Z życia wzięte – październik
GRUDZIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) – czy warto uczyć się z quizów

po-co-sie-uczymyQuiz jest to rodzaj krótkiego sprawdzenia wiadomości. Obejmuje wąski zakres materiału, aby można było szybko i skutecznie utrwalić najważniejsze informacje, a także zorientować się w ewentualnych zaległościach.
Quizy najczęściej składają się z kilku pytań. Udzielenie na nie odpowiedzi nie wymaga dużo czasu. Według mnie, aby quiz spełniał swoją edukacyjną rolę nie powinny znaleźć się w nim pytania udziwnione, „puste”, czyli takie, które niepotrzebnie odwracają uwagę od zadań, zabierają czas, są bezsensownymi wypełniaczami przestrzeni, dają wrażenie chaosu, a nawet mogą wprowadzić w błąd osobę, która rozwiązuje quiz edukacyjny, ale nie jest pewna swoich odpowiedzi. Nie oznacza to, że quizy muszą być tylko poważne, ale te żartobliwe można rozwiązywać niekoniecznie przygotowując się do kartkówki. Sensowny quiz to taki, po którego rozwiązaniu można ułożyć logiczną wypowiedź odnoszącą się do danego zagadnienia.

Rozmaite quizy edukacyjne możesz znaleźć na tej stronie: polski-online.pl
w zakładkach Trening przed klasówką: szkoła podstawowa; liceum/technikum

Tam zamieszczane są quizy obejmujące zagadnienia polonistyczne z zakresu szkoły podstawowej jak i liceum/technikum.
Nowe materiały pojawiają się raz w miesiącu. Ich zaletą jest to, że można je też pobrać w PDF, wydrukować i rozwiązać zadania. Dzięki zamieszczonym odpowiedziom masz pewność, że poprawnie rozwiązałeś ćwiczenia.
Kartki można umieścić w segregatorze, aby z nich skorzystać przed kartkówką czy sprawdzianem.

I TUTAJ
Nowe materiały pojawiają się dwa razy w tygodniu: we wtorek i w czwartek. Zostały podzielone na działy: lektury – szkoła podstawowa, liceum/technikum; gramatyka; ortografia.
Materiały są uporządkowane i przejrzyste, i konkretne. Dzięki zamieszczonym odpowiedziom masz pewność, że poprawnie rozwiązałeś zadania.
(Marka własna)

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszWażne jest nie tylko pierwsze śniadanie, ale też i to drugie. Zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów nie zdążą zjeść pierwszego posiłku.
Drugie śniadanie powinno być sycące, aby nie odczuwać głodu, być może aż do późnego obiadu.
Należy ograniczyć słodkie przekąski na rzecz chociażby orzechów czy suszonych moreli, które zawierają żelazo, magnez i inne składniki wspomagające myślenie.
Kanapki nie powinny zbyt mocno pachnieć, toteż właściwa będzie rezygnacja z jajek na twardo i sosu czosnkowego.
Kanapki trzeba porządnie zapakować najlepiej do plastikowego pojemnika śniadaniowego, aby nie pobrudzić szkolnych przyborów.
Pamiętać też trzeba o tym, żeby szczelnie zakręcić butelkę na wodę.
…………………………………………………………………………………………………
Fryderyk Szopen żył w latach 1810-1849. Był wybitnym polskim kompozytorem oraz pianistą-wirtuozem. Od 1892 roku przebywał za granicą, głównie w Paryżu. Komponował utwory na fortepian, m.in., mazurki, preludia, etiudy, walce, scherza, łącząc rodzime tradycje muzyki ludowej z inspiracjami romantycznymi.
Od 1927 roku organizowane są w Warszawie co 5 lat Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. Fryderyka Chopina, jedne z najbardziej prestiżowych konkursów tego rodzaju na świecie.
……………………………………………………………………………………………………
Rynek w Krakowie jest największym średniowiecznym placem w Europie. Ma kształt kwadratu o wymiarach 200 x 200 metrów. Został wytyczony podczas lokacji miasta w 1257 roku. Z każdego boku Rynku (oprócz części wschodniej) wychodzą trzy ulice. W przeszłości był to największy plac handlowy miasta. Wokół Rynku znajdują się kamienice i pałace, które na przestrzeni wieków były przebudowywane.
Na Rynku odbywały się też ważne uroczystości, na przykład mieszczanie składali hołd nowemu królowi, to tutaj książę pruski Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego złożył hołd lenny Zygmuntowi I Staremu (10 kwietnia 1525 roku), Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę narodowi polskiemu, iż będzie walczył o wolność kraju (24 marca 1794 rok).
………………………………………………………………………………………………..
Starożytni Grecy spędzali wolny czas na agorze. Mężczyźni zbierali się tam, aby posłuchać opowieści gawędziarzy lub przemów filozofów.
………………………………………………………………………………………………….

Humor

Anatomia obejmuje ciała ludzkie, a astronomia ciała niebieskie.
Zimą w górach ludzie zjeżdżają z sanek, a najczęściej z nart.
Krzemienia używali ludzie pierworodni.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: