Książki na wakacje
"Do przerwy 0:1"
Adam Bahdaj
Wydawnictwo Literatura
Wiek: 11+
Cóż może być wspanialszego dla chłopaka od gry w piłkę na własnym boisku? Absolutnie nic! No może tylko prawdziwy turniej „dzikich drużyn”, w którym zagrają zespoły z całej Warszawy! Zawodnicy Syrenki wreszcie pokażą swojemu głównemu przeciwnikowi – Huraganowi, kto tu rządzi.
Pełna humoru powieść o przygodach wychowanych przez ulicę chłopców z warszawskiej Woli. Przyjaciele, mimo szczęścia do wpadania w tarapaty i licznych przeszkód, z zapałem realizują swoje marzenia, nie podają się, walczą o sportowe laury.
"Baśniobór"
Brandon Mull
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Wydawnictwo W.A.B.
Wiek: 12+
Kendra i Seth zostają wysłani na dwa tygodnie do dziadka. I wcale nie są zadowoleni. Na przywitanie dostają mnóstwo przestróg. Dzieci nie mają pojęcia, że ten dziwny staruszek jest strażnikiem tajemniczego Baśnioboru. W pilnowanym przez niego lesie żyją ze sobą w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Rodzeństwo, zlekceważywszy zakazy dziadka, uwalnia groźne siły zła, którym teraz trzeba stawić czoło. By uratować rodzinę, Baśniobór, a może nawet cały świat, Kendra będzie musiała zdobyć się na to, czego obawia się najbardziej…
Pierwsze miejsce na liście książkowych bestsellerów dla dzieci „The New York Timesa”!
"Wojna, która ocaliła mi życie"
Kimberly Brubaker Bradley
Tłumaczenie: Marta Bręgiel-Pant
Wydawnictwo Entliczek
Wiek: 13+
Osadzona w realiach II wojny światowej niezwykła historia, która łączy przygodę oraz poruszającą opowieść o rodzinie, tożsamości i poczuciu własnej wartości.
Dziesięcioletnia Ada całe swoje życie spędziła zamknięta w jednopokojowym mieszkaniu. Jej matka tak bardzo wstydzi się zdeformowanej stopy córki, że trzyma dziewczynkę w izolacji. Kiedy więc młodszy brat Ady, Jamie, ma zostać ewakuowany z Londynu, by schronić się przed wojną, dziewczynka nie zwleka ani chwili: ucieka z domu, by wyruszyć w podróż razem z nim. Tak oto zaczyna się wielka przygoda Ady, a także Susan Smith – kobiety, która jest zmuszona przyjąć tych dwoje pod swój dach. Ada uczy się czytać i jeździć konno, patroluje też okolicę w poszukiwaniu niemieckich szpiegów. Z czasem zaufa Susan, a Susan pokocha ją i Jamiego. Czy jednak ich więź okaże się dość silna, by pozwolić im razem przetrwać wojnę? Czy może Ada i Jamie będą musieli wrócić do okrutnej matki?
"Historia wilków"
Emily Fridlund
Tłumaczenie: Olga Kwiecień
Wydawnictwo Editio
Wiek: 14+
Dorastanie może być trudne i bolesne, zwłaszcza w świecie, który z każdej strony odrzuca młodego człowieka. Co by było, gdyby czternastoletnia Madeline zwana Lindą wychowała się w normalnej rodzinie, dobrze znała swoich rodziców i miała pewność, że jest dla nich najważniejsza na świecie? A gdyby w szkole znalazła bratnią duszę wśród rówieśników i mądrego mentora wśród nauczycieli? Wreszcie, co by było, gdyby do domu po drugiej stronie jeziora wprowadziła się zwykła rodzina?
Odpowiedzi na te wszystkie pytania muszą pozostać nieoczywiste. Rodzice dziewczyny, buntując się przeciw systemowi, wychowywali ją w komunie, lecz nie poświęcili jej wystarczająco dużo uwagi i uczuć. Rówieśnicy w szkole konsekwentnie Lindę odrzucali i dręczyli w nieprzyjemny sposób. Kiedy więc w domu po drugiej stronie jeziora zamieszkali nowi sąsiedzi, którzy od początku okazali jej sympatię i akceptację, Linda poczuła się, jakby od zawsze była jedną z nich. Wkrótce zaczęła opiekować się ich synkiem – czteroletnim Paulem. Gdy dziewczyna zapragnęła utwierdzić się w przekonaniu, że nareszcie znalazła swoje miejsce, okazało się, że musi zmierzyć się z czymś mocno osobliwym, stanąć twarzą w twarz z tajemnicą i dokonać wyboru, którego konsekwencje będą dla niej nie do przewidzenia.
