Odpowiadamy na Wasze listy
mail@polski-online.plJestem dość impulsywnym chłopakiem. Zazwyczaj mówię, to co myślę i to nie zawsze w kulturalny sposób. W szkole czy w domu staram się nie wyrażać grubo. Natomiast będąc z koleżankami czy kolegami nie mam już takich oporów. Jednak ostatnio po grubych słowach na temat filmu, na którym byłem z koleżanką, ta przestała się do mnie odzywać w szkole, nie odbiera też moich telefonów.
Polski online
Zazwyczaj to w jaki sposób mówimy świadczy o poczuciu naszej wartości. Wyrażanie się grubo zwykle sugeruje jakiś kompleks lub frustrację. Bluzga się, żeby dodać sobie odwagi, dojrzałości, znaczenia. Może być i tak, że chcemy przypodobać się silniejszym, być uznanym za takiego lub okazać się dowcipnym. Posługiwanie się dosadnym słownictwem na ulicy z jednej strony jest wyrazem poczucia niezależności, z drugiej zaś chęcią zgorszenia otoczenia.
Jednak nazwanie kogoś grubym słowem może być powodem zakończenia przyjaźni lub znajomości.
Z koleżanką wzięłyśmy udział w olimpiadzie z matematyki. Wcześniej razem uczyłyśmy się u mnie w domu. Moja mama zawoziła nas na dodatkową lekcję przed zajęciami w szkole. Koleżanka została zakwalifikowana do dalszego etapu, a ja, niestety, nie. Było mi bardzo przykro. Nie potrafiłam też cieszyć się z jej sukcesu.
Polski online
Porażka zawsze jest bolesna. Wynik konkursu przyjmij spokojnie, jak coś naturalnego a nie spisek złowrogich sił czy wyrok skazujący na wieczne potępienie. Postaraj się także nie szukać winnych, ale chłodno przemyśl, co się stało, gdzie tkwił błąd i jak go w przyszłości uniknąć. Pomimo wszystko pogratuluj koleżance sukcesu. Nie rozgłaszaj też podejrzeń, że wygrała z przyczyn ubocznych (bo w komisji była koleżanka jej mamy). Nie obiecuj nikomu, że wygrasz następnym razem, bo tego nie możesz przewidzieć, więc po co się ośmieszać.
Nie bagatelizuj też sprawy, że był to mało ważny konkurs
Pożyczyłam mojej koleżance pieniądze, ponieważ brakowało jej na zakupienie kolejnej serii ulubionego komiksu. Po jakimś czasie poprosiłam ją o zwrot długu. Wtedy ona obgadała mnie przed dziewczynami z klasy, że jestem skąpiradłem. Po miesiącu nagabywań zwróciła mi z miną obrażonej księżniczki pieniądze.
Polski online
Jest przysłowie “Dobry zwyczaj nie pożyczaj”. I jest w tym ziarenko prawdy. Jednak zdarzają się takie sytuacje, że musimy pożyczyć komuś lub od kogoś pieniądze. Jeśli chcemy finansowo wspomóc jakąś osobę, to dobrze znać ją z nazwiska i adresu. Trzeba też od razu umówić się na termin zwrotu pożyczki. Śmiało i w sposób naturalny powinniśmy się upominać o zwrot długu. Kiedy koleżanka oddaje nam pieniądze, nie prawmy jej kazań i morałów, ale przyjmijmy je w sposób naturalny. Jeśli zaś musieliśmy się długo upominać o pożyczone przez nas pieniądze, warto się zastanowić czy kolejny raz udzielić wsparcia finansowego koleżance.
Patryk jest moim najbliższym kolegą. Spędzamy ze sobą dużo czasu. Uwielbiamy też książki fantasy. Ostatnio pożyczyłem mu książkę, ale kiedy mi ją oddał, to mnie zamurowało. Książka miała pozaginane strony, a kartki ledwo się trzymały. Na moją uwagę, że zniszczył mi książkę, Patryk ze spokojem w głosie odpowiedział, żebym nie przesadzał, bo przecież nie jest to rzecz bezcenna. Ostatnio poprosił mnie o pożyczenie gry komputerowej, a kiedy odmówiłem, obraził się.
Polski online
Dla jednych rzeczą bezcenną jest brylantowa kolia, dla drugich zaś książka czy gra komputerowa. Nikt nie ma prawa wymuszać na nas pożyczenia czegoś, co ma dla nas jakąś wartość. Zwłaszcza tyczy się to osób, które nie szanują cudzych rzeczy. W takich sytuacjach zawsze możemy stanowczo odmówić, bez podawania powodów czy dalszych dyskusji. Nie trzeba się też bać zerwania znajomości czy ośmieszenia. Ujawnienie charakteru budzi raczej uznanie niż kpinę. Na dłuższą metę umiejętność mówienia “nie” pomaga wyrobić sobie pozycję w środowisku.
Zawiodłam moją babcię. Umówiłam się, że pójdę z nią na wizytę do lekarza. Solennie obiecałam też rodzicom, którzy nie mogli wyrwać się w tym dniu z pracy. Babcia ma słaby wzrok i w takich sytuacjach szczególnie potrzebuje pomocy. A ja po lekcjach zagadałam się z kolegą i zupełnie straciłam poczucie czasu. Okazało się, że babcia musiała prosić o pomoc swoją sąsiadkę. Kiedy nazajutrz odwiedziłam babcię, niby wszystko było tak jak zawsze, a jednak atmosfera była dość ponura.
Polski online
Każdemu może zdarzyć się narozrabiać, nie dotrzymać obietnicy, wyrządzić krzywdę, zrobić przykrość. Ważne jest, aby jak najszybciej przeprosić osobę, wobec której postąpiliśmy niestosownie. Osoby starsze od nas przepraszamy elegancko – chodzi tutaj głównie o nasz strój . Unikając szybkich przeprosin pozbywamy się wielu życzliwych i zaprzyjaźnionych osób.
Niektórzy liczą, że sprawa przycichnie po dłuższym czasie, po czym zjawiają się jakby nigdy nic i chociaż nikt takiego zachowania nie wypomni, to wie, że ma do czynienia z osobą niepoważną i niegrzeczną.
A zatem kup bukiet kwiatów czy ulubione czekoladki babci i po prostu przeproś za swoje zachowanie.