Z życia wzięte – sierpień
GRUDZIEŃ 2024
Książki na wakacje

"Pan Samochodzik i zagadki Fromborka"
Zbigniew Nienacki
Wydawnictwo Siedmioróg, Wrocław
Wiek: 13+

pan-samochodzik-i-zagadki-fromborkaPan Samochodzik czyli Tomasz N. jest historykiem sztuki. Jego zadaniem jest rozwiązywanie rozmaitych spraw związanych z kradzieżą czy też fałszerstwem dzieł sztuki. Pan Tomasz jest człowiekiem niezwykle uzdolnionym. Zna się także chociażby na archeologii, ekologii czy żeglarstwie. Jest właścicielem niezbyt urodziwego samochodu, zaletą którego jest m.in. rozwijanie dużych prędkości i pływanie. Głównym przeciwnikiem pana Tomasza jest Waldemar Batura, niegdyś bliski kolega ze studiów, który, niestety, zszedł na złą drogę i został przemytnikiem dzieł sztuki. Panu Samochodzikowi w rozwiązywaniu zagadek pomagają trzej harcerze o pseudonimach: Wilhelm Tell, Wiewiórka, Sokole Oko.
Po powrocie znad Loary pan Tomasz otrzymuje od dyrektora Jana Marczaka zadanie związane z pojawieniem się na polskim rynku dzieł sztuki trzech bezcennych numizmatów, które mogą pochodzić z jednej ze skrytek odnalezionych w grobowcu we Fromborku. Sprawą tą jest też zainteresowany Waldemar Batura. Ponieważ trwają poszukiwania drugiej i trzeciej skrytki, pan Tomasz ma zapobiec zamianie zabytków na rzeczy mało wartościowe. W wypadku drugiej skrytki dotyczy to złotych kielichów, zaś w wypadku trzeciej — rubinów. Pan Samochodzik nie zawodzi oczekiwań zwierzchnika.

 

 

„Tarantula, Klops i Herkules. Przygoda pierwsza”
Joanna Olech
Wydawnictwo W. A. B., Warszawa
Wiek: 15+

tarantula-klops-i-herkulesPasjonująca i zabawna historia kryminalna, w której grupa nastolatków odsłania tajemnicze zdarzenia z przeszłości miasteczka. Kiedyś Witkowice były najnudniejszym miejscem na świecie. Wszystko się zmieniło, gdy z miejscowego muzeum ktoś ukradł widokówkę. Ile mogła być warta? W tym samym czasie w wypadku zginął pochodzący z Witkowic mężczyzna – Polak z niemieckim obywatelstwem. Czy te dwa zdarzenia mają ze sobą coś wspólnego? I czy to prawda, że w miasteczku ukryty jest skarb?
Śledztwo połączy Karola, rudego komputerowca z aparatem na zębach, i Tarantulę, piętnastoletnią fankę gotyku, córkę burmistrza. Będą musieli odgrzebać i połączyć ze sobą stare witkowickie tajemnice. Sprawą zainteresują się również podejrzana pani ornitolog, posterunkowy Tomek Buraś, żądny przygód wikary i przypominający nietoperza nieoceniony pies Herkules. Tarantula, Klops i Herkules to opowieść, która wciągnie i zachwyci amatorów zagadek kryminalnych i błyskotliwego humoru.

 

 


