Z życia wzięte – maj
GRUDZIEŃ 2024
Książka: "Ciotka Zgryzotka"

Małgorzata Musierowicz
Wydawnictwo Akapit Press, Łódź
WIEK: 14+

ciotka-zgryzotka“Ciotka Zgryzotka” to 22. tom popularnej serii Jeżycjady.
Wydarzenia rozgrywają się w ciągu kilku tygodni, od 1 września do 14 października. Bohaterką wiodącą jest Nora Górska, najmłodsza córka Patrycji i Floriana. Nora od września ma rozpocząć naukę w pierwszej klasie liceum. Nie napawało jej to optymizmem, gdyż najlepsze koleżanki wybrały szkoły w Poznaniu, a ją rodzice postanowili zatrzymać w gminnym zespole szkół, bo taki był blisko domu. Nie tylko to spędzało sen z powiek bohaterce. Nora odczuwała wręcz egzystencjalną, chociaż stosowną do wieku pustkę. Nie przepadała za swoim imieniem “Fatalnie. Fatalnie. Nawet samo w sobie, niezdrobnione, imię Nora było już dość odpychające, zaś w połączeniu z nazwiskiem wręcz rozprzestrzeniało zapach zimnej stęchlizny: Nora Górska”. Jej starsza siostra Ania więcej czasu spędzała z kuzynką Łucją Pałys niż nią. “Wciąż się wymądrzały i tworzyły całkowicie hermetyczny duet, szepcząc do siebie co chwila, pokazując sobie coś w telefonach lub choćby wymieniając długie, porozumiewawcze spojrzenia. Były ponadto nierozłączne”. Także i relacje z ojcem, według Nory, były dla niej niezrozumiałe i przykre. Uważała, że ciągle ją krytykuje i gorzej traktuje od Ani. A i w sferze uczuć Nora nie miała się czym pochwalić. Postanowiła zatem opuścić rodzinny dom i na parę dni zamieszkać w Ruince ciotki Idy. Nie przypuszczała, że ta decyzja podjęta pod wpływem żalu i poczucia osamotnienia wpłynie nie tylko na jej teraźniejsze życie, ale i na przyszłość. W czym wielką zasługę będzie miał August Piechota (Podeszwa).
Ale wydarzenia nie skupiają się tylko wokół Nory. Różne zmiany w mniejszym lub większym stopniu dotykają sporą część rodziny Borejków. Dość wymienić Gabrysię i Grzegorza, Różę i jej rodzinę, Ignacego Grzegorza Strybę z żoną Agnieszką czy wreszcie Józefa Pałysa. I jak to u Borejków te wydarzenia, radosne i mniej optymistyczne przeżywane są wspólnie. I nikt nie jest pozostawiony samemu sobie. Każdy też w dowolnej chwili, to zasługa posiadania laptopów i telefonów komórkowych, może liczyć na pomoc i wsparcie.
Może trochę żal, że nie gościmy w kamienicy przy Roosevelta 5 tak długo, jak byśmy chcieli. Ale ten dom nie jest pusty, bo urządzają się w nim po swojemu następne pokolenia Borejków. Ale nikt też z tego powodu nie rozpacza. Taka bowiem jest kolej rzeczy.
Dla miłośników Jeżycjady kroi się niezła gratka. Bo tak oto na ważnej rodzinnej uroczystości pojawiają się dawno niewidziani członkowie i przyjaciele Borejków.
Książka emanuje spokojem i optymizmem. Może i jest to naiwne i życzeniowe myślenie. Ale w dzisiejszych czasach jest na wagę złota.

