Język polski, szkoła podstawowa |
marzec 2015 |
Może ci się wydawać, że gdzie jak gdzie, ale w kinie umiesz się kulturalnie zachować. Przecież już jako przedszkolak chodziłeś z rodzicami na filmowe poranki. Musisz jednak pamiętać, że sala w multipleksie nie jest twoim „domowym kinem” i nie powinieneś zachowywać się w sposób co najmniej swobodny. Jak zachować się w kinie?
• Zajmuj miejsce wskazane na bilecie.
• Jeśli przyjdziesz później niż inni widzowie, na swoje miejsce przechodź tyłem do ekranu.
• Jeśli ktoś udaje się na swoje miejsce, wstań lub unieś się nieco, aby ułatwić przejście.
• Jeśli film już trwa, nie przeciskaj się na swoje miejsce, tylko usiądź na pierwszym z brzegu.
• Napoje i przekąski staraj się spożywać tak, by nie zagłuszać aktorów i nie zostawić po sobie pobojowiska. Puste kubki, butelki i inne opakowania zabierz ze sobą i wrzuć do stojącego przy wyjściu kosza.
• Podczas projekcji filmu, wyłącz telefon komórkowy. Nie odbieraj i nie wysyłaj sms-ów.
• Gdy film nie przypadł ci do gustu, wyjdź z sali, schylając się przy tym nisko, by nie zasłaniać ekranu.
• Nie komentuj głośno akcji, a wesołość okazuj w sposób umiarkowany.
Adaś w pośpiechu jadł obiad. Jeszcze tylko musi odrobić zadania z matematyki i będzie miał czas wolny. No może niezupełnie, bo spędzi go przed komputerem. Chłopiec nie obawiał się jednak wymówek ze strony rodziców, bo nie miał w szkole żadnych problemów z nauką. Nie czuł się też samotny, bo przecież kontaktował się ze znajomymi na Facebooku. I w zasadzie nic do szczęścia nie było mu potrzebne. Zbliżał się koniec semestru i nauczyciel wychowania fizycznego zapowiedział sprawdzian. Adaś był jednak spokojny, bo zawsze miał bardzo dobre oceny z tego przedmiotu. Tym razem było inaczej. Adaś zaliczył test sprawnościowy na ostatnim miejscu. Chłopak nie mógł pogodzić się z tą porażką. Nauczyciel zaproponował mu, aby wzmocnił swoją formę, zapisując się do szkolnego klubu sportowego. Adaś zdawał sobie sprawę, że treningi dwa razy w tygodniu ograniczą czas, jaki dotąd spędzał przy komputerze, ale chciał też poprawić swoją kondycję. We wtorek po południu Adaś wyłączył komputer i poszedł na trening.
Sięciolatek (Conradus sentiolatex) żyje w trudnych warunkach. Przedstawiciel tego gatunku osiąga dojrzałość w chwili założenia konta na portalu społecznościowym (choć według rodziców następuje to wtedy, kiedy przestaje gubić swoje rzeczy). By zdobyć ulubione pożywienie (kebab i chipsy), jest w stanie pokonać wiele trudności (głównie finansowych). W szkole (przetrwania) nieustannie musi walczyć o pozycję w stadzie z innymi młodymi samcami i wciąż ma trudności ze zrozumieniem, o co chodzi płci przeciwnej. Dodajmy do tego dzielenie terytorium z gatunkiem pokrewnym, lecz mniej rozwiniętym, zwanym Guciem (Gustavus gutex), a trudno się dziwić, że każdy dzień sięciolatkowego życia to walka o byt w dżungli współczesnego świata! (Zuzanna Orlińska „Cierpienia sięcieciolatka”, Wydawnictwo Literatura, 2015).
Reżyser: Mark Burton,
Gatunek: animowany, przygodowy, familijny
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Niepokorny, skory do pakowania sie w tarapaty baranek Shaun, wykorzystując nieobecność gospodarza, postawia wybrać sie na wycieczkę do miasta. Nie do końca przemyślana wyprawa w towarzystwie psa Bitzera i innych przyjaciół z farmy obfitować będzie w różnego rodzaju przygody oraz niebezpieczeństwa czekające w metropolii na nieznające świata zwierzęta.
Kim był Philip Drinker?
Philip Drinker żył w latach 1894-1972. Był amerykańskim inżynierem. W 1929 roku zaprojektował urządzenie zwane respiratorem lub żelaznymi płucami, które pomagało ludziom mającym kłopoty z oddychaniem.
Co to była dzieża?
Dzieża był to popularny w bardzo dawnych czasach drewniany sprzęt kuchenny. Służył do zarabiania chleba na zakwasie. W dzieży zagniatano ciasto, które jakiś czas rosło, po czym na dnie zostawiano kawałek na rozczyn w następnym tygodniu.
Jaki był Panteon w Rzymie?
Słowo ‚panteon’ oznacza miejsce poświęcone wszystkim bogom. Budowla znajduje się na Placu Marsowym w Rzymie. Świątynia została wzniesiona podczas panowania cesarza Hadriana (117-138). Panteon był największym okrągłym budynkiem w całym starożytnym świecie. Na jego szczycie znajdowała się kopuła o średnicy 43 m. Zakończona była otworem, przez który dostawało się światło i powietrze.
Co to są grzmoty i błyskawice?
W chmurze burzowej prądy powietrza uderzają w kropelki, które zderzają się ze sobą, uzyskując ładunek elektryczny. Błyskawica to ogromna iskra, która powstaje w momencie wyładowania nagromadzonego ładunku. Błyskawice ogrzewają powietrze tak szybko, że powstaje ogłuszający dźwięk – grzmot. Aby dowiedzieć się, jak daleko jest burza, należy odliczyć sekundy upływające między błyskawicą i grzmotem – 5 sekund równa się 1,6 km.
© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.