Powieść “Historia wilków” znalazła się w finałowej szóstce Nagrody Bookera 2017, czyli najbardziej prestiżowej nagrody literackiej w Wielkiej Brytanii.
ciekawostki, humor i inne różności
Lato to czas wypoczynku i relaksu. To moment oderwania się od codziennych problemów. To chwile, kiedy chcemy się czuć jak najlepiej. Niestety, nie jest to czas wolny od chorób. W jaki sposób można się przed nimi zabezpieczyć, aby wspomnienia z letniego wypoczynku były miłe?
Przed ukąszeniami owadów można się chronić, stosując spraye i kremy o zapachu, który odstrasza insekty. Jeśli po ukąszeniu przez kleszcza na skórze pojawi się rumień, trzeba jak najszybciej wybrać się do lekarza. Im wcześniej zaczniemy brać leki, tym mniejsze ryzyko powikłań. Aby nie dopuścić do odwodnienia podczas zatrucia pokarmowego, należy dużo pić przegotowanej wody lub herbatek ziołowych, np. z rumianku. Należy też sięgnąć po probiotyki, które regulują pracę jelit i pomagają odbudować prawidłową florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym. Koniecznie trzeba chronić skórę przed poparzeniami słonecznymi, stosując kremy z wysokim filtrem. Jeśli jednak nasza skóra pokryła się rumieniem, trzeba wziąć chłodną kąpiel, delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem, posmarować kremem przeciwko oparzeniom i dopóki zaczerwienienie nie zniknie nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Vasco da Gama żył w latach 1460-1524. Był dworzaninem władcy Portugalii Manuela I. Król postawił go na czele ekspedycji, która miała odnaleźć drogę do Indii prowadzącą wokół Afryki. Podróż morska rozpoczęła się 4 lipca 1497 roku. Wzięło w niej udział 170 żeglarzy, którzy płynęli na 4 okrętach. Na wymianę Portugalczycy mieli paciorki, tanie sukno i żywność. Podczas wyprawy żeglarze zatrzymywali się w portach, aby uzupełnić zapasy wody, żywności, naprawić usterki i uszkodzenia na okrętach. Marynarze nie byli też wolni od chorób. Załogę dziesiątkował szkorbut, spowodowany brakiem witaminy C. Żeglarze z portu w Malindi (wschodnia Afryka) przepłynęli przez Ocean Indyjski i dotarli do Kalikatu w Indiach, gdzie przebywali przez 3 miesiące. Z Indii przywieźli do Portugalii głównie przyprawy. Podróż Vasco da Gama otworzyła portugalskim kupcom drogę do Indii.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Stary Ratusz w Lublinie znajduje się przy ulicy Rynek 1. Pierwotnie był to budynek drewniany, spalony w XIV wieku. Na jego miejscu pojawiła się budowla murowana. Od II połowy XVI wieku w budynku ratusza umieszczono Trybunał Konstytucyjny, gdzie rozstrzygane były spory sądowe dla szlachty z Małopolski. Obecnie mieści się Pałac Ślubów. Budynek ulegał przebudowom, by wreszcie otrzymać klasycystyczny kształt w I połowie XVIII wieku. Jest to monumentalny gmach wzniesiony na planie prostokąta, zakończony tympanonami wypełnionymi płaskorzeźbami, z dużymi oknami ozdobionymi gzymsami. Ściany parteru są boniowane. Fasadę przecinają pilastry zakończone głowicami.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W Birmie i Tajlandii herbatę jada się w postaci sałatki. Jest to herbata kiszona. Bezpośrednio przed spożyciem krótko gotuje się tę zieloną masę w osolonej wodzie, a następnie doprawia się olejem i czosnkiem.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Sformułowanie “języczek uwagi” znaczy, że jeśli żaden z dwóch przeciwników nie może uzyskać przewagi, to oczekuje czyjegoś poparcia.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor
Na obrazie Matejki Kopernik siedział na stołku z wysuniętą nogą.
Na wystawie kwiatów najbardziej podobała mi się pani, która nas oprowadzała.
Jego twarz nie opuszczała serdecznego i miłego uśmiechu.
(źródło: “Pegaz na biegunach”)