Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

czerwiec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Wiosna. Dni coraz dłuższe i cieplejsze. Tylko tobie nic się nie chce. Nie cieszą cię spotkania z kolegami. Ciągle czujesz się zmęczony, senny. Prawdopodobnie powodem zniechęcenia jest nie najlepsza kondycja. Dla zdrowia i poprawy samopoczucia warto zmienić ten stan rzeczy. Jak to zrobić?
• Zmień sposób odżywiania się. Posiłki spożywaj regularnie. Nie podjadaj. Chipsy, słodycze, napoje gazowane postaraj się zastąpić owocami, warzywami, wodą mineralną.
• Uprawiaj sport. Najlepiej zapisz się na zajęcia sportowe. Taki regularny, systematyczny tryb ćwiczeń jest bardzo mobilizujący. Jeśli nie chcesz trenować w klubie, to możesz jeździć na rowerze, rolkach.
• Wysypiaj się. Dzięki temu będziesz mieć więcej energii i sił do pracy, nauki i zabawy. Rzadziej będziesz chorować, a to z kolei przełoży się na lepszą frekwencję i brak zaległości w szkole.
• To wszystko zadziała za twoją korzyść i będziesz mieć lepsze samopoczucie.

rys-01(1)Poniedziałek. Ewę od rana bolała głowa. Znowu szkoła. I wcale nie chodziło o to, że Ewa nie lubiła tam chodzić. Gnębiła ją zupełnie inna rzecz, a konkretnie – osoba. Była to Klaudia, która codziennie musiała komuś dokuczyć, sprawić przykrość, doprowadzić do łez. I zawsze wybierała do swoich niewybrednych żartów dziewczyny. Widocznie bała się chłopców. Kiedy Klaudia zaczynała wyśmiewać sie z kogoś, żadna z dziewczyn nie miała odwagi sprzeciwić się takiemu zachowaniu. Ewa wchodząc do szatni w ten poniedziałkowy poranek, słyszała już piskliwy śmiech Klaudii. Tym razem trafiło na Zosię. Kiedy Ewa zobaczyła, że Zosia stoi w kącie szatni i płacze, Klaudia śmieje się z niej do rozpuku, a inne dziewczyny stoją przestraszone i milczą, nie wytrzymała. Stanęła obok Klaudii i donośnym głosem, tak aby wszyscy ją słyszeli, powiedziała: „Co to ma znaczyć?! W tej chwili przestań dokuczać Zosi!” W szatni zapadła cisza. Klaudia zbliżyła się do Ewy i groźnie na nią spojrzała. Ale Ewa nie przestraszyła się. Odwróciła się od Klaudii na pięcie i podeszła do płaczącej Zosi. Dołączyły do nich pozostałe koleżanki. Widząc to Klaudia straciła rezon i jak niepyszna wyszła z szatni. Przez kilka następnych dni snuła się samotnie po korytarzu i z zazdrością patrzyła na roześmiane koleżanki. Pewnego dnia stała się rzecz niebywała. Klaudia podeszła do koleżanek i wymamrotała: „Przepraszam”.

Książka Ćwir!Ptakodziewczynka. Albo dziewczynkoptak. Albo coś pomiędzy. Właściwie nie wiadomo, kim jest Ptyś. Pewnego dnia Walter po prostu znajduje ją pod krzakiem i zabiera do domu. Jego żona Tina chce ją wychować jak własne dziecko. Tylko że Ptyś potrzebuje wolności – i nie daje się zatrzymać (Joke van Leeuwen „Ćwir!”, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2015).

Film Kapitan Szablozęby i skarb piratówReżyser: John Andreas Andersen, Lisa Marie Gamlem
Gatunek: akcja, przygodowy, komedia
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Kapitan Szablozęby, postrach mórz i oceanów od Karaibów aż po krańce świata, wraz ze swoją nieustraszoną załogą powraca do rodzimego portu. Podczas niebezpiecznej podróży w ręce piratów wpadła stara mapa, która wskazuje drogę na legendarną Wyspę Skarbów. Jak głosi plotka, skarbiec króla wyspy kryje wielkie bogactwo. Kapitan Szablozęby już szykuje się do rejsu, jednak chciwy konkurent, Bjorn Wredny, kradnie mu ukochany statek – „Mroczną Damę”. Złodziej nie wie, że pod pokładem skrył się 11-letni Paluch. Chłopiec, który od najmłodszych lat marzy o służbie pod banderą trupiej czaszki, ma teraz niepowtarzalną okazję, aby dowieść swojej przydatności. Dzięki odwadze i pomysłowości Palucha, Szablozębemu udaje się odzyskać okręt. Chłopiec zostaje oficjalnie przyjęty do załogi „Mrocznej Damy” i razem z piratami wyrusza na wyprawę swojego życia.

Astrid LindgrenKim była Astrid Lindgren?
Astrid Lindgren żyła w latach 1907-2002. Była to popularna, nie tylko w Szwecji, pisarka książek dla dzieci. W jej utworach nie ma nachalnego pouczania młodego czytelnika. Powieści cechuje natomiast duża dawka humoru. Pisarka za swoją twórczość otrzymała wiele nagród szwedzkich jak i zagranicznych. Na wniosek polskich dzieci została uhonorowana Orderem Uśmiechu. Do najpopularniejszych utworów Lindgren należą „Dzieci z Bullerbyn”, „Pippi Pończoszanka”, „Emil ze Smalandii”, „Ronja, córka zbójnika”, „Bracia Lwie Serce”.

Baszta HalszkiJak mieszkano w wieżach – słupach?
Wieże-słupy były to budowle mieszkalne funkcjonujące w okresie późnego średniowiecza. Wznoszono je najczęściej z kamienia na nasypach, otaczano fosą, a niekiedy kamiennym murem. Wieża zwykle liczyła kilka pięter. Na wyższych kondygnacjach znajdowały się izby mieszkalne z kominkami lub kaflowymi piecami. Pod koniec XV wieku wieże zaczęły pełnić rolę wyłącznie pomieszczeń składowych.

Kamieniczki Jaś i MałgosiaJakie są kamieniczki Jaś i Małgosia?
Kamieniczki Jaś i Małgosia znajdują się na wrocławskiej Starówce. Połączone są bramą. Wielokrotnie je przebudowywano. Niższy Jaś ma trzy piętra. Obecny wygląd Małgosi pochodzi prawdopodobnie z XVIII wieku. W Małgosi mieści się m.in. Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Jasia miasto podarowało artyście-plastykowi Eugeniuszowi Getowi-Stankiewiczowi.

Krzywy LasJaki jest Krzywy Las?
Krzywy Las znajduje się w okolicy wsi Nowe Czarnowo, niedaleko Szczecina. Obszar ten swoją nazwę zawdzięcza rosnącym w tym miejscu zdeformowanym sosnom. Te wygięte pod pewnym kątem drzewa zostały zasadzone w latach 30. XX wieku.
   

rys-03(1)W starożytnej Grecji kobiety chodziły upięte w kok.

Dowodem kulistości Ziemi jest to, że kiedy statek dopłynie do horyzontu, to tonie.

Dwa przeciwległe punkty na globusie nazywamy biegunkami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

   

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.