Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

lipiec 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Lubisz górskie wędrówki. Cisza, świeże powietrze, przestrzeń, przepiękne widoki. Aby wyprawa była w pełni udana, potrzebny jest też odpowiedni ekwipunek. Po górskich szlakach nie będziesz przecież wędrować z walizką. Co zatem powinno znaleźć się w plecaku?

 • Polar i kurtka przeciwdeszczowa.
 • Kanapki najlepiej z żółtym serem, niekoniecznie z wędliną.
 • Tabliczka gorzkiej czekolady lub inna energetyczna przekąska.
 • Butelka wody mineralnej najlepiej niegazowanej, ale zmineralizowanej.
 • Mapa i kompas.
 • Latarka z nowymi bateriami.
 • Zapałki.
 • Naładowana komórka.
 • Krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Miniapteczka – opaska elastyczna, plaster, rękawice lateksowe, agrafka.
 • Scyzoryk.

rys-01(1)Kaja od trzech lat uczęszczała na zajęcia z tańca nowoczesnego. A w wakacje miała pojechać na obóz taneczny. Z jednej strony bardzo się cieszyła, z drugiej zaś obawiała się rozłąki z rodzicami. Do tej pory zawsze z nimi spędzała wakacje, no i ze starszym bratem Piotrkiem. Pocieszające było to, że pobyt miał trwać tylko pięć dni (czy aż pięć dni!), a ośrodek, w którym mieli być zakwaterowani uczestnicy, znajdował się niedaleko rodzinnego miasta dziewczynki.
W przeddzień wyjazdu, kiedy plecak był już spakowany, Kaja siedziała markotna w kuchni nad pucharkiem truskawkowych lodów. Do kuchni wszedł Piotrek po dokładkę przepysznego deseru.
– Dlaczego jesteś taka smutna? – zapytał. I po bratersku klepnął Kaję w plecy.
– Wydaje ci się. Zastanawiam się tylko czy zapakowałam wszystkie potrzebne rzeczy na wyjazd – naprędce odpowiedziała Kaja.
Piotrek uważnie przypatrywał się swojej młodszej siostrze.
– Nie martw się! Też przed moim pierwszym samodzielnym wyjazdem na obóz sportowy trochę się bałem, czy dam sobie radę – powiedział wesoło i pogładził Kaję po włosach.
– I co, dałeś radę? – z nadzieją w głosie zapytała Kaja.
– Dałem. Chociaż chwilami nie było łatwo – w zamyśleniu odpowiedział Piotrek. -W ostateczności możesz powiadomić rodziców, którzy na pewno po ciebie przyjadą – dodał.
– A ty, powiadomiłeś mamę i tatę? – zapytała Kaja.
– Nie, chociaż były takie chwile, że już sięgałem po telefon – odpowiedział chłopiec. – Instruktorzy na obozach sportowych potrafią prowadzić tak ciekawe zajęcia, że przestaje człowiek tęsknić za domem – szeroko uśmiechnął się do Kai Piotrek.
Dziewczynka dokończyła malinowe lody. Do wewnętrznej kieszonki plecaka włożyła zdjęcie Piotrka. Będzie jej raźniej ze starszym bratem pod ręką.

Francis DrakeKim był Francis Drake?
Francis Drake żył w latach ok. 1540-1596. Był angielskim korsarzem czyli piratem. Działał na zlecenie władcy, a wynagrodzenie stanowiły zdobyte przez niego łupy. W latach 1577-1580 na polecenie królowej Elżbiety I odbył wyprawę dookoła świata. Jej celem było przywiezienie skarbów i przypraw. Po powrocie do Anglii królowa osobiście odwiedziła go na okręcie i nadała mu tytuł szlachecki.

 

MakijażJaki był makijaż starożytnych Egipcjan?
Mieszali sproszkowane minerały, np. ołów, miedź i tlenek żelaza, z wodą lub olejkami i z tej mieszaniny robili jaskrawe pomadki do ust, cienie do powiek i róż na policzki.

 

 

Starożytny domZ czego w starożytności budowano domy?
Większość starożytnych ludów budowała domy z tego, co było w pobliżu. Sumerowie wznosili domy z trzciny, a później z cegieł z gliny suszonej na słońcu. Ludzie z doliny Indusu mieszkali w domach z cegieł mułowych, z podwórzem. W każdym domu było kilka pokoi, łazienka i studnia.

lasy tropikalneJak lasy tropikalne pomagają oddychać?
Lasy tropikalne odgrywają dużą rolę w obiegu tlenu. Olbrzymia ilość roślin żyjących na rozległym obszarze dżungli pochłania ogromne ilości dwutlenku węgla. Związek ten rośliny zamieniają następnie w tlen, który powraca do atmosfery ziemskiej.

rys-03(1)

Barokowy styl charakteryzuje się makaronem.

Żonglerzy żywią się linami, piłeczkami i różnymi narzędziami i przez to są zdrowi i wysportowani.

Stojąca kobieta klęczała na głowie trzymając dzban.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.