Z życia wzięte – marzec
STYCZEŃ 2025
Książka: "Lotnik"

Eoin Colfer
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2010
Wiek: 12+

lotnikJest rok 1878. Podczas wystawy światowej w Paryżu rodzi się chłopiec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przyszedł na świat w przestrzelonym balonie, który o mały włos nie rozbił się o ziemię. Nie ma wątpliwości – takie dziecko musi być wyjątkowe.
I rzeczywiście: dziewięcioletni Conor Broekhart cudem ratuje niewiele starszą księżniczkę Izabelę przed niechybną śmiercią. Jest jednak ktoś, kto najchętniej pozbyłby się go raz na zawsze. To bezwzględny marszałek Bonvilan, który morduje króla Mikołaja, władcę Wysp Saltee. Chłopiec przypadkiem staje się jedynym świadkiem zbrodni, a co gorsza – głównym podejrzanym. Zostaje oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia w kopalni diamentów znajdującej się na Małej Saltee. Stamtąd nikt jeszcze nie wrócił żywy. By przetrwać, młody Broekhart będzie musiał zapomnieć o swojej tożsamości, o przeszłości, o pięknej Izabeli. Stanie się Conorem Finnem, który zyska szacunek wśród współwięźniów i przechytrzy okrutnych strażników. Zaplanuje też ucieczkę. Czy uda mu się dokonać czegoś, czego do tej pory nikt nie dokonał? Bestsellerowa, świetnie napisana książka przygodowa. Piękna, wzruszająca opowieść o sile marzeń, które pomagają nie tyle przenosić góry, co wzbić się w powietrze.

 

Zdać, ale jak (porady nauczycieli)

- jak nauczyć się wiersza na pamięć

po-co-sie-uczymyUczenie się tekstu na pamięć jest doskonałym sposobem pozwalającym wyćwiczyć właśnie pamięć. Najszybciej wchodzą do głowy teksty rytmiczne. Ale także w ich przypadku nie powinno się odwlekać nauki na ostatnią chwilę. Musimy poświęcić temu procesowi czas. W pierwszej kolejności trzeba kilka razy przeczytać tekst po to, aby zapoznać się z jego formą, budową, słownictwem, środkami stylistycznymi, głównie wykrzyknieniami i pytaniami retorycznymi oraz interpunkcją. Dzięki tej ostatniej opanujemy poprawną intonację.
Poświęćmy przynajmniej tyle dni na naukę, ile zwrotek liczy wiersz. Najpierw zapamiętajmy jedną linijkę, później następną i powtórzmy te dwa wersy, następnie trzecią, którą połączymy z dwiema pierwszymi itd. W następnym dniu uczmy się w ten sam sposób drugiej zwrotki i powtórzmy pierwszą. I tak opanujemy na pamięć cały tekst.
Lepsze efekty daje uczenie się na głos, bo ułatwia to szybsze zapamiętywanie. Warto też poprosić kogoś z domowników, żeby przepytali nas z recytacji wiersza. To sprawi, że nie będziemy odczuwać dużej tremy, kiedy przyjdzie nam wygłosić tekst na forum klasy.
Na dwa dni przed wyznaczonym terminem zróbmy przerwę w nauce, aby wiersz “uleżał” się w głowie.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszPiżama party to doskonały pomysł na wspólne spędzenie wieczoru i poranka w gronie najbliższych przyjaciółek. Bez pośpiechu można wtedy długo rozmawiać. To czas na przedyskutowanie rozmaitych ważnych problemów. A oto rady dla organizatorki. Trzeba ustalić z rodzicami termin takiego spotkania. Najlepiej tego typu wizyty organizować w weekend. Posprzątaj pokój i odkurz dywan, gdyż prawdopodobnie będziecie spały na podłodze. Aby było więcej miejsca, wynieś niepotrzebne rzeczy. Przyszykuj dla gości małe ręczniki, mydełka, pastę do zębów. Przygotuj drobne przekąski, przykładowo małe kanapki, owoce. Jako gospodyni musisz dbać o wszystkich swoich gości i sprawdzać, czy niczego nie potrzebują. Warto też pamiętać o zachowaniu ciszy nocnej, tak aby piżama party nie kojarzyła się reszcie rodziny z czymś przykrym.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Francis Hauksbee żył na przełomie XVII i XVIII wieku. Był angielskim naukowcem. W 1705 roku odkrył, że gdy pociera kulę szklaną, w której wnętrzu jest próżnia, wówczas kula zaczyna świecić. Światło powstaje z elektryczności, a kula działa jak generator elektryczny.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Pałac Westminsterski w Londynie to gmach, w którym swoją siedzibę ma od XIII wieku Parlament. Na przestrzeni wieków był kilkakrotnie przebudowywany. Składa się z trzech skrzydeł. Dachy budynku zostały wykonane z żeliwnych płyt. W pałacu znajduje się ok. 4000 okien, z których 100 ma postać witraży. Wizerunek pałacu stał się tematem licznych dzieł sztuki. I tak z przełomu XIX i XX wieku pochodzi seria impresjonistycznych obrazów Claude’a Moneta zatytułowana jako “Budynek Parlamentu w Londynie”. Pałac Westminsterski wielokrotnie był przedstawiany w filmach fabularnych, w tym w szeregu produkcji o Jamesie Bondzie oraz Sherlocku Holmesie.
W 1987 roku pałac został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Sumerowie handlowali na wielkich targach. Każdy kupiec miał własną okrągłą pieczęć, której używał przy podpisywaniu umów. Ok. roku 3300 p.n.e. Sumerowie posługiwali się prawdopodobnie glinianymi płytkami, będącymi czymś w rodzaju symbolicznych pieniędzy, za które kupowali towary.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
„Ja nie z soli ani z roli, ale z tego, co mnie boli”? W takich słowach mówił Stefan Czarniecki, jeden z najwybitniejszych dowódców polskich żyjących w XVII wieku, do dostojników i magnatów, którzy wyrażali dezaprobatę, gdy musieli zasiadać w senacie obok niego, który był synem średnio zamożnego szlachcica.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

II część “Dziadów” składa się z wiersza wstępnego, a potem to już Dziad za Dziadem.
Żona Makbeta nazywała się Loda Makbet.
W bajce “Wino i woda” jest rozmowa dwóch cieczy.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)