Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

grudzień 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Twój chłopak jest opiekuńczy, czuły, wesoły. Jest obiektem zazdrości wielu twoich koleżanek. Ma wiele zalet, ale nigdy nie przyzna się do błędu ani za niego nie przeprosi. Zdarza się, że od czasu do czasu zrobi ci przykrość, dotknie do żywego, ale nie okazuje skruchy. Co zrobić, aby nie tylko przeprosił, ale też obiecał poprawę?
• Krótko i zwięźle wyjaśnij, dlaczego uważasz jego zachowanie za niedopuszczalne.
• Podczas kłótni nie krytykuj jego charakteru, ale odnoś się do konkretnych przewinień.
• Rozmawiaj w sposób kulturalny.
• Nie telefonuj pierwsza do chłopaka i nie proponuj spotkania.
• Nie zmuszaj chłopaka, aby cię przeprosił. To działanie musi podjąć sam, z własnej woli.
• Kiedy chłopak cię przeprosi, podziękuj mu. W ten sposób pokażesz, że przeprosiny są dowodem jego mądrości a nie słabości.

Kim będęCzym zajmuje się informatyk?
Ogólnie rzecz ujmując informatyk zajmuje się pisaniem programów, np. programów do sterowania samolotów, prowadzenia banków, tworzeniem stron internetowych, pozycjonowaniem stron internetowych, projektowaniem sieci komputerowych. Informatycy pracują wszędzie, np. w szpitalach, telewizji, wydawnictwach, wojsku, firmach handlowych.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób, którym matematyka nie sprawia żadnych trudności, dla tych, którzy lubią nowinki techniczne, są cierpliwi, dokładni, kreatywni.
Jak zdobyć zawód?
W liceum dobrze jest wybrać klasę o profilu matematycznym, matematyczno-fizycznym albo informatycznym. Należy też solidnie uczyć się języka angielskiego. Można też czytać pisma związane z komputerami. Żeby zostać informatykiem trzeba skończyć studia informatyczne na politechnice, uniwersytecie lub innej wyższej uczelni.

Kartki z pamiętnika Danki3 listopada, poniedziałek
Nauczyciele nastawieni refleksyjnie do życia i do nas, co nam bardzo pasuje, gdyż nie było niezapowiedzianych kartkówek ani odpowiedzi przy tablicy.
14 listopada, piątek
Uczestniczyliśmy w akademii z okazji Święta Niepodległości. Klasa stanęła na wysokości zadania – nasze zachowanie było wzorowe. Przez cały dzień cała społeczność szkolna miała przypięte biało-czerwone kotyliony.
18 listopada, wtorek
W ramach zajęć z biologii byliśmy na wycieczce w parku, chociaż niektórzy powinni znaleźć się w buszu, czyli ich naturalnym miejscu pobytu.
27 listopada, czwartek
Szykujemy klasowe mikołajki. Odbyło się losowanie. Po jednej stronie kartki napisane było imię osoby, a po drugiej propozycje prezentów, spośród których można dokonać wyboru. Karteczki zawinięte były w czerwony papier. Wylosowałam…

NoelkaAkcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze (Małgorzata Musierowicz „Noelka”, Akapit-Press ).

Kevin sam w Nowym JorkuReżyser: Chris Columbus
Gatunek: familijny
Obsada: Macaulay Culkin, Joe Pesci, Daniel Stern, Cathrine O’Hara
Rok produkcji: 1992
O czym jest film?
Zbliża się kolejne Boże Narodzenie. Rodzina McCallisterów oraz ich kuzyni wybierają się na świąteczny wypoczynek na Florydę. Ponieważ wciąż dobrze pamiętają, jak wiele kłopotów mieli podczas ubiegłorocznego wyjazdu do Paryża, gdy Kevin został sam w domu, tym razem wszyscy bardzo go pilnują. Jednak daremny jest ich trud. Chłopiec zamiast na Florydę przylatuje sam do Nowego Jorku. Z odpowiednią ilością gotówki i kart kredytowych, zamienia metropolię w swój prywatny plac zabaw. Najwięcej utrapienia mają z nim znani z poprzedniego filmu („Kevin sam w domu”) dwaj gamoniowaci włamywacze, którzy właśnie w Nowym Jorku planują swój wielki skok.

Henryk ColeKim był Henry Cole?
Henry Cole żył w latach 1808-1882. Był pierwszym dyrektorem Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Miał mnóstwo znajomych, toteż wypisywanie listów z życzeniami świątecznymi zajmowało mu mnóstwo czasu. W 1834 roku przed Bożym Narodzeniem zamówił u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Ten rysunek powielił w drukarni i rozesłał do znajomych.

KolędowanieCzym było kolędowanie?
Kolędowanie kojarzy się ze śpiewaniem kolęd. W dawnych czasach zwyczaj zwany kolędą polegał na tym, że młodzież wiejska chodziła od chaty do chaty i zbierała kolędę, najczęściej żywność, smakołyki. Bardzo często na kolędę musiano sobie zasłużyć a to śpiewem, a to recytowaniem wierszy, a to odgrywaniem scenek.

Grota betlejemskaJaka jest Grota Narodzenia Pańskiego?
Grota Narodzenia Pańskiego znajduje się w krypcie pod ołtarzem Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Grota ma kształt prostokąta. W centrum pomieszczenia znajduje się ołtarz prawosławny, pod którym umieszczona jest czternastoramienna srebrna gwiazda z napisem, który w języku polskim brzmi: „To z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus”. Obok znajduje się ołtarz katolicki, miejsce symbolicznego żłóbka, a naprzeciwko ołtarz poświęcony pokłonowi Mędrców ze Wschodu.

JemiołaJaka jest jemioła?
Jemioła jest rośliną pasożytniczą rosnącą na drzewach. W starożytności była uważana za dar bogów. Wierzono, że podwieszenie rośliny pod sufitem uchroni dom przed złymi mocami. W okresie Bożego Narodzenia jemioła zastępowała choinkę, która pojawiła się dopiero w XVII wieku.

rys-03(1)Kreon jako tyran działał nerwowo.

Na obrazie Chełmońskiego widzimy chłopa i woły, stoją bosi, ubrani w siermięgi i przepasani krajkami.

Koło jest to okrąg wraz ze wszystkimi wnętrznościami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.