"Niezwykłe wakacje"
Beata Ostrowicka
Wydawnictwo Literatura Łódź
Wiek: 11+
Koniec roku szkolnego już blisko. Wszystko wskazuje na to, że lato będzie całkiem zwyczajne. Piątka przyjaciół zamierza spędzić wakacje w swoim miasteczku. Bohaterowie nieoczekiwanie przeżywają niesamowite przygody, odbywają przedziwne podróże w czasie i przestrzeni, są świadkami niecodziennych wypadków, poznają tajemnice sprzed wieków.
"Wakacje z duchami"
Adam Bahdaj
Wydawnictwo Literatura Łódź
Wiek: 12 +
Praca detektywa wymaga poświęceń i wyrzeczeń. Trzeba przemóc drżenie kolan i tropić złodziei także późną nocą. Ćwiczyć umiejętność dedukcji nawet podczas deseru. Przejrzeć czyjeś notatki jak poranną gazetę i nie przejmować się cieniem, który od tygodnia snuje się za nami, także po zmierzchu.
Trójka przyjaciół spędza wakacje u cioci. Nie zamierzają się nudzić! Po wybudowaniu szałasu-bazy przystępują do tropienia okolicznych przestępców. Z zaskakującym skutkiem… Doskonała lektura dla wszystkich miłośników zagadek detektywistycznych!
"Pan Samochodzik i Księga strachów"
Zbigniew Nienacki
Wydawnictwo Edipresse Warszawa
Wiek: 13+
Tym razem Pan Samochodzik poszukuje pamiętnika niemieckiego oficera z czasów wojny. Już na samym początku musi się zmierzyć z pozbawionymi skrupułów rywalami. Komu jeszcze zależy na odnalezieniu kompromitujących wyznań zbrodniarza wojennego? Kto pierwszy odnajdzie kryjówkę sprzed lat? Przygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości.
"Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem"
Megan McDonald
Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska-Biała
Wydawnictwo Egmont Polska Warszawa
Wiek: 11+
Przygotujcie się na najbardziej humorkowe wakacje na świecie! Nie dość, że rodzice muszą wyjechać i zostawiają Hanię oraz Smrodka pod opieką Strasznej Cioci (yyy czyli cioci Oli), to jeszcze przyjaciele Hani też wybierają się na wakacje! Zapowiada się potwornie nudne lato, ale pewnego dnia Hania wymyśla genialny plan…
ciekawostki, humor i inne różności
Rok szkolny dobiegł końca. Przed tobą dwa miesiące wakacji. Chciałabyś pojechać ze znajomymi na biwak, ale obawiasz się reakcji rodziców i zastanawiasz się, jak ich przekonać do tego pomysłu. Nie zaskakuj rodziców podjętą przez siebie decyzją. Oni muszą mieć czas, żeby oswoić się z tą sytuacją. Poinformuj rodziców, z kim wybierasz się na wakacyjny wyjazd. Nie złość się, jeśli rodzice będą udzielać ci porad płynących prosto z serca, bo jest to przejaw ich troski o ciebie. Jako osoba nieletnia musisz zgodzić się na warunki zaproponowane przez rodziców, przykładowo telefonować co drugi dzień, aby ich poinformować, że wszystko jest w porządku, ty jesteś zdrowy i świetnie spędzasz czas. Ale masz prawo ustalić z rodzicami, żeby oni nie kontaktowali się z tobą co godzinę, bo to może zakłócić twój wypoczynek. Jeśli ty i rodzice będziecie trzymać się wspólnych ustaleń, to unikniecie niepotrzebnego stresu. Przed wyjazdem warto sprawdzić teoretycznie, jak poradziłbyś sobie w różnych nieprzewidzianych sytuacjach.
…………………………………………………………………………………………………………………………………
Edmond Halley żył w latach 1656-1742. Był synem londyńskiego kupca. Jego eksperymentalna praca z dziedziny astronomii i magnetyzmu miała duże znaczenie. Od czasu pojawienia się Wielkiej Komety w 1682 roku był pierwszym, który interesował się kometami. Stosując teorię grawitacji Newtona, Halley zauważył, że orbity komet oglądanych w 1531 roku, 1607 i 1682 były do siebie podobne i że komety te pojawiają się w regularnych odstępach czasu. Wierzył, że musi to być ta sama kometa i dokładnie przewidział jej powrót w 1758 roku. Obecnie jest ona nazwana jego nazwiskiem.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zamek Bojnicki to jeden z najstarszych i najbardziej znanych zamków słowackich. Położony jest na wzgórzu nad miastem Bojnice. Można tu podziwiać kolekcję obrazów, broni i sztuki orientalnej. Odbywa się tu również doroczny międzynarodowy festiwal duchów i straszydeł.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Dzisiaj w wakacje możemy podróżować na wiele sposobów. Samochodem, autobusem, pociągiem, polecieć samolotem czy popłynąć statkiem. W taki sposób możemy przemieszczać się w kraju, jak i udać się za granicę. I może mało kto może pamiętać, że kilkanaście lat temu dość powszechną formą podróżowania był autostop. Polegało to na tym, że stojąc na poboczu drogi i trzymając w rękach kartkę z nazwą punktu docelowego, zatrzymywało się przypadkowe pojazdy. Jeśli miało się szczęście, to można było od razu dojechać do celu, ewentualnie przemierzyć spory kawał trasy.
Aby ułatwić ten rodzaj podróżowania, była organizowana “Akcja Autostop”, która polegała na zachęcaniu kierowców do zabierania autostopowiczów i gromadzeniu kuponów. Kierowcy zebrane kupony (po wpisaniu swoich danych) mogli odsyłać biurom turystycznym, gdzie odbywało się losowanie nagród.
Ta forma podróżowania była tak popularna, że śpiewano o niej piosenki czy powstawały filmy. “Jedziemy autostopem/Jedziemy autostopem/W ten sposób możesz, bracie/Przejechać Europę/ Gdzie szosy biała nić/Tam śmiało, bracie, wyjdź/I nie martw się, co będzie potem” – te słowa pochodzą z piosenki “Jedziemy autostopem” śpiewanej przez popularną w latach 60. XX wieku wokalistkę Karin Stanek. O podróży dwójki bohaterów, Poldka i Dudusia, możemy dowiedzieć się z filmu “Podróż za jeden uśmiech”.
Obecnie coraz bardziej popularny staje się carpooling, czyli kojarzenie ze sobą kierowcy i pasażera jadących na tej samej trasie przy pomocy specjalnie do tego celu stworzonych serwisów internetowych.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Wakacje (łac. vacatio ‘uwolnienie’) to okres wolny od nauki szkolnej, od pracy i obowiązków. W Polsce ‘wakacje’ to potoczna nazwa ferii letnich.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Gdy pierwszy raz wyjechałem na wieś, zobaczyłem wielką świnię, która leżała na boku, a dwanaście małych świnek ją nadymało.
Samce komarów nie gryzą, za to samice bardzo. Tak już w życiu bywa.
Z lasu otrzymujemy drzewo, meble i świeże powietrze.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)