Książka "Szkolny lud, Okulla i ja"
Edmund Niziurski
Wydawnictwo Zielona Sowa, Warszawa 2001
Wiek: BO
W tym miejscu od jakiegoś czasu, zgodnie z moimi zapowiedziami, pojawiają się omówienia książek o tematyce optymistycznej. Nie oznacza to, że bohaterowie tych utworów nie zmagają się z rozmaitymi problemami, ale wychodzą z nich obronną ręką.
Postanowiłam poszerzyć propozycję prezentowanych przeze mnie książek o publikacje retro. W uproszczonej definicji słowo retro oznacza ‘odnoszący się do przeszłości’. I tak będziemy powracać do autorów, których książki cieszyły sie ogromną popularnością w czasach minionych, ale nie oznacza to, że problemy przedstawiane w tych publikacjach zdezaktualizowały się.
Taką książką jest “Szkolny lud, Okulla i ja” autorstwa Edmunda Niziurskiego. Bohaterem jest Tomasz Żabny zwany Żabą, który musiał zmienić szkołę. Chcąc odnaleźć się w nowym środowisku przeprowadził wstępne rozpoznanie, czyli zasięgnął języka u swojego kuzyna, który był uczniem w tej szkole. Arek, bo tak miał na imię kuzyn, wręczył Tomkowi plan szkoły, “katalog”, na który składały się szkice i krótkie notatki na temat nauczycieli.
” – Dyrektor Rumpel się nie liczy – powiedział Arek. – On nie zajmuje się pojedynczymi uczniami. […] Natomiast strzeż się Okulli!
– Kto zacz?
– Wicedyrektorka. Podobna do kobry i równie jadowita. Naprawdę nazywa się Renata Okulczycka. Groźny jest także Trąbaczewski, nasz chemik, zwany popularnie Trąbą.
– Dlaczego groźny?
– Z powodu sinusoidy psychicznej. Ma niebezpieczne zafalowania, przypływy i odpływy energii. Bardzo męczący facet. Raz jest roztargniony, półprzytomny, aż się prosi, żeby mu chodzić po głowie, to znów popada w niezdrową nadczynność gogiczną. […] Trąba kocha się od dwóch lat w pani Rosińskiej, czyli Szufli, ale bez wzajemności, bo Szufla woli Geparda. Tak nazywamy pana Soczewiaka od wuefu. Ma wygląd chorowity, ale nie próbuj z nim żadnych sztuczek. […] Uważaj także na fizyka Ostańko. To typ maniakalny. Może cię zadręczyć na śmierć, jeśli uzna, żeś wart “radosnej męki uczenia”. […]
– Dalej jest mdło. Kocia od geografii jest mdła. Ciemiężny od historii jest mdły, Rubaszko jest mdły […].”
Tomek otrzymał też nazwiska klasowych kolegów, na których powinien szczególnie uważać. A byli to: bracia Męccy, Konstanty Kociemba zwany Kociem z szajki Ciesielskiego, Wyrzek, który był skarżypytą, Złośliwy Miecio, co się rozumie samo przez się. Na przeciwległym biegunie znajdował się Suplicjusz, ale on kolegował się tylko z książkami.
I w takiej oto szkole miał się edukować Tomek, który wbrew radom Arka, aby jak najmniej rzucać się w oczy, od pierwszego dnia dał się zauważyć nie tylko nauczycielom, ale też zwrócił uwagę swoich kolegów, angażując się w mniej lub bardziej zamierzony sposób w rozmaite wydarzenia. O Tomaszu Żabnym było w szkole głośno. I niekoniecznie było to na rękę bohaterowi.
Książka Edmunda Niziurskiego to nie tylko opis szkolnych sytuacji. To utwór, w którym odnaleźć możemy wątki przygodowe, psychologiczne, a nawet kryminalne. To także powieść ukazująca rodzące się pierwsze i piękne uczucie pomiędzy Tomkiem a Beatą.