Inspiracje - Tim Cook: dyrektor generalny Apple Inc

inspiracjeTim Cook urodził sie w 1960 roku w niewielkim miasteczku Robertsdale w stanie Alabama. Charakterystyczną cechą tego regionu było to, że dzieci od małego uczyły się na siebie zarabiać. Także już 11-letni Tim pracował jako gazeciarz.
Ukończył studia, najpierw uzyskał dyplom inżynierii przemysłowej, a później dyplom magistra zarządzania biznesem. Pierwszych 12 lat jego kariery zawodowej miało wzorcowy przebieg, pracował dla najbardziej prestiżowych firm w branży komputerowej.
W 1998 roku Steve Jobs, założyciel i szef firmy Apple złożył mu propozycję pracy. I chociaż znajomi i ludzie “z branży” ostrzegali Tima przed przyjęciem tej oferty, to ” Jednak intuicja podpowiadała mi coś innego. Postanowiłem jej zaufać, co okazało się jedną z najlepszych decyzji w moim życiu” – tak później wspominał Tim. Cook i Jobs przypadli sobie do gustu i co najważniejsze świetnie się uzupełniali. Tim był tym, który “zbierał te wszystkie wspaniałe projekty, po czym zamieniał je w pieniądze na kontach bankowych”.
Po śmierci Jobsa władzę nad firmą przejął właśnie Cook. Pod jego kierownictwem koncern Apple z roku na rok osiągał coraz lepsze wyniki finansowe.
Chociaż od objęcia schedy po Jobsie minęło już kilka lat, to Cook musi mierzyć się z porównaniami do swojego poprzednika. Bardzo często mówi się o nim, że nie jest wizjonerem, tylko sprawnym zarządcą. Tim zdołał w pewnym sensie obrócić na swoją korzyść łatkę “nudziarza”, jaka do niego przylgnęła. A nawet zaczął z niej żartować. Bo jak powiedział “Robiąc porządki w dokumentach, niedawno znalazłem swój, jak wtedy myślałem, wielki plan. I wiecie co? Okazał się on niewart tej pożółkłej kartki papieru, na której go spisałem. To nauczyło mnie, że trzeba bezwzględnie ufać własnej intuicji, nawet jeśli czasem wydaje się ona prowadzić na manowce”.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszW ciągu roku szkolnego nie zawsze masz czas na jedzenie pełnowartościowych posiłków. Wolisz dłużej pospać, niż zjeść solidne śniadanie. W pośpiechu konsumujesz obiad, najchętniej pizzę lub hamburgera, bo trzeba biec na trening czy inne dodatkowe zajęcia. Wakacje to dobry początek, aby polubić te potrawy, za którymi być może nieszczególnie przepadasz, a które po wprowadzeniu do twojego jadłospisu, nie tylko go uatrakcyjnią, ale pozytywnie wpłyną na twoje zdrowie i co ważne, w nowym roku szkolnym w pewnym sensie mogą pomóc ci w nauce. Spróbuj przynajmniej kilka razy w tygodniu zamienić białe pieczywo na chleb pszenno-żytni. Soki z kartonu zastąp tymi wyciskanymi z sokowirówki. Zamiast coca-coli, choć to wydaje się prawie niemożliwe, pij wodę mineralną i to najlepiej niegazowaną. Wiedz, że niedobór wody w organizmie może prowadzić do bólu głowy czy problemów z koncentracją. Jedz dużo owoców i świeżych warzyw, z których możesz też przyrządzać smaczne koktajle. Raz w tygodniu zjedz jajko. Może to być jajecznica, jajko na miękko lub omlet. Od czasu do czasu możesz sobie przygotować owsiankę na mleku.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Robert Hooke żył w latach 1635-1703. Był wybitnym eksperymentatorem i wynalazcą nowych urządzeń. Urodził się na wyspie Wight, u południowych wybrzeży Anglii. Studiował na uniwersytecie w Oksfordzie. Był opiekunem badań prowadzonych w Towarzystwie Królewskim. W 1665 roku opublikował pracę zatytułowaną “Micrographia”, zawierającą ilustrację próbek, które oglądał przez mikroskop. Przedstawił też wiele urządzeń, które sam zaprojektował, m.in. skomplikowany mikroskop, znacznie bardziej dokładny niż wcześniejsze.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Największą świątynią, jaką kiedykolwiek wzniesiono, była świątynia Amona w Karnaku, w Egipcie. Została zbudowana około 1250 r. p.n.e. Jednakże niewiele osób mogło spacerować jej ogromnymi alejami lub mieć dostęp do wnętrza budowli. Do środka wpuszczano jedynie niewielu kapłanów. Charakteryzowała się obszernymi dziedzińcami oraz salami kolumnowymi.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Król albo królowa to władcy kraju lub niepodległego państwa. Królowie nazywani są również monarchami, od greckiego słowa “wyłączny władca”. Monarchowie na całym świecie otrzymują różne tytuły: sułtan, radża, rani, car, caryca, faraon, chan, szach, inka, oba.
Władcy panujący na olbrzymich obszarach, którzy mają władzę nad innymi monarchami, często nazywani są cesarzami. Niektórzy królowie lub królowe uzyskują tytuł tylko dlatego, że poślubiają panującego władcę.
We współczesnym świecie wiele krajów jest monarchiami, choć często królowie i królowe pełnią już tylko funkcje reprezentacyjne, a nie sprawują rzeczywistej władzy.
W Europie księstwami lub królestwami są: Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Szwecja, Norwegia, Dania, Holandia, Belgia, Wielka Brytania i Hiszpania.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
„Austriackie gadanie”- to powiedzenie oznacza, iż to co mówi jakaś osoba nie ma większego znaczenia, jest niepoważne, mało warte.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Humor

Górnicy nosili przed sobą przodki, które oświetlali latarkami.
Niedostatek mięsa bierze się z tego, że dobytek nie dotrzymuje kroku człowiekowi.
Pisarz miał lekką śmierć. Zasnął i obudził się zimny.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)