Język polski, szkoła podstawowa |
kwiecień 2016 |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Na pewno wiele razy byłeś w bibliotece czy to szkolnej, czy publicznej. Jest to miejsce, w którym także obowiązuje właściwy sposób zachowania się. Wyrażamy bowiem szacunek nie tylko dla innych czytelników, ale też pracowników biblioteki.
Iza imponowała Martynie. Markowe ubrania, wakacje spędzane za granicą, oryginalne hobby. Nie to co Martyna. Ubrania z sieciówki, wakacje u cioci na wsi. Tylko stopnie w szkole Martyna miała o niebo lepsze od ocen Izy. No ale przecież nie każdy musi być geniuszem. Martyna często odrabiała lekcje za Izę, a na klasówkach nierzadko pozwalała jej odpisywać. Ale i tak nie mogła zrozumieć, jak ktoś taki jak Iza może chcieć się przyjaźnić z kimś takim jak ona – Martyna. Chociaż przyjaźń to za dużo powiedziane, bo dziewczyny kumplowały się tylko w szkole. Po lekcjach każda szła w swoją stronę. I zachowywały się tak, jakby w ogóle się nie znały. Zwłaszcza Iza. Nigdy nie zaprosiła Martyny do domu, a kiedy ta chciała ugościć koleżankę, to zawsze znajdowała wymówkę, żeby nie skorzystać z zaproszenia. Za to w szkole była do rany przyłóż. Pewnej środy Martyna weszła do łazienki. I mimochodem była świadkiem rozmowy telefonicznej Izy. Nie mogła uwierzyć w to, co słyszała. Koleżanka wyśmiewała się z niej i nazywała naiwniaczką, którą można wysłużyć się przy lekcjach.
Wieczorem Martyna zwierzyła się z tego, co usłyszała, swojej starszej siostrze Oli.
– Martynko!, Nie wszystko co z pozoru ładne jest takie w rzeczywistości. Jesteś wrażliwą, mądrą dziewczyną i nikt nie ma prawa tak cię traktować – powiedziała Ola i mocno przytuliła siostrę. – Powinnaś o tym powiedzieć Izie – dodała.
– A jeśli ona się na mnie obrazi i nie będzie chciała się ze mną przyjaźnić – odparła zmartwionym głosem Martyna.
– To tym lepiej dla ciebie. Bo niewiele jest warta taka przyjaźń – rzekła Ola.
Martyna pomimo smutku odczuła ulgę. Nie wie, jak jutro zareaguje Iza, ale wie, jakiego traktowania powinna oczekiwać od prawdziwej przyjaciółki.
Zwierzogród to miasto. I nie byłoby w tym stwierdzeniu nic dziwnego, gdyby nie to, że mieszkają w nim zwierzęta. I to różne: żyrafy, leniwce, lisy, owce, króliki… No i w mieście nie ma ludzi, którzy opiekowaliby się zwierzętami. Bo dwunożne i czworonożne potrafią same o siebie zadbać. Chodzą do pracy, piastują rozmaite urzędy, mają swoje radości ale też i troski. Zwierzogród to także miejsce, w którym mogą się spełnić każde marzenia. Z tego też powodu pojawia się w mieście Judy Hopps, królik-policjant. Marzenia Judy zderzają się z twardą rzeczywistością, ale to jej nie zraża, bo potrafi ona w każdej sytuacji dostrzec jej dobre strony. Wykorzystuje swoje uzdolnienia i atuty, aby jak najlepiej wywiązać się z powierzonych jej zadań policjantki. Dzięki inteligencji i uporowi razem z przebiegłym lisem Nickiem rozwiązują zawikłaną kryminalną zagadkę i demaskują niepozornego z wyglądu i zachowania groźnego przestępcę.
Atutem filmu jest wartka akcja, humor, kpina ze stereotypów oraz przesłanie, że marzenia mogą się spełnić, tylko trzeba pracy i wysiłku („Zwierzogród”, reż. Byron Howard, Rich Moore, 2016).
Kim był Christopher Sholes?
Christopher Sholes żył w latach 1819-1890. Był amerykańskim wydawcą gazet i politykiem. Razem z przyjacielem, Carlosem Gliddenem, wynalazł on maszynę z klawiaturą cyfrową, którą postanowili następnie przekształcić w maszynę literową. Sholes zbudował około 30 różnych maszyn i zaprojektował układ klawiatury podobny do tego, którego używa się obecnie. Nie wzbogacił się na swoich wynalazkach. Patent sprzedał przedsiębiorstwu Remington and Sons, które sprzedało swoją pierwszą maszynę do pisania w 1874 roku.
Jaki jest rosół?
W dawnych czasach konserwowano mięso przez suszenie, wędzenie i solenie. Aby je spożyć, trzeba było je rozsolić, czyli mięso płukano i obgotowywano w wywarze doprawianym cebulą, koprem, rozmarynem. Z biegiem czasu zaczęto także dodawać inne przyprawy, jak imbir, muszkat, pieprz oraz liczne warzywa.
Jaki jest Żuraw?
Żuraw znajduje się w Gdańsku nad rzeką Motławą. Jest to budowla ceglano-drewniana. Obecny kształt Żurawia pochodzi z końca XV wieku. Służył on głównie jako dźwig portowy, używany do przeładunku towarów i stawiania masztów na statkach. Żuraw pełnił także funkcje obronne.
Jaki jest świstak?
Świstak jest górskim ssakiem. Łatwo go spotkać, bo jest aktywny w dzień i żeruje na górskich łąkach. Lubi przebywać w swojej kryjówce. Bezpieczeństwa pilnuje świstak-wartownik. W sytuacji zagrożenia głośno gwiżdże ostrzegawczo, a wtedy pozostali pędzą, aby ukryć sie w norze.
© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.