Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

kwiecień 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Na pewno wiele razy byłeś w bibliotece czy to szkolnej, czy publicznej. Jest to miejsce, w którym także obowiązuje właściwy sposób zachowania się. Wyrażamy bowiem szacunek nie tylko dla innych czytelników, ale też pracowników biblioteki.

  • Przestrzegaj ciszy.
  • Nie biegaj pomiędzy półkami z książkami.
  • Nie niszcz książek – nie zaginaj kartek, ale używaj zakładek, nie sporządzaj na stronach jakichkolwiek zapisków, nawet ołówkiem.
  • Nie udostępniaj innym osobom swojej karty bibliotecznej.
  • Przestrzegaj terminu zwrotu wypożyczonych książek.
  • Jeśli zdarzy ci się przeoczyć termin oddania książki, być może będziesz musiał zapłacić karę.
  • Oddana przez ciebie książka powinna być w takim stanie, w jakim ją otrzymałeś z biblioteki.
  • Jeśli zgubisz książkę pożyczoną z biblioteki, twoim obowiązkiem będzie odkupienie w zamian tego samego tytułu. Może się zdarzyć, że nakład jest wyczerpany i książki nie ma w sprzedaży. W takiej sytuacji musisz powiadomić o tym bibliotekę. Wtedy będziesz musiał kupić inną, podobną pozycję lub zapłacić karę.

rys-01(1)Iza imponowała Martynie. Markowe ubrania, wakacje spędzane za granicą, oryginalne hobby. Nie to co Martyna. Ubrania z sieciówki, wakacje u cioci na wsi. Tylko stopnie w szkole Martyna miała o niebo lepsze od ocen Izy. No ale przecież nie każdy musi być geniuszem. Martyna często odrabiała lekcje za Izę, a na klasówkach nierzadko pozwalała jej odpisywać. Ale i tak nie mogła zrozumieć, jak ktoś taki jak Iza może chcieć się przyjaźnić z kimś takim jak ona – Martyna. Chociaż przyjaźń to za dużo powiedziane, bo dziewczyny kumplowały się tylko w szkole. Po lekcjach każda szła w swoją stronę. I zachowywały się tak, jakby w ogóle się nie znały. Zwłaszcza Iza. Nigdy nie zaprosiła Martyny do domu, a kiedy ta chciała ugościć koleżankę, to zawsze znajdowała wymówkę, żeby nie skorzystać z zaproszenia. Za to w szkole była do rany przyłóż. Pewnej środy Martyna weszła do łazienki. I mimochodem była świadkiem rozmowy telefonicznej Izy. Nie mogła uwierzyć w to, co słyszała. Koleżanka wyśmiewała się z niej i nazywała naiwniaczką, którą można wysłużyć się przy lekcjach.
Wieczorem Martyna zwierzyła się z tego, co usłyszała, swojej starszej siostrze Oli.
– Martynko!, Nie wszystko co z pozoru ładne jest takie w rzeczywistości. Jesteś wrażliwą, mądrą dziewczyną i nikt nie ma prawa tak cię traktować – powiedziała Ola i mocno przytuliła siostrę. – Powinnaś o tym powiedzieć Izie – dodała.
– A jeśli ona się na mnie obrazi i nie będzie chciała się ze mną przyjaźnić – odparła zmartwionym głosem Martyna.
– To tym lepiej dla ciebie. Bo niewiele jest warta taka przyjaźń – rzekła Ola.
Martyna pomimo smutku odczuła ulgę. Nie wie, jak jutro zareaguje Iza, ale wie, jakiego traktowania powinna oczekiwać od prawdziwej przyjaciółki.

ZwierzogródZwierzogród to miasto. I nie byłoby w tym stwierdzeniu nic dziwnego, gdyby nie to, że mieszkają w nim zwierzęta. I to różne: żyrafy, leniwce, lisy, owce, króliki… No i w mieście nie ma ludzi, którzy opiekowaliby się zwierzętami. Bo dwunożne i czworonożne potrafią same o siebie zadbać. Chodzą do pracy, piastują rozmaite urzędy, mają swoje radości ale też i troski. Zwierzogród to także miejsce, w którym mogą się spełnić każde marzenia. Z tego też powodu pojawia się w mieście Judy Hopps, królik-policjant. Marzenia Judy zderzają się z twardą rzeczywistością, ale to jej nie zraża, bo potrafi ona w każdej sytuacji dostrzec jej dobre strony. Wykorzystuje swoje uzdolnienia i atuty, aby jak najlepiej wywiązać się z powierzonych jej zadań policjantki. Dzięki inteligencji i uporowi razem z przebiegłym lisem Nickiem rozwiązują zawikłaną kryminalną zagadkę i demaskują niepozornego z wyglądu i zachowania groźnego przestępcę.
Atutem filmu jest wartka akcja, humor, kpina ze stereotypów oraz przesłanie, że marzenia mogą się spełnić, tylko trzeba pracy i wysiłku („Zwierzogród”, reż. Byron Howard, Rich Moore, 2016).

Christopher SholesKim był Christopher Sholes?
Christopher Sholes żył w latach 1819-1890. Był amerykańskim wydawcą gazet i politykiem. Razem z przyjacielem, Carlosem Gliddenem, wynalazł on maszynę z klawiaturą cyfrową, którą postanowili następnie przekształcić w maszynę literową. Sholes zbudował około 30 różnych maszyn i zaprojektował układ klawiatury podobny do tego, którego używa się obecnie. Nie wzbogacił się na swoich wynalazkach. Patent sprzedał przedsiębiorstwu Remington and Sons, które sprzedało swoją pierwszą maszynę do pisania w 1874 roku.

RosółJaki jest rosół?
W dawnych czasach konserwowano mięso przez suszenie, wędzenie i solenie. Aby je spożyć, trzeba było je rozsolić, czyli mięso płukano i obgotowywano w wywarze doprawianym cebulą, koprem, rozmarynem. Z biegiem czasu zaczęto także dodawać inne przyprawy, jak imbir, muszkat, pieprz oraz liczne warzywa.

ŻurawJaki jest Żuraw?
Żuraw znajduje się w Gdańsku nad rzeką Motławą. Jest to budowla ceglano-drewniana. Obecny kształt Żurawia pochodzi z końca XV wieku. Służył on głównie jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Żuraw pełnił także funkcje obronne.

 

ŚwistakJaki jest świstak?
Świstak jest górskim ssakiem. Łatwo go spotkać, bo jest aktywny w dzień i żeruje na górskich łąkach. Lubi przebywać w swojej kryjówce. Bezpieczeństwa pilnuje świstak-wartownik. W sytuacji zagrożenia głośno gwiżdże ostrzegawczo, a wtedy pozostali pędzą, aby ukryć sie w norze.

rys-03(1)Finlandia leży na ogonie psa.

Żołnierze noszą zielone mundury, żeby udawać trawę.

Strusia zaliczamy do gatunku wstydliwych, bo chowa głowę w piasek, pokazuje tylko tułów.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.