Dla rodziców – marzec
GRUDZIEŃ 2024

MIKROLEARNING, czyli krótko, prosto, ciekawie, na temat – QUIZY, “PIGUŁKI WIEDZY” na @dobrapolnistka

Edukacja domowa - język polski online

foto_lewa__092021Lekcje prowadzone są przez Skype’a. Potrzebna jest kamerka – może być taka jak w laptopie. Lekcja trwa 60 minut, ale może też 45 – to zależy od tego, ile czasu uczeń da radę skupić się i skoncentrować.
Podczas lekcji czytamy teksty, rozwiązujemy zadania i ćwiczenia.
Zadania i ćwiczenia albo przesyłam wcześniej pocztą (można je przed lekcją wydrukować), albo – bezpośrednio na Skype’a.
Prace pisemne uczeń przesyła na adres poczty elektronicznej (mail@polski-online.pl) Nauczyciel sprawdza zadanie, pisze komentarz i odsyła do ucznia.
Lekcje mogą obejmować bieżący materiał z języka polskiego i/albo przygotowanie do egzaminu klasyfikacyjnego.
Możemy także przygotować scenariusze zajęć lekcyjnych dla rodziców.

Zapiski naprędce

Nierzadko można odnieść wrażenie, że życie mknie jak szalone. Mijają dni, tygodnie, miesiące, lata. Wszystko trzeba zrobić prędko. Jak w tym pędzie można znaleźć czas dla siebie? Zapiski naprędce to próba zatrzymania się choć na chwilę, aby pomyśleć o tym, co niesie nam każdy dzień.

zapiski-napredceCzy rutynowe działania są dla nas korzystne? Najpierw wyjaśnijmy, co oznacza słowo ‘rutyna’. To biegłość w czymś nabyta przez długą praktykę. To postępowanie lub wykonywanie jakichś czynności według utartych schematów.
Te objaśnienia mogą wywołać u niektórych osób zniechęcenie czy wręcz poczucie marazmu. No jak? Bez przerwy te same schematyczne czynności. A gdzie przestrzeń na kreatywność czy spontaniczność. To przecież na odległość wieje nudą. A jeszcze co jakiś czas pojawiają się zachęty, żeby wyjść ze swojej strefy komfortu, bo jest to korzystne działanie dla naszego psychicznego dobrostanu.
Oczywiście nie będę się wypowiadać w imieniu wszystkich. Mogę tylko podzielić się spostrzeżeniami odnośnie do mojej potrzeby rutynowych działań. A one są dla mnie wartością pożądaną. Dlaczego? Mówiąc najkrócej – porządkują mój dzień. A to z kolei sprawia, że nie muszę wykonywać chaotycznych działań. Głównie chodzi o moją pracę zawodową. Korepetycje to nie tylko odbyta lekcja przez Skype’a, ale także czas poświęcony na przygotowanie materiałów – różnorodnych tekstów, zadań i ćwiczeń, które są konieczne, aby zajęcia były nie tylko ciekawe, ale i efektywne dla moich uczniów. To także czas, który przeznaczam na sprawdzanie uczniowskich wypracowań. I właśnie na tym polega moja biegłość w wykonywaniu tych czynności. Proszę tylko nie myśleć, że materiały dla uczniów przygotowuję w schematyczny sposób. Co to, to nie!
W tygodniu wyznaczam sobie dzień na sprawdzanie pisemnych zadań. I jest to piątkowe popołudnie. Natomiast opracowywanie pomocy naukowych dla uczniów ma miejsce w przeddzień korepetycji z nimi. Tym zadaniom poświęcam czas do południa. Takie zaplanowane działania pozwalają mi na uniknięcie zawirowania i stresu, że z czymś nie zdążę.
Ale nie samymi utartymi schematami żyje człowiek. Mam swoje codzienne małe odstępstwa od rutyny. Przykładowo, kiedy jadę w jedną stronę tramwajem, to w drugą wracam autobusem. I za każdym razem staram się wybrać inną trasę. I sprawia mi to dużą przyjemność. Ot, tak!
W życiu prywatnym w nieco większym stopniu preferuję działania spontaniczne, niezaplanowane. Ale, widocznie już taka moja natura, nie idę na żywioł. Można powiedzieć, że jest to spontan kontrolowany. Najważniejsze, że taki sposób ma pozytywny wpływ na moje działania.

PODZIEL SIĘ: