Odpowiadamy na Wasze listy
mail@polski-online.plJuż od miesiąca nie mogłam doczekać się wakacyjnej laby. Snułam plany na spędzenie tych pięknych dni. Chciałam przede wszystkim odespać poranne wstawanie do szkoły, nadrobić zaległości czytelnicze, nie te lekturowe, obejrzeć filmy, częściej spotykać się z koleżanką, no i trochę więcej czasu mieć na korzystanie z internetu. Jednak rodzice częściowo zaplanowali mi wakacje – wyjazdy na obóz językowy i sportowy.
Polski online
Nie ma dwóch zdań, że wakacje są dla odpoczynku. Wysypianie się, czytanie książek, odwiedzanie koleżanki to są na pewno miłe formy spędzania wolnego czasu. Ale czy tylko o taki wypoczynek chodzi? Warto te chwile przeznaczyć także na aktywny relaks. Właśnie na wyjazdy sportowe czy naukowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Podczas takich pobytów można spotkać ciekawych ludzi, nawiązać nowe znajomości, pokonać własne lęki oraz podszlifować umiejętności bądź to językowe, bądź to sportowe. Nie złość się na rodziców, ale wykorzystaj możliwości takiego spędzania wakacji.
W ubiegłym roku część wakacji spędziłam nad morzem z koleżanką. Nie byłyśmy tam same, tylko z naszymi rodzicami. Koleżankę znam z piaskownicy, bo nasze mamy przyjaźnią się. W tym roku rodzice zapowiedzieli już wspólny sierpniowy wyjazd nad morze. Ale kiedy przypomnę sobie, w jaki sposób Basia zachowywała się rok temu na plaży, to wszystkiego mi się odechciewa. A to nie mogła znaleźć swojego ręcznika i chciała skorzystać z mojego albo tak pływała w morzu, że często dochodziło do kolizji z innymi pływakami.
Polski online
Nie jest pewne czy koleżanka zechce Cię posłuchać, jeśli miałbyś je coś poradzić w sprawie zachowania na plaży. Może zamiast suchej pogadanki, spróbuj w lżejszej formie przekazać swoje uwagi. Przykładowo, możecie narysować komiks lub przygotuj quiz o plażowym savoir-vivrze, który wspólnie będziecie rozwiązywać. Ale niezależnie od formy należy zwrócić uwagę na takie zagadnienia jak: utrzymanie czystości wokół siebie, podporządkowanie się poleceniom ratownika w czasie kąpieli, nie zakłócanie głośną rozmową wypoczynku innym, bezpieczne dla siebie i innych poruszanie się po plaży.
Bardzo lubię biżuterię – kolczyki, bransoletki, pierścionki, łańcuszki. I tak mogłabym wyliczać bez końca. Lubię też zakładać kilka tych rzeczy na siebie. Ostatnio w szatni szkolnej przez przypadek usłyszałam, jak dwie koleżanki z mojej klasy mówiły, że zakładam na siebie zbyt wiele błyskotek i przypominam im bożonarodzeniową choinkę.
Polski online
Biżuterię trzeba umieć nosić. Obwieszanie się precjozami uchodzi za brak obycia. Może także świadczyć o chęci zaimponowania innym. Nie piszesz czy nosisz biżuterię prawdziwą, czy sztuczną, przykładowo, różnego rodzaju etniczne koraliki, plecionki, ozdoby wykonane z plastiku. O co chodzi? Otóż biżuterię wykonaną ze złota należy nosić w zależności od sytuacji. Jeśli na przykład decydujesz się na kolczyki, to te noszone na co dzień będą dyskretne. Mniej rygorystyczne zasady obowiązują odnośnie do biżuterii sztucznej, ale i w tym przypadku nie ma dowolności, bo też wszystko zależy od okazji. Do szkoły nie zakładaj jednak zbyt wielu ozdób.
Na wakacje postanowiłam znaleźć sobie pracę. Za zarobione pieniądze chciałabym kupić w miarę dobre kosmetyki, fajne ubrania. Napisałam już CV i byłam dobrej myśli, dopóki nie porozmawiałam z koleżanką. Otóż ona przestrzegała mnie, że CV nie wystarczy, aby znaleźć zatrudnienie. Bo jeszcze trzeba przejść przez trudną rozmowę rekrutacyjną i ona w ubiegłym roku temu nie sprostała i nie dostała wymarzonego zajęcia.
Polski online
Rzeczywiście rozmowa rekrutacyjna może być stresująca. Ale nie paraliżująca, jeśli się do niej odpowiednio przygotujesz i nie popełnisz podstawowych błędów. Przede wszystkim na takie spotkanie nie wolno się spóźnić. W czasie rozmowy nie gestykuluj nadmiernie. Warto też popracować nad tembrem głosu, aby nie był zbyt donośny czy piskliwy. Siedząc na krześle nie zakładaj nogi na nogę ani nie zajmuj takiej pozycji jak na własnej kanapie przed telewizorem. Unikaj sztucznej pewności siebie. Ważny jest też sposób udzielania odpowiedzi na zadawane pytania. Postaraj się, aby nie były one zbyt wyczerpujące ani zbyt zdawkowe. Nie przerywaj rozmówcy jego wypowiedzi.
Wydaje mi się, że moja koleżanka nadużywa niektórych słów. Konkretnie chodzi mi o wyraz “proszę”. Podam przykład. Jeśli nie dosłyszy jakiego pytania, to zamiast powiedzieć “słucham”, to właśnie mówi “proszę”. Uważam, że popełnia błąd językowy, ale ona uparcie twierdzi, że wyraża się poprawnie.
Polski online
Bardzo dobrze, że takim młodym ludziom zależy na poprawności językowej i pięknej polszczyźnie. Ale koleżanka ma rację. Dlaczego? Otóż słowo “proszę” ma wiele znaczeń. Oznacza nie tylko prośbę o coś. Można tego słowa używać w takim kontekście, jak czyni to Twoja koleżanka albo w sensie “zapraszam”, czyli przykładowo “proszę wejść”, “proszę usiąść”. “Proszę” mówimy także w innych okolicznościach, kiedy przepuszczamy kogoś w drzwiach, ustępując miejsca czy w czymś pomagając.