Język polski, gimnazjum |
lipiec 2016 |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Wakacje postanowiłeś spędzić na obozie wędrownym. Jego atrakcją mają być bez wątpienia noclegi „pod chmurką”. No może nie w sensie dosłownym, bo zamierzasz nocować w namiocie. Aby ten rodzaj tymczasowego mieszkania nie wytrącił cię z równowagi i nie odebrał radości z wędrówki warto uwzględnić kilka wskazówek.
1. Czym zajmują się sportowcy?
Dbają o kondycję, ćwiczą różne techniki właściwe dyscyplinie, którą uprawiają. Muszą także prowadzić zdrowy tryb życia. Biorą udział w zawodach, mistrzostwach, olimpiadach.
2. Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla tych, którzy kochają sport. Ponadto cechuje ich wytrzymałość, umiejętność współpracy, cierpliwość, systematyczność. Potrafią też dobrze radzić sobie ze stresem i presją innych.
3. Jak zdobyć zawód?
Trzeba zapisać się jak najwcześniej do klubu sportowego, gdzie pod okiem specjalistów można doskonalić się w wybranej przez siebie dyscyplinie. Można też podjąć naukę w szkole sportowej lub w klasie o takim profilu. Studia w akademii fizycznej nie są konieczne.
1 czerwca, środa
Dzień Dziecka. Nie było siedzenia w szkole, tylko piknik. Rozmaite gry, konkursy sprawnościowe. Jednak niezbyt miło będę wspominać ten dzień, bo nadwyrężyłam sobie nogę w kostce. Po południu, przy kuchennym stole siedzieliśmy my, pacjenci ortopedów, czyli mama, tata, ja.
7 czerwca, wtorek
Z moją nogą jest wszystko w porządku. Ortopeda, u którego byłam z babcią, powiedział, że przy kontuzjach trapiących naszą rodzinę, nie musi martwić się o swoją pracę. Nauczyciele zaczęli wystawiać nam oceny na koniec roku. Nie oznacza to jednak, że mamy labę. Piszemy sprawdziany, kartkówki. Walczę z matematyką.
13 czerwca, poniedziałek
Pierwszy dzień na klasowej wycieczce. Pogoda póki co dopisuje. Wiele atrakcji – pieczenie chleba, ubijanie masła w maśnicy – to tylko niektóre z nich. Wieczorem wszyscy padliśmy na twarz. Nikt nie miał nawet siły sięgnąć ręką po smartfona. A to dopiero minął pierwszy dzień.
24 czerwca, piątek
Uroczyste zakończenie roku szkolnego. Przemówienie dyrektora, a potem spotkanie z wychowawczynią i rozdanie świadectw. Dwa miesiące laby. Zero szkoły, lekcji, nauki. Czego chcieć więcej?
Kim był Percy Fawcett?
Percy Fawcett żył w latach 1867-1925. Był brytyjskim podróżnikiem. Wierzył, że w brazylijskiej dżungli znajdowały sie pozostałości po legendarnej cywilizacji. Chciał odnaleźć jedno z zaginionych miast, które nazwał „Z”. Fawcett wyruszył na poszukiwania wraz ze swoim najstarszym synem Jackiem i jego szkolnym przyjacielem. Niestety podróżnicy przepadli bez wieści.
Jaka był chińska dżonka?
Chińskie dżonki były bardzo ogromne. Miały płaskie dna, aby mogły zabrać jak najwięcej towarów. Na ich pokładzie znajdowały się wodoszczelne pomieszczenia do przewozu towarów. Chińskie dