Z życia wzięte – grudzień
LISTOPAD 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Z życia wzięte

Wiersz na Boże Narodzenie
Wyboru dokonała autorka bloga
Wiek: BO

choinkaJulian Tuwim
„Choinka”

Ziemio, ziemiątko,
Nocą nad łóżkiem
Świecisz i krążysz
Różowym jabłuszkiem.
Sny wyogromniały,
Ziemio, zieminko,
Wszechświat stał w pokoju
Świąteczną choinką.
Ziemio, ziemeczko,
Dróżki gwiaździste
Po gałązkach błyskały
Mlekiem wieczystem.
Trzaskały świeczki,
Świerkowe świerszcze,
Anioł zaniemówił
Najpiękniejszym wierszem.

Zdać, ale jak (porady nauczycieli) – o vademecum „Nowa. Teraz matura. Język polski poziom podstawowy” z Nowej Ery

Vademecum „Nowa. Teraz matura. Język polski poziom podstawowy” z Nowej Ery. Publikacja podzielona jest na sześć działów:
Dział 1. Matura pisemna – tu znajdziesz przykładowe testy: Język polski w użyciu i historycznoliteracki; ogólne informacje , jak napisać wypracowanie o charakterze argumentacyjnym oraz przykładowe wypracowanie oraz kryterium oceniania tego typu wypowiedzi.
Dział 2. Matura ustna – tu znajdziesz ogólne informacje na temat budowy zestawu egzaminacyjnego oraz przykładowe konspekty wypowiedzi ustnych
Dział 3. Historia literatury – tu znajdziesz charakterystykę poszczególnych epok oraz omówienie lektur.
Dział 4. Wiedza o literaturze – tu znajdziesz informacje na temat budowy dzieła literackiego, rodzajów i gatunków literackich, wskazówki dotyczące analizy i interpretacji utworu literackiego czy wiadomości związane z gatunkami dziennikarskimi.
Dział 5. Wiedza o kulturze – tu znajdziesz przede wszystkim informacje na temat analizy i interpretacji dzieł sztuki.
Dział 6. Nauka o języku – tu znajdziesz informacje, które odnoszą się do głównych działów gramatyki, takich jak: fleksja, leksyka, frazeologia, słowotwórstwo, składnia, ortografia i interpunkcja; w tym dziale zawarte są także wiadomości dotyczące: komunikacji językowej, zróżnicowania języka polskiego, kultury języka czy retoryki.

Podsumowaniem poszczególnych działów są zadania maturalne wraz z odpowiedziami.

A zatem vademecum zawiera: komplet treści maturalnych, krótkie i długie streszczenia lektur, przykładowe zadania maturalne, graficzne notatki, a także planer przygotowań.

Warto podkreślić, że vademecum połączone jest z aplikacją app.nowaterazmatura.pl Znajdziesz tam materiały cyfrowe, które ułatwiają i urozmaicają przygotowania do egzaminu. Można więc rozwiązywać quizy, korzystać z fiszek, przypominać sobie treść lektur obowiązkowych, pobierać materiały czy oglądać animacje i filmy.
Aby uzyskać dostęp do materiałów cyfrowych należy wejść na app.nowaterazmatura.pl zarejestrować się, a następnie wpisać w aplikacji kod dostępu ukryty pod zdrapką.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszW Wigilię podobno nawet zwierzęta mówią ludzkim głosem. To może trzeba się postarać, żeby łamiąc się opłatkiem i składając życzenia najbliższym nie tylko ograniczyć się do zdawkowego “Oby spełniły się twoje wszystkie marzenia”. Oprócz wypowiadanych słów ważne są też gesty niewerbalne. Składając życzenia stań blisko rozmówcy, weź go za rękę, uśmiechnij się, spójrz przyjaźnie w jego oczy. Życzenia powinny być wyrazem troski i miłości a nie nakazów i rozkazów. Życzeń nie składamy też dlatego, żeby wytknąć komuś jego niedociągnięcia albo dać do zrozumienia, jakim naszym zdaniem ma być i co robić. Aby złożyć szczere życzenia, powinniśmy znać, chociaż w niewielkim stopniu, plany i marzenia naszych bliskich. Składając życzenia dobrze jest zacząć od kilku ciepłych słów, co lubimy w osobie, do której kierujemy słowa. Życzenia powinny być “uszyte na miarę” dla każdego. Starajmy się unikać utartych sloganów.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Postaci Santa Claus nie należy mylić z biskupem z Myry, który żył w IV wieku. Santa Claus jest przedstawiany jako postawny, radosny mężczyzna z białą brodą. Ubrany jest w czerwony płaszcz z białym kołnierzykiem i mankietami, biało-czerwone spodnie, czarne buty. Przepasany jest skórzanym pasem. Na nosie ma okulary. Na plecach niesie worek z prezentami.
………………………………………………………………………………………………….
W klasztorze sióstr klarysek w Krakowie przechowywane są figurki jasełkowe pochodzące z XIV wieku. Są one najstarsze nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Figurki przedstawiają Maryję Pannę oraz świętego Józefa. Wykonane zostały z drewna lipowego i są polichromowane. Dominującymi kolorami są: czerwony, żółty i zielony.
…………………………………………………………………………………………………
Zwyczaj noszenia gwiazdy swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Gwiazda ma symbolizować tę cudowną, która ukazał się na niebie w noc Bożego Narodzenia i wskazała drogę Trzem Królom do stajenki betlejemskiej. Gwiazda kolędnicza jest kolorowa. Może być wykonana z bibuły, papieru, celofanu. Jej dekorację stanowią wycinanki, wyklejanki suszonymi kwiatami i liśćmi. Gwiazdę nosi się na długim kiju, aby była widoczna z daleka.
…………………………………………………………………………………………………..

Humor

Reymont zrósł się z lasem na wieki.
Soplica należał do szlachty średniozamężnej.
Fredro napisał „Zemstę” idąc na strych po drabinie.
(źródło: „Pegaz na biegunach”)

PODZIEL SIĘ: