklasistów, przedstawienie nowych nauczycieli trwało krótko. Potem rozeszliśmy się do sal na spotkanie z wychowawczynią. Po zapoznaniu się z planem lekcji, miny nam zrzedły. Codziennie kończymy zajęcia po 15. Oprócz środy, bo wtedy mamy lekcje do 16.10. A gdzie czas na życie pozaszkolne!?
9 września, środa
A to niespodzianka. Ostatnimi lekcjami były dwie matematyki (dobrze, że nie trzy). Spóźniłam się, bo układałam książki w bibliotece. Kiedy weszłam, a raczej wbiegłam do sali, za biurkiem stała nowa pani od matematyki. Trochę się ucieszyłam, a trochę przestraszyłam, bo nie lubię zmian. Zobaczymy, jak będzie.
21 września, poniedziałek
Nie wiem, co się ze mną ostatnio dzieje, ale zupełnie wyleciał mi z głowy sprawdzian z anglika. Byłam kompletnie nieprzygotowana. Coś ostatnio nie potrafię się skoncentrować. Może powodem jest Maciek, a raczej brak z nim kontaktu.
30 września, środa
Dzień Chłopaka. Z trudem udało nam się przygotować dla naszych chłopaków drobne upominki. Nawet się ucieszyli. Po południu umówiłam się z Maćkiem. Miałam dla niego niewielki podarunek. Nie przyszedł. Nie wiem, co o tym wszystkim sądzić. Z jednej strony byłam zła, z drugiej – przygnębiona a z trzeciej – zaniepokojona.

Labirynt. Próba ogniaTo druga z cyklu ekranizacja powieści Jamesa Dashnera. Tym razem akcja przenosi się do miasta, a tak naprawdę do tego, co pozostało z metropolii. Mamy wrażenie, że jesteśmy na pustyni. Szkielety budynków, mostów, ulice pokryła gruba warstwa piasku. Bohaterom przyjdzie się zmagać z niebezpieczeństwami, jakie niesie przyroda. A także z zagrożeniami, jakich przyjdzie im doświadczyć ze strony ludzi, niestety w większości zdegenerowanych lub istot człekopodobnych, niezwykle bezwzględnych, krwiożerczych i szybkich. Przed Thomasem i jego zespołem bardzo trudne zadanie. Muszą nie tylko stawić czoła tym ogromnym trudnościom, ale też przechytrzyć i uciec przed ścigającymi ich ludźmi z organizacji. Czują się niczym łowna zwierzyna. Wydaje się jednak, że może im się udać. Wszak działają wspólnie, troszczą się o siebie, są lojalni. Jednak cios przychodzi z najmniej spodziewanej strony. Pomimo bólu i rozczarowania, Thomas nie poddaje się. Chce, razem ze swoim zespołem, raz na zawsze unicestwić organizację, która za tym wszystkim stoi. Atutem filmu jest wartka akcja, szaleńcze ucieczki i pościgi. („Labirynt. Próba ognia” , reż. Wes Ball, 2015).

Johannes KeplerKim był Johannes Kepler?
Johannes Kepler żył w latach 1571-1630. Urodził się w Niemczech. Pracował nad orbitami planet. Dowiódł, że choć planety rzeczywiście poruszają się wokół Słońca, ich drogi nie są idealnymi kołami, lecz elipsami. Udowodnił też, iż prędkość ruchu planet jest różna, stosownie do ich odległości od Słońca. Zorientował się także, że Słońce ma bardzo duży wpływ na ruch planet.

TrzymaczeCo to były trzymacze?
Trzymacze były to dwie postacie, stojące po obydwu stronach tarczy z herbem i podtrzymujące go. Mogły to być zwierzęta – albo rzeczywiste, np. lwy lub antylopy, albo mitologiczne, np. jednorożce lub gryfy. Trzymaczy nie umieszczano na opończy, czyli luźnej szacie, narzuconej na zbroję rycerza. Można je było zobaczyć tylko w pełnym herbie.

Willa SowoyeJaka jest willa Sovoye?
Budynek znajduje się we Francji. Został wzniesiony w latach 1982-1930 według projektu architekta Le Corbusiera. Budowla usytuowana jest w otoczeniu przyrody. Aby nadać jej wrażenie lekkości, stoi na słupach. Ma płaski dach z tarasem. Charakteryzuje się dużymi szerokimi oknami. Elewacja budowli pozbawiona jest ozdób. Pierwszy właściciel willi nazywał się Sovoye i stąd wzięła się nazwa tej budowli.

Jezioro białeCo to są jeziora białe?
Powyżej 2500 metrów warunki klimatyczne stają się bardzo surowe. Przez dziesięć miesięcy w roku panuje mróz, a pokrywa lodowa jest pokaźnej grubości. Nie spotyka się już tam praktycznie żadnych form życia, ani zwierzęcych, ani roślinnych. Jeśli wody jeziora nie są zamarznięte, mają kolor białawy. Przykładem takiego jeziora jest Jezioro Białe w Sabudii..

rys-03(1)Antygona zakończyła swoje życie śmiercią.

Na chłopa padały ranne rosy i nie pytały, czy mu zimno.

Lawa Wezuwiusza tak dalece zakonserwowała wszystko w Pompei, że znaleziono tam kobiety w trakcie szydełkowania na drutach.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.