"Noelka"
Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
Wiek: 14+
Akcja powieści rozgrywa się w wigilię Bożego Narodzenia, a jej główna bohaterka Elka, rozpieszczona przez ojca, dziadka i wuja, w wieku siedemnastu lat dochodzi do wniosku, że bynajmniej nie wszyscy mężczyźni na świecie darzą ją bezkrytycznym uwielbieniem i skłonni są do ulegania jej woli. Ten jeden dzień poczyni wielkie zmiany w egoistycznej osobowości Elki. Czy to za sprawą Terpentuli, czy Tomcia (wigilijnego Gwiazdora), czy też rodziny Borejków albo innych życzliwych w wigilijny wieczór ludzi, w Elce zachodzi zmiana, i to zmiana na lepsze.
"Listy Świętego Mikołaja" -
John Ronald Reuel Tolkien
Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Warszawa 2001
Wiek: 11+"Noelka"
Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź 2014
Wiek: 14+
Boże Narodzenie to cudowne święta. Dzieci przygotowują się do nich, pisząc listy do Świętego Mikołaja. Święty zwykle nie odpowiada, lecz dla dzieci państwa Tolkienów uczynił wyjątek. Przez lata J.R.R. Tolkien podrzucał swoim dzieciom odręczne listy, opatrzone rysunkami i malunkami. W listach pojawia się nie tylko sam Święty Mikołaj, ale też jego wierny towarzysz i niezdarny pomocnik Niedźwiedź Polarny, elfy (wśród nich sekretarz Świętego, Ilbereth), ludek zamieszkujący okolice Bieguna Północnego i śmiertelni wrogowie Świąt, gobliny.
“Listy Świętego Mikołaja” to rozszerzony zbiór owych liścików, obrazków, rysunków i wierszy, w których kryje się prawdziwy duch Bożego Narodzenia.
(poradnik praktyczny)
ciekawostki, humor i inne różności
Grudzień to miesiąc obdarowywania się upominkami. Najpierw mikołajki, potem Boże Narodzenie. Cieszymy się, kiedy otrzymujemy prezenty, ale również i wtedy, gdy sami kogoś obdarujemy. Jednak wbrew pozorom kupowanie upominków nie jest rzeczą prostą. Aby wybrać prezent dla kogoś bliskiego przydaje się umiejętność słuchania i zmysł obserwacji, bo im więcej będziemy wiedzieć o osobie, którą zamierzamy obdarować podarunkiem, tym mniej kłopotów sprawi nam wybór. Można ułatwić sobie zadanie sporządzając listę prezentów. Członkowie rodziny piszą listy do Mikołaja lub listy do Gwiazdki, w których zaznaczają, co chcieliby otrzymać. Wtedy z tej listy można wybrać kilka prezentów i obdarować nimi bliskich. Warto ustalić kwotę przeznaczoną na zakup podarunków. Aby było dużo paczek, można każdy prezent zapakować osobno, oczywiście ładnie i schludnie. Aby wszyscy obdarowani mogli być zadowoleni, to nie wręczajmy prezentów z rodzaju tych praktycznych, unikajmy dawania podarunków bardzo osobistych czy nie ofiarowujmy prezentów, które kiedyś otrzymaliśmy, a teraz nie wiemy, co z nimi zrobić.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Święty Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku, był biskupem Miry. Za panowania Dioklecjana, cesarza rzymskiego, podczas straszliwego prześladowania chrześcijan bohatersko występował w ich obronie. Uwolniony z więzienia nie przestawał stawać w obronie wiary chrześcijańskiej i występować przeciwko tym, którzy głoszą herezje. W tym też czasie zaczęły krążyć między ludem fantastyczne opowieści o przedziwnych dokonaniach biskupa, czynach nie dających się wytłumaczyć prawami przyrody, np. władnym słowem uciszył rozszalałe fale morskie, zagrażające życiu rybaków.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Figurki jasełkowe umieszczane są w szopkach bożonarodzeniowych. Są niewielkich rozmiarów, wykonane z drewna polichromowanego. Przedstawiają Maryję, św. Józefa, nowonarodzonego Jezusa, aniołów, pasterzy, zwierzęta, orszak Trzech Króli jadących konno lub na wielbłądach. Najstarsze figurki jasełkowe znajdują się w klasztorze Klarysek przy kościele św. Andrzeja w Krakowie. Pochodzą z XIV wieku i przedstawiają Najświętszą Marię Pannę i św. Józefa.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Zwyczaj noszenia gwiazdy swoimi korzeniami sięga początku XIX wieku. Gwiazda ma symbolizować tę cudowną, która ukazała się na niebie w noc Bożego Narodzenia i wskazała drogę Trzem Królom do stajenki betlejemskiej. Gwiazda kolędnicza jest kolorowa. Może być wykonana z bibuły, papieru, celofanu. Jej dekorację stanowią wycinanki, wyklejanki suszonymi kwiatami i liśćmi. Gwiazdę nosi się na długim kiju, aby była widoczna z daleka.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W tradycji polskiej Boże Narodzenie określane jest też mianem ‘godnych świąt’, bo od zawsze było świętem wielkim, które trzeba, czyli godzi się obchodzić godnie, a zatem uroczyście i hucznie jak wesele, które na ziemiach słowiańskich, od najdawniejszych czasów, także zwano godami. Starsi mieszkańcy wsi uważali ponadto, że jest to także dzień zaślubin, czyli godów, dnia i nocy, ciemności i światła.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor
Oczy Antka nacechowane były słodkościami.
Szkapa rżała do dzieci, a dzieci do szkapy.
Anielka miała ładną cerę liczącą 13 lat.
(źródło: “Pegaz na biegunach”