Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

maj 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Od czasu do czasu chcesz sobie zrobić przerwę od szkoły, posiedzieć w domu i odpocząć. Nie ma w tym nic złego, jeśli takie zachowanie jest sporadyczne. Problem zaczyna się wtedy, gdy notorycznie unikasz lekcji i wagarujesz. Jakie mogą być niebezpieczne skutki takiego zachowania?

  • Częste opuszczanie zajęć szkolnych spowoduje, że będziesz mieć zaległości w nauce, których możesz nie dać rady nadrobić.
  • Długotrwałe wagarowanie może nawet skończyć się powtarzaniem klasy.
  • Możesz być nieklasyfikowany z jednego lub kilku przedmiotów, bo nauczyciele nie będą mieć podstaw, aby wystawić ci ocenę, jeśli byłeś nieobecny na dużej części ich lekcji.
  • Możesz mieć obniżoną ocenę z zachowania.
  • Wagarując wyrabiasz sobie złą opinię zarówno u nauczycieli jak i u rodziców.
  • Notoryczne opuszczanie szkolnych zajęć może mieć negatywny wpływ na twoje relacje z kolegami. Bo oni będą umawiać się na spotkania, omawiać wspólne sprawy, a ty w tym wszystkim nie będziesz uczestniczyć. Kiedy wrócisz do szkoły, może się okazać, że niewiele was łączy.
  • Wagarując możesz wpaść w złe towarzystwo, co może się dla ciebie niezbyt przyjemnie skończyć.

Kim będę1. Czym zajmuje się tancerz?
To zależy od rodzaju tańca. Tancerz klasyczny tańczy w balecie i operze. Tancerz estradowy pracuje w teatrze muzycznym, występuje w rewiach, na koncertach i innych imprezach muzycznych. Tancerz ludowy tańczy w zespołach ludowych albo zespołach pieśni i tańca.
2. Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób mających słuch muzyczny, poczucie rytmu, wyobraźnię przestrzenną, dobrą kondycję, zdolności aktorskie.
3. Jak zdobyć zawód?
Marząc o byciu tancerzem klasycznym, trzeba ukończyć szkołę baletową, w której nauka trwa dziewięć lat. Tancerzem estradowym można zostać kończąc kursy lub warsztaty. Trzeba pamiętać, że zawód tancerza to godziny spędzone na próbach i treningach.

Kartki z pamiętnika Danki1 kwietnia, piątek
Prima aprilis. W szkole wszyscy robili sobie kawały. Nie zawsze mądre. Najgłupszą rzecz wymyślił Paweł. Powiedział Karolowi, że nie będzie fizyki, a ten oczywiście mu uwierzył i nie przyszedł na lekcję. Teraz musi rozwiązać dodatkowe zadania, a niestety nie jest orłem z tego przedmiotu. Chociaż muszę przyznać, że Paweł zrehabilitował się, bo obiecał pomóc koledze w przygotowaniu zadań.
11 kwietnia, poniedziałek
Ten dzień był fatalny. Nie chodzi o szkołę. Mój tata jechał do pracy na rowerze. I miał wypadek. Złamał sobie prawą rękę.
20 kwietnia, środa
Tata nie chodzi do pracy. I nie może sobie znaleźć miejsca w domu. Co niekorzystnie odbija się na ogólnej atmosferze w naszej rodzinie.
25 kwietnia, poniedziałek
Nieszczęścia chodzą parami. Mama niosąc ciężkie siatki z zakupami naciągnęła więzadła w lewym kolanie. Ma założony stabilizator. I też, póki co, nie chodzi do pracy. Dobrze, że dziadkowie są zdrowi i pomagają mi ogarnąć dom

Robert GrossetesteKim był Robert Grosseteste?
Robert Grosseteste był jednym z największych autorytetów naukowych w I połowie XIII wieku. Studiował w Oksfordzie. Tam też pracował jako wykładowca i wychowawca studiujących zakonników. Zawsze podkreślał ważność eksperymentów i obserwacji naukowych. Interesował się różnymi dziedzinami, m.in. astronomią, optyką, muzyką.

Zupa piwnaCo to była garmatka?
Garmatka zwana też faramuszką była to zupa piwna. Wielką popularnością cieszyła się już od średniowiecza. Zupę zaciągano śmietaną lub żółtkiem, doprawiając kminkiem lub cynamonem.

 

 

Brama OpatowskaJaka jest Brama Opatowska w Sandomierzu?
Wzniesiona została z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego. To jedyna zachowana brama z dawnych murów obronnych z II połowy XIV wieku. Zbudowana została w stylu gotyckim. W XVI wieku otrzymała mającą trzy metry wysokości renesansową attykę. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy.

LodowceCo to są lodowce?
Lodowiec to olbrzymia masa lodu, która przemieszcza się wolno, wzdłuż dolin górskich i regionów polarnych. Lodowce poruszają się z prędkością mniejszą niż 2 metry na dzień, ale są tak duże, że potrafią ukształtować i wyrzeźbić teren, przez który przechodzą.

 

rys-03(1)W epoce odrodzenia człowiek był obustronnie wykształcony.

Rzucił okiem na łóżko, a później nie mógł go znaleźć.

Najtańsza opera to za trzy grosze.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.