Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

marzec 2015

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane do faktury: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Jak przebiega edukacja w gimnazjum?

Po polskuNauka w gimnazjum trwa trzy lata i jest obowiązkowa. Uczeń może podjąć naukę w gimnazjum państwowym lub w prywatnym, lub społecznym. Uczniowie zgłębiają wiedzę i doskonalą umiejętności m.in. z takich przedmiotów, jak język polski, język angielski, drugi język nowożytny (np. niemiecki, włoski, hiszpański), matematyka, fizyka, chemia, biologia, wychowanie fizyczne. Lekcja trwa czterdzieści pięć minut. Każdy przedmiot nauczany jest przez nauczyciela, specjalistę z danej dziedziny. Jeden z nauczycieli przedmiotowych pełni też funkcję wychowawcy. Pod koniec kwietnia uczniowie piszą egzamin gimnazjalny, który składa się z trzech części: ‎humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie oraz z zakresu języka ‎polskiego, matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i z zakresu ‎matematyki, z języka obcego nowożytnego.‎ Egzamin ma formę pisemną. Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia ‎gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż ‎egzaminu nie można nie zdać.‎

Jaki jest witraż „Bóg Ojciec-Stań się!?”

Witraż Bóg Ojcie - stań sięWitraż „Bóg Ojciec -Stań się!” został wykonany przez Stanisława Wyspiańskiego. W 1904 roku umieszczono go w kościele Franciszkanów w Krakowie. W witrażu widoczna jest przewaga fioletów, granatów, błękitów i zieleni przełamanych rozświetlonymi błyskami. Na lewej dłoni Stwórcy, uniesionej we władczym geście, dominuje ciepła żółć, z drugiej opuszczonej rozsypują się świetlne promienie. Bóg przedstawiony jest jako starzec z długą biało-niebieską brodą i siwymi włosami. Wskazuje to na jego wszechwiedzę i potęgę. Oczy Ojca są wypełnione niebieską delikatną barwą. Daje to poczucie Jego łagodności, ale też tajemniczości. Po oczach najczęściej poznajemy ludzi, oczy Boga są jednak zakryte, niepoznane jak Jego wyroki i plany. Kształt cienia pod powiekami Boga Ojca przypomina spływające łzy. Bóg płaczący – będący poza czasem i przestrzenią – wiedzący jak wiele cierpienia powstanie na świecie, który sam tworzy z Miłości dla człowieka. W opadającej ręce widać czerwone żyły i kości kojarzące się z życiem. Z tyłu postaci widnieją poziome fale morskie. Witraż obrazuje Boga stwarzającego „świat” z chaosu.

Co to jest marzanna?

MarzannaW mitologii słowiańskiej była to bogini śmierci i zimy. Marzanna przedstawiana jest jako szkaradna kukła, z rozczochranymi włosami, ubrana w podarte stroje. 21 marca topi się marzannę. Ten gest symbolizuje walkę zimy z wiosną, śmierci z życiem.

W kliku słowach o przysłowiach

Apetyt rośnie w miarę jedzenia
W miarę jak człowiek np. gromadzi rzeczy materialne czy osiąga sukcesy zawodowe, chce mieć więcej.

Co dwie głowy, to nie jedna
Wspólne działanie jest efektywniejsze, niż to w pojedynkę.
 
Przepadło jak kamień w wodę
Coś definitywnie się skończyło, zgubiło się.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku kwietnia
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie 1

Wstaw w puste miejsca poprawne formy.

Która godzina? O której godzinie?
1:00 pierwsza 1:00 o pierwszej
3:00 3:00
7:00 7:00
15:00 15:00
21:00 21:00
24:00 24:00

   
Zadanie 2

Połącz w pary.
wzór: 1:00 – 13:00

4:00 – ………
6:00 – ………
8:00 – ………
11:00 – …….. 

23:00, 16:00, 20:00, 18:00
   

Zadanie 3

Wskaż poprawną godzinę.

Obiad jem o trzynastej trzydzieści:

13:30
14:30
15:30 

Odrabiam pracę domową o osiemnastej trzydzieści:

17:30
19:30
18:30 

Jem kolację o dziewiętnastej:

14:00
19:00
20:00 

Idę spać o dwudziestej drugiej:

21:00
23:00
22:00 
   

Zadanie 4

Na podstawie poniższego tekstu uzupełnij plan dnia.

Poniedziałek -………………………….

Wtorek – ………………………………..

Środa – ………………………………….

Czwartek – ……………………………..

Piątek – …………………………………

Sobota – ………………………………..

Niedziela – ……………………………..

W poniedziałek przedstawiam projekt pod tytułem „Zabytki w średniowiecznym Krakowie”. W piątek jadę na wycieczkę do Zakopanego. Wcześniej jednak, bo w czwartek, idę na uczelnię, aby złożyć dokumenty o stypendium naukowe. Po powrocie z Zakopanego, następnego dnia, sprzątam w domu. W niedzielę idę ze znajomymi do kina. Acha! We wtorek mam praktyki w szkole, a nazajutrz prowadzę w przedszkolu zajęcia z biblioterapii.

  

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.