Język polski, szkoła podstawowa |
grudzień 2014 |
Kindersztuba to inaczej posiadanie dobrych manier. Ta umiejętność pozwala zjednywać ludzi, zauważać potrzeby innych, rozwiązywać sytuacje konfliktowe, czyli pomaga lepiej żyć. Jakie są zasady kindersztuby?
• Wstań, kiedy mówi do ciebie osoba dorosła.
• Podczas rozmowy nie trzymaj rąk w kieszeni.
• Pozdrawiaj sąsiada życzliwym słowem.
• Kiedy wybuchnie kłótnia, staraj się łagodzić emocje.
• Nie używaj słów powszechnie uznawanych za obraźliwe.
• Nie przerywaj rozmówcy, aby wygłosić swoje zdanie.
• Podczas posiłków nie grymaś, nie mlaskaj, nie siorb, nie oblizuj talerzy i sztućców.
• Nie wstawaj od stołu podczas posiłku, kiedy inni jeszcze nie zdążyli zjeść.
• Nie zakłócaj spokoju w miejscach publicznych.
• Jak najczęściej używaj słów: „dzień dobry”, „do widzenia”, „proszę”, „dziękuję”.
Była środa. W tym dniu jak zwykle na pierwszej lekcji była godzina wychowawcza. Lidia nie przepadała za tą lekcją. Nudziła ją tematyka poruszana przez wychowawczynię. Przyjaźń, tolerancja, życzliwość, współczucie. Dla Lidii były to tylko puste słowa. Klasa jej nie lubiła, przynajmniej tak jej się wydawało. A tu jeszcze w tę środę miało się odbyć klasowe losowanie mikołajkowe. Dziewczynka noga za nogą szła do szkoły. Już od paru dni wyobrażała sobie, że ktoś z klasy wyciąga kartkę z jej imieniem, robi się ze złości czerwony na twarzy i wrzuca los do kosza. Kiedy w ostatniej chwili weszła do sali, w klasie panował radosna atmosfera. Lidia wylosowała karteczkę z imieniem Adama. Uff! Odetchnęła z ulgą. Przynajmniej wie, co mu kupić. Spłoszonym wzrokiem patrzyła na koleżanki i kolegów. Zastanawiała się, kto wylosował kartkę z jej imieniem. Wszyscy bardzo cieszyli się z wyciągniętych przez siebie kartek. A Ala, najfajniejsza w klasie dziewczyna, na przerwie podeszła do Lidii i mocno ją uściskała. Może jednak nie wszyscy mnie nie lubią – pomyślała dziewczynka.
Boże Narodzenie to cudowne święta. Dzieci przygotowują się do nich, pisząc listy do Świętego Mikołaja. Święty zwykle nie odpowiada, lecz dla dzieci państwa Tolkienów uczynił wyjątek. Przez lata J.R.R. Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty Mikołaj, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy (wśród nich sekretarz Świętego, Ilbereth), ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie Świąt, gobliny. „Listy Świętego Mikołaja” to rozszerzony zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia (John Ronald Reuel Tolkien „Listy Świętego Mikołaja”, Prószyński i S-ka).
Reżyser: Don Hall, Chris Williams
Gatunek: akcja, animowany, komedia, science-fiction
Reżyser: Don Hall, Chris Williams
Obsada: Genesis Rodriguez, Alan Tudyk, Jamie Chung
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
„Wielka Szóstka” to pełna akcji i humoru komedia ze studia animacji Walta Disneya inspirowana serią komiksów Marvela o tym samym tytule. Młody geniusz robotyki Hiro Hamada wraz ze swoim robotem Baymaxem zostaje uwikłany w plan zniszczenia dynamicznie rozwijającego się miasta San Fransokyo. Bohaterowie dołączają do grupy niedoświadczonych śmiałków walczących z przestępczością i wspólnie podejmują się misji ratowania miasta.
Kim był św. Mikołaj?
Św. Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Za panowania Dioklecjana, cesarza rzymskiego, podczas straszliwego prześladowania chrześcijan bohatersko występował w ich obronie. Uwolniony z więzienia nie przestawał stawać w obronie wiary chrześcijańskiej i występować przeciwko tym, którzy głoszą herezje. W tym też czasie zaczęły krążyć między ludem fantastyczne opowieści o przedziwnych dokonaniach biskupa, czynach nie dających się wytłumaczyć prawami przyrody, np. władnym słowem uciszył rozszalałe fale morskie, zagrażające życiu rybaków.
Co to jest Żywa Szopka?
Tradycja Żywej Szopki sięga bardzo odległych czasów. Pierwszą z nich zorganizował we Włoszech w 1223 roku św. Franciszek z Asyżu. Do Polski zwyczaj ten zawitał dopiero w XX wieku. Wielką popularnością cieszy się Żywa Szopka przygotowywana przez Franciszkanów w Krakowie. W szopce tej znajdują się m.in. kozy, owce, kucyki, osiołki, lamy. Odbywają się też koncerty kolęd. Tę Żywą Szopkę można podziwiać przez trzy dni – w Wigilię oraz święta Bożego Narodzenia.
Co to są figurki jasełkowe?
Figurki umieszczane są w szopkach bożonarodzeniowych. Są niewielkich rozmiarów, wykonane z drewna polichromowanego. Przedstawiają Maryję, św. Józefa, nowonarodzonego Jezusa, aniołów, pasterzy, zwierzęta, orszak Trzech Króli jadących konno lub na wielbłądach. Najstarsze figurki jasełkowe znajdują się w klasztorze Klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie. Pochodzą z XIV wieku i przedstawiają Najświętszą Marię Pannę i św. Józefa.
Jaka jest gwiazda betlejemska?
Gwiazda betlejemska jest rośliną ozdobną, uprawianą w szklarniach w sezonie Bożego Narodzenia. Została odkryta w 1834 roku w Meksyku, zaś w 1934 roku dotarła do Europy. Ogrodnicy wyhodowali liczne odmiany tej rośliny. Jest ozdobą wigilijnego stołu.
Naukowo rzecz ujmując, nie ma wschodów i zachodów słońca, jest tylko kręcenie się Ziemi w jedną lub drugą stronę.
Do narządów mowy należą: język, usta i ręce.
W klasie Antka był mróz na ścianie. który wytrzeszczał na dzieci oczy.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)
© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.