Na uwagę zasługuje też język utworu. Niektóre słowa wyszły już z mody i nie spotkamy ich w języku współczesnej młodzieży. Pewnie za trzydzieści lat czytelnicy książek, debiut których przypada w obecnym czasie ze zdziwieniem odkryją “dziwne” dla nich wyrazy.
Zdać, ale jak (porady nauczycieli): praktyczne wskazówki do pracy z arkuszem maturalnym z języka polskiego z poziomu podstawowego
Jesteś w sali egzaminacyjnej, zająłeś miejsce w ławce, nauczyciel rozdał arkusz maturalny i …
ciekawostki, humor i inne różności
Może ci się wydawać, że gdzie jak gdzie, ale w kinie umiesz się kulturalnie zachować. Przecież już jako przedszkolak chodziłeś z rodzicami na filmowe poranki. Musisz jednak pamiętać, że sala w multipleksie nie jest twoim “domowym kinem” i nie powinieneś zachowywać się w sposób co najmniej swobodny. A zatem jak zachować się w kinie?
Zajmuj miejsce wskazane na bilecie. Jeśli przyjdziesz później niż inni widzowie, na swoje miejsce przechodź tyłem do ekranu. Jeśli ktoś udaje się na swoje miejsce, wstań lub unieś się nieco, aby ułatwić przejście. Jeśli film już trwa, nie przeciskaj się na swoje miejsce, tylko usiądź na pierwszym z brzegu. Napoje i przekąski staraj się spożywać tak, by nie zagłuszać aktorów i nie zostawić po sobie pobojowiska. Puste kubki, butelki i inne opakowania zabierz ze sobą i wrzuć do stojącego przy wyjściu kosza. Podczas projekcji filmu, wyłącz telefon komórkowy. Nie odbieraj i nie wysyłaj sms-ów. Gdy film nie przypadł ci do gustu, wyjdź z sali, schylając się przy tym nisko, by nie zasłaniać ekranu. Nie komentuj głośno akcji, a wesołość okazuj w sposób umiarkowany.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Philip Drinker żył w latach 1894-1972. Był amerykańskim inżynierem. W 1929 roku zaprojektował urządzenie zwane respiratorem lub żelaznymi płucami, które pomagało ludziom mającym kłopoty z oddychaniem.
…………………………………………………………………………………………………………………………………..
Nieodłącznym elementem świątecznego stołu są kolorowe jajka, nazywane pisankami, kraszankami, malowankami. W dawnych czasach farbowano je w barwnikach roślinnych, np. chcąc uzyskać kolor czarny wkładano jajka do wywaru z kory dębowej, wyciąg zaś z łusek cebuli dawał barwę żółtą lub brązową. W obecnych czasach najczęściej barwi się jajka syntetycznymi farbkami. Jak można zdobić jajka? Istnieje kilka sposobów. W technice batiku wykorzystuje się roztopiony wosk pszczeli, którym za pomocą specjalnego pisaka rysuje się wzór na skorupce. Potem zanurza się jajko w letnim barwniku, a po ufarbowaniu i wysuszeniu ściera się wosk. Innym sposobem jest technika rytownicza. Najpierw trzeba ufarbować jajko na ciemny kolor, a następnie szpilką lub ostrą blaszką wyskrobuje się różne wzorki. Można także dekorować jajka oklejając je kolorowymi włóczkami lub wycinankami z barwnego papieru.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Słowo ‘panteon’ oznacza miejsce poświęcone wszystkim bogom. Budowla znajduje się na Placu Marsowym w Rzymie. Świątynia została wzniesiona podczas panowania cesarza Hadriana (117-138). Panteon był największym okrągłym budynkiem w całym starożytnym świecie. Na jego szczycie znajdowała się kopuła o średnicy 43 m. Zakończona była otworem, przez który dostawało się światło i powietrze.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor
Odys dożył późnego wieku i umarł na atak serca, którego jeszcze wtedy nie znano.
Szesnastowieczny chłop był bardzo silny, ponieważ ćwiczył kulturystykę.
Antek silnie szorował się w rzece, w której od pół roku nie było wody.