Studia według studentów - poradnik praktyczny

studentka fizjoterapii

studia-wedlug-studentow

• Dlaczego zdecydowałaś się wybrać ten kierunek studiów?
Na pytanie zadane mi 4 lata temu dlaczego wybrałam fizjoterapię odpowiedziałabym, ponieważ chcę pracować ze sportowcami i pomagać im w szybszym powrocie do pełnej sprawności fizycznej po kontuzji.
Po 4 latach nauki przekonałam się, że sport to tylko mała część fizjoterapii. Ludzie nie zdają sobie z tego sprawy, ale dziedzina ta powinna być porównywana do zawodu lekarza. Bez fizjoterapii medycyna musiałaby cofnąć się w rozwoju o jakieś 100 lat. Podam przykład. Zadaniem lekarza jest zoperowanie uszkodzonej nogi (poskładanie jej w całość), a fizjoterapeuta ma sprawić, aby ta kończyna funkcjonowała prawidłowo. Samo zoperowanie nogi nie spowoduje pełnego powrotu do stanu przed wypadkiem czy kontuzją. Tak samo wygląda to w innych dziedzinach medycyny np. w neurologii. Osoby po udarze, nierehabilitowane zazwyczaj trafiają na wózek inwalidzki i są zależne od innych ludzi. Natomiast pod okiem dobrego fizjoterapeuty pacjent może być niezależny, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w życiu społecznym.

• Jakie przedmioty były brane pod uwagę podczas rekrutacji na Twój kierunek?
Były to biologia albo chemia oraz test sprawnościowy (bieg na 800m albo pływanie na 50m).

• Czy zdawałaś te przedmioty na poziomie podstawowym czy rozszerzonym?
Biologię i chemię zdawałam na poziomie rozszerzonym.

• W jaki sposób przygotowywałaś się do matury z tych przedmiotów?
W moim przypadku była to praca na lekcjach pod kierunkiem nauczyciela. Także samodzielnie rozwiązywałam przykładowe arkusze, zadania, testy.

• Jakie przedmioty na Twoim kierunku są wiodące?
Są to fizjologia, anatomia, biochemia, kinezyterapia, masaż, fizykoterapia.

• Czy są przedmioty lub zajęcia sprawiające Ci szczególną trudność?
W moim przypadku przedmioty, które studiuje i zajęcia, na jakie uczęszczam nie są dla mnie trudne.

• Jakie są perspektywy pracy po skończeniu Twojego kierunku studiów?
Wszyscy uważają, że zawód fizjoterapeuty jest bardzo dobrym wyborem. Niestety nie docenia się tego, ponieważ płaca dla nas w placówkach publicznych wynosi minimum krajowe. Jeżeli chce się zostać dobrym fizjoterapeutą, po studiach należy ukończyć multum kursów. Bez nich nie ma co liczyć na zatrudnienie. Średnia cena jednego kursu wynosi 1800zł, czyli w praktyce tyle, ile zarobi się miesięcznie np. w szpitalu.
Można mieć godziwe wynagrodzenie jedynie mając prywatny gabinet.

Inspiracje - Stephen Hawking:

astrofizyk, kosmolog, matematyk

inspiracjeStephen Hawking urodził się w 1942 roku, zmarł 14 marca 2018 roku. To brytyjski astrofizyk, kosmolog i matematyk. Był profesorem matematyki, fizyki teoretycznej na Uniwersytecie Cambridge.
Gdy miał 21 lat lekarze wykryli u niego rzadką chorobę, na którą nie było i nadal nie ma lekarstwa – stwardnienie zanikowe boczne (zanik mięśni). Poruszał się na wózku inwalidzkim. Komunikował się przy pomocy klawiatury i syntezatora mowy. Pod koniec życia porozumiewał się za pomocą mięśnia policzka, bo tylko taki miał aktywny.
Pomimo swojej choroby był aktywny zawodowo. Wykładał na uniwersytecie, występował często w telewizji jako ekspert. Podróżował, w 1973 roku przyjechał do Warszawy i Krakowa, gdzie odbywało się spotkanie Międzynarodowej Unii Astronomicznej zorganizowane z okazji 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika i sympozjum naukowe. Mówiło się o nim, że był specjalistą od czarnych dziur, od fizyki kwantowej, tuneli czasoprzestrzennych.
Jego najbardziej znaną książką była “Krótka historia czasu”. Ukazała się w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych i w ciągu kilku tygodni jej sprzedaż w Ameryce osiągnęła poziom miliona egzemplarzy. Trafiła na listy bestsellerów i pozostawała tam przez prawie rok.
Na jego temat powstawały filmy dokumentalne i fabularne. Zagrał epizod w “Star Treku: Następnym pokoleniu”, “Simpsonach” czy wreszcie jego życiu osobistym i zawodowym poświęcony został film fabularny “Teoria wszystkiego”.
Hawking uważał, że zagrożeniem dla ludzkości jest wojna atomowa, genetycznie zmodyfikowane wirusy i globalne ocieplenie. Prze kilka ostatnich lat przekonywał, że jedyną szansą na przetrwanie ludzkości jest opuszczenie Ziemi i znalezienie nowego domu we wszechświecie. Na przygotowania do przeprowadzki dał nam co najwyżej 600 lat. Potem Ziemia ma przekształcić się w kulę ognia. Może nam też zagrozić zbuntowana sztuczna inteligencja. Sugerował, że powinna ona być tak konstruowana, by cel, wartości i działanie było tożsame z tymi wartościami, które są istotne dla ludzi.
Uczony dla niepełnosprawnych stał się wzorem do naśladowania.

Miszmasz

ciekawostki, humor i inne różności

miszmaszKasztany zakwitają, a to oznacza, że maturę czas zacząć. Temu wydarzeniu towarzyszą duże emocje. Miotasz się i popadasz w skrajności. Raz wydaje ci się, że materiał opanowałaś na blaszkę, aby za chwilę z przerażeniem stwierdzić, że nie pamiętasz najprostszych wiadomości.
Co zrobić, aby przetrwać czas egzaminów maturalnych? Poświęć czas na drobne powtórki, porządkowanie notatek, gdyż nie jest to pora na intensywną naukę. Dobrze się wysypiaj. Nie spożywaj dużej ilości kawy i napojów zawierających spore dawki cukru. Pij duże ilości wody mineralnej. Nie przejadaj się, a chipsy zastąp owocami i warzywami. W wolnym czasie idź na spacer, na basen, posłuchaj ulubionej muzyki, spotkaj się z przyjaciółmi. Na egzamin przybądź odpowiednio wcześnie, gdyż spóźnienie może mieć dla ciebie przykre konsekwencje. Wejdź do sali z pozytywnym nastawieniem. To pomaga!
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Justus von Liebig był jednym z największych chemików XIX wieku. Pochodził z Niemiec. W 1822 roku wyjechał na studia chemiczne do Paryża, gdzie odwiedził wiele laboratoriów. Po powrocie do kraju założył w 1824 roku własne laboratorium badawcze na uniwersytecie w Giessen. Pracownia ta była jedną z najlepiej wyposażonych w Europie. Działania naukowe Liebiga wpłynęły na rozwój przemysłu Niemiec, a szczególnie produkującego barwniki i leki.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
W mieście Efez, na zachodnim wybrzeżu obecnej Turcji, została wzniesiona monumentalna marmurowa świątynia ku czci Artemidy. Była to grecka bogini płodności, a także świata zwierzęcego i roślinnego. Budowla dwukrotnie uległa zniszczeniu przez pożar. Rzeźby z ruin drugiej świątyni zostały umieszczone w Muzeum Brytyjskim w Londynie.
………………………………………………………………………………………………………………………………….
Na przełomie XVI i XVII stulecia przyjmowano gości, kierując się przysłowiem “Gość w dom, Bóg w dom”. Zazwyczaj wizyty były długie, ponieważ podróż trwała zwykle wiele tygodni. Była to gościnność tyleż serdeczna, co czasem kłopotliwa. Gospodarze namawiali żarliwie i nieustępliwie do jedzenia, a co gorzej – do picia. Kiedy goście chcieli wyjechać, to zatrzymywano ich za wszelką cenę, na przykład zdejmowano koła z pojazdów. Takie zachowanie wynikało poniekąd z potrzeby kontaktów z ludźmi, które na odludnej wsi nie były zbyt częste.
……………………………………………………………………………………………………………………………………
Mitoman to człowiek z chorobliwą skłonnością do zmyślania i opowiadania nieprawdziwych historii zwłaszcza o sobie. Synonimy tego słowa to na przykład mistyfikator, blagier czy krętacz.
…………………………………………………………………………………………………………………………………….
Humor

Dzielny szewczyk zabija smoka faszerowanym baranem.
Chciałbym być uczonym, bo nie musiałbym się uczyć.
Zamek ten wybudowano w stylu romansowym.
(źródło: “Pegaz na biegunch”)