Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

wrzesień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03Umiarkowana ilość zazdrości świadczy o zaangażowaniu, a wręcz sprawia, że więź z chłopakiem nie słabnie. Jednak jej nadmiar jest zawsze niszczący. Taka zazdrość może zamienić życie w koszmar, zabić uczucie lub doprowadzić do zachowań, których potem gorzko żałujemy.
• Zazdrość w oczach chłopaka może sprawić, że będziesz dla niego mniej atrakcyjna niż w rzeczywistości, bo jest dowodem braku pewności siebie i niskiej samooceny.
• Spróbuj zastosować zasadę dystansu. Wyobraź sobie, że to nie ty opowiadasz przyjaciółce o swoich podejrzeniach, tylko ona tobie.
• Kiedy zazdrość łapie cię za gardło, weź głęboki oddech. To on pozwala natychmiast wyrwać się z błędnego koła stresu. Powoli nabierz powietrza do płuc i mocno je wypuść. Powtórz to kilkakrotnie.
• Zakwestionuj swoje, często fałszywe przekonania podsycające zazdrość, np. „Nie jestem go warta”. Lekceważ każdą taką myśl, gdy tylko pojawi się w twojej głowie.
• Niekiedy zazdrość bierze się z tego, że sama sobie nie ufasz. Wtedy łatwo brak zaufania przenieść na innych.
• Jeśli masz gorszy moment, przypomnij sobie miłe rzeczy, które na twój temat mówi chłopak czy przyjaciele.
• Jeśli w zachowaniu chłopaka coś cię niepokoi, porozmawiaj z nim na ten temat.

rys-01Polski-online: Na czym polega praca serwisanta?
Marcin Bobula: W zasadzie na moją pracę składają się trzy rodzaje czynności. Po pierwsze – montaż i uruchomienie, czyli zamontowanie urządzeń do odbiornika. Zazwyczaj są to kotły wodne, parowe czy termoolejowe jak również specjalistyczne linie produkcyjne np. lakiernicze. Następnie należy palnik podłączyć elektrycznie do urządzenia, dostarczyć paliwo (instalacja gazowa lub olejowa) i uruchomić. Uruchomienie wiąże się z zaprogramowaniem mocy, ustawieniem właściwych mieszanek paliwo-powietrze, sprawdzenie działania wszelkiej automatyki sterującej i zabezpieczającej. Na koniec sporządzam protokół uruchomienia i szkolę obsługę. Po drugie – przegląd i regulacja, czyli demontaż palnika, czyszczenie, wymiana uszkodzonych, zużytych części, montaż, uruchomienie wraz z regulacją wszystkich parametrów palnika. Sporządzenie protokołu. Po trzecie – serwis, czyli naprawa niedziałających palników.
Montaże, uruchomienia i przeglądy można zaplanować, umówić terminy. Serwisy to trochę inna bajka. Gdy zatrzymuje się produkcja, trzeba pojechać na serwis w sobotę, niedzielę czy w inny mało wygodny termin. Jednak ma to swoje zalety, gdyż u nas takie usługi są dodatkowo płatne. Klient może zdecydować, czy chce ponieść dodatkowe koszty i mieć naprawę od ręki, czy poczeka na pierwszy wolny termin.
Polski-online: W jakiego rodzaju firmach można wykonywać ten zawód?
Marcin Bobula: Palniki pracują od domowych kotłowni przez piekarnie, lakiernie, zakłady mięsne, browary, huty a nawet kopalnie. W zasadzie to trudno znaleźć branże, gdzie ciepło nie jest potrzebne. CDN

rys-06Nazywają to „kampanią wrześniową”. Bywa tak, że jest gorsza od studenckich bojów w zimię i w czerwcu, pod koniec semestru. O czym mowa? Oczywiście o sesji poprawkowej, wydarzeniu, które czeka na tych studentów, którzy nie podołali wcześniej w wypełnieniu swoich obowiązków związanych z egzaminami semestralnymi i końcowymi. Chociaż w teorii (tak to powinno działać) studencka brać ma ponad dwa miesiące na przygotowanie się na powtórne zdawanie, to rzadko bywa, by ktokolwiek zaczął naukę wcześniej, niż 4-5 dni przed egzaminem. Przecież zarówno sytuacja naszego studenta („mam dużo czasu”), jak i pogoda (ostatnimi czasy koszmarna) do nauki nie zachęcają. Plusem, który ratuje zapewne wielu zdających, jest fakt, że egzaminy w sesji poprawkowej letniej są zwykle prostsze. Profesorowie to też ludzie, wszyscy z nich byli wszak studentami, wiedzą więc, jak te „dwa miesiące nauki” w praktyce wyglądają. To naprawdę piękne dwa miesiące w życiu każdego studenta. Tylko, że nauki w tym okresie nie uświadczysz.

rys-05Rozpoczęcie roku szkolnego. Przypomniało mi się jak poszłam do pierwszej klasy. Towarzyszyli mi oczywiście rodzice. Ubrana byłam w białą bluzkę, granatową spódniczkę i miałam nietęgą minę, co na zdjęciach uwidocznił tata. Nostalgia jakaś mnie dopadła. Ten rok szkolny będzie już ostatni w moim uczniowskim życiu. Wybrałam już przedmioty rozszerzone, które będę zdawać na maturze. Są to biologia i chemia. Oceny będą mi potrzebne do rekrutacji na weterynarię. Do szkoły wrócił Jacek, nie ma zaś Klary. Jacek zaprosił mnie do kina, ale odmówiłam, bo już wcześniej umówiłam się z Michałem. Z Jackiem chcę mieć tylko kontakt koleżeńskich, bo jak powiedział grecki myśliciel nie wchodzi się dwa razy do tej samej wody. Chyba jakoś tak to szło. Muszę to sprawdzić, bo już niedługo mamy kartkówkę z filozofii.

NiechcianaKasia to zwyczajna dziewczyna. Ma, jak każda nastolatka, swoje marzenia i plany. Ale pewnego dnia musi zmierzyć się z problemem tak bardzo własnym, że trudno jej liczyć na pomoc najbliższych czy przyjaciół. Zanim rozpocznie przyspieszone dojrzewanie, a jej tajemnica stanie się własnością wszystkich wokół, pozna gorycz samotności i smak przerażenia. Czy wystarczy powiedzieć: „Sama jesteś sobie winna”? Opowieść o niechcianej ciąży. O tym, jak niełatwo być wrażliwą nastolatką w „przyjaznym” świecie. (Barbara Kosmowska „Niechciana”, Wydawnictwo Literatura 2013).

Papierowe miastaReżyser: Jake Schreier
Obsada: Cara Delevingne, Cara Buono, Nat Wolff
Gatunek: dramat
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
MEkranizacja bestsellerowej powieści Johna Greena, autora ”Gwiazd naszych wina”. Quentin Jacobsen – dla przyjaciół Q – od zawsze jest zakochany we wspaniałej koleżance, zbuntowanej Margo Roth Spiegelman. W dzieciństwie przeżyli razem coś niesamowitego, teraz chodzą do tego samego liceum. Pewnego wieczoru w przewidywalne, nudne życie chłopaka wkracza Margo w stroju nindży i wciąga go w niezły bałagan. Po czym znika. Quentin wyrusza na poszukiwanie dziewczyny, która go fascynuje, idąc tropem skomplikowanych wskazówek, jakie zostawiła tylko dla niego. Żeby ją odnaleźć, musi pokonać setki kilometrów. Po drodze przekonuje się na własnej skórze, że ludzie są w rzeczywistości zupełnie inni, niż sądzimy.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.