Z życia wzięte – lipiec
GRUDZIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Książka "Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek"
Hanna Ożogowska
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2018
Wiek: BO

dziewczyna-i-chlopak-czyli-heca-na-14-fajerekBohaterami jest rodzeństwo Jastrzębskich – trzynastoletni Tomek i jego o rok młodsza siostra Tosia. Różnią się charakterem. Tosia jest delikatna, wrażliwa, pomocna, starająca się nie przysparzać problemów zapracowanym rodzicom. Tomek zaś ma głowę wypełnioną wieloma pomysłami, nie zawsze rozsądnymi, co bardzo często staje się zarzewiem rodzinnych konfliktów, zwłaszcza z tatą. Ale była też jedna cecha łącząca rodzeństwo, która wpłynęła na przebieg wydarzeń. A mianowicie, byli do siebie podobni. I to stało się początkiem wielkiego zamieszania. Na wakacje Tosia miała pojechać do cioci Isi, która z trzema córkami i synkiem mieszkała pod Białymstokiem, Tomek zaś miał spędzić letni wypoczynek u wujka Stefana i jego rodziny w leśniczówce pod Lublinem. Jednak z powodu zawirowania wywołanego niechcący przez Tomka, Tosia pojechała do leśniczówki, a jej brat do cioci Isi. Ponadto rodzeństwo nie mogło przyznać się do tej niefortunnej zamiany, obawiając się gniewu ojca, adresatem którego stałby się oczywiście… Tomek.
I tak Tomek musi udawać dziewczynę, a Tosia – chłopaka. Tomek nie tylko potrafił zaopiekować się kuzynostwem, ale i nawiązać relacje z chłopakami z sąsiedztwa tak, aby po jego wyjeździe nie dokuczali dziewczynom, ale mogli wspólnie i w zgodzie spędzać czas. Ciocia Isia w liście do pani Jastrzębskiej nie mogła nachwalić się “Tosi”, czyli tak naprawdę Tomka – za pracowitość, pomysłowość, zgodny charakter, delikatność i taktowność.
Także i Tosia dawała sobie radę w towarzystwie synów wujka Stefana, przy okazji wywierając pozytywny wpływ na ich zachowanie. Ciocia Ola, żona wujka Stefana, w liście do pani Jastrzębskiej tak pisała między innymi o Tosi, czyli o “Tomku”.
“Cóż to za przyjemny chłopak! Domyty, wyczyszczony. Szykowny w najlepszym tego słowa znaczeniu. Moje drapichrusty wzięły też na ambit i podciągnęły się, aż miło”.
Ponadto Tosia odnosiła swoje zwycięstwa, zapisując je w notesie, a które jak na dwunastoletnią dziewczynkę były wcale niemałe.
To także książka o siostrzano-braterskiej trosce, czułości i lojalności, bo zarówno Tomek jak i Tosia robili wszystko, aby żadne z nich nie miało problemów.
I chociaż w pewnym momencie wyjaśniła się zagadka kto jest kim, to nikt nie miał pretensji. Nawet tata Tosi i Tomka przyjął to nie tylko ze spokojem, ale i z humorem. A była to przecież heca na 14 fajerek.
Utwór Hanny Ożogowskiej doskonale pasuje, moim zdaniem, do kategorii powieści retro, chociażby z tego powodu, że wydarzenia w niej przedstawione rozgrywają się w latach 60. XX wieku, co z perspektywy dzisiejszych nastolatków jest to szmat czasu. Nie jest to jednak utwór staroświecki. To książka o młodych ludziach, którzy niezależnie w jakich czasach żyją, są pomysłowi, radośni, zabawni, a co najważniejsze potrafią odnaleźć się w nietypowych dla siebie sytuacjach i zadbać o swój dobrostan.
To książka, która może umilić wakacyjne, i nie tylko, dni.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszCo zrobić, żeby uniknąć przykrych, zdrowotnych dolegliwości i cieszyć się z wypoczynku?
Jeżeli spędzasz wakacje w krajach tropikalnych czy nad Morzem Śródziemnym do higieny jamy ustnej i do picia używaj wody butelkowanej lub przegotowanej. Nie dopuść do odwodnienia organizmu, pij wodę mineralną lub soki owocowe małymi łykami co kilka minut. Regularnie spożywaj posiłki zwłaszcza jeśli aktywnie spędzasz wakacje. Jeżeli nie możesz zjeść obiadu, to zabierz ze sobą zdrowe przekąski. Nie objadaj się, zwłaszcza jeśli zamierzasz się kąpać. Także wylegiwanie się na plaży po spożyciu obfitego posiłku nie jest zalecane, bo może wywołać zgagę. Myj owoce, aby nie nabawić się zatrucia pokarmowego. Jeśli jesteś nad wodą, koniecznie noś okulary z filtrem. Przed wyjściem czy to na plażę, czy to na spacer zabezpiecz swoją skórę kremami przeciwsłonecznymi, aby nie dopuścić do poparzeń. Wybierając się na dłuższy spacer, zwiedzanie zabytków nie wkładaj lekkich butów, ale załóż sandały lub adidasy, za to bezwzględnie chodź w klapkach na basen i pod prysznic, by uniknąć zakażeń grzybiczych. Noś nakrycie głowy, by chronić ją przed przegrzaniem. Planując spacer po łące lub lesie, załóż pełne obuwie, spodnie z długimi nogawkami, bluzę z długimi rękawami, a na głowę czapkę lub kapelusz. Nie zapomnij także o środkach odstraszających owady.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Jan Heweliusz żył w latach 1611-1687. Studiował prawo, ale jego pasją była astronomia. Zbudował własne obserwatorium astronomiczne, które wyposażył w olbrzymie przedmioty pomiarowe, za pomocą których mógł dokonywać dokładnych pomiarów. Obserwował Księżyc i planety, a przede wszystkim plamy na Słońcu. Dał nazwę faculae jasnym regionom wokół plam słonecznych, która jest używana także dzisiaj. Nadał nowoodkrytej konstelacji nazwę tarcza Sobieskiego – jest to mały gwiazdozbiór nieba południowego, leżący w pobliżu równika niebieskiego. W ten sposób słynny astronom upamiętnił zwycięstwo wojsk hetmana Jana Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 roku. Heweliusz jest także autorem “Atlasu Ciał Niebieskich”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Zamek Pieskowa Skała znajduje sie w miejscowości Sułoszowa (województwo małopolskie) niedaleko Krakowa. Pierwotnie został wzniesiony w stylu gotyckim. Następnie budowlę przekształcono w renesansową rezydencję z arkadowym dziedzińcem i loggią widokową. W XVII wieku umocniono zamek fortyfikacjami bastionowymi. W XVIII wieku budowlę gruntownie wyremontowano, m.in. wieże zamkowe zostały przykryte baniastymi hełmami. Przebudowano również wnętrza zamkowe, odnowiono komnaty. Zamek na przestrzeni wieków był niszczony w wyniku działań wojennych (potop szwedzki, powstanie styczniowe) oraz pożarów. Kilkakrotnie zmieniał też właścicieli (obecnym jest Zamek Królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki).
Zamek Pieskowa Skała został wykorzystany w filmach, takich jak na przykład “Stawka większa niż życie”, “Janosik”, “Podróż za jeden uśmiech”, “Pierścień i róża”, “Ogniem i mieczem”.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Zanim nastała era komputerów i smartfonów dzieci i nastolatki spędzali wakacyjny czas głównie na dworze. Grano w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, w dwa ognie, w zbijanego, w klasy, w badmintona. Bawiono się też w berka i w podchody. Budowano domki na drzewach i tworzono bazy. Organizowano wycieczki rowerowe. Kiedy pogoda nie sprzyjała aktywności fizycznej na dworze, grano w planszówki, w statki, w państwa-miasta.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Chłopi pracowali na pańskich polach od świtu do rana.
Termometr zbudowany jest ze szklanej rurki, w środku jest Celsjusz, który wynalazł podziałkę.
Sejsmograf jest to aparat służący do regulowania trzęsień ziemi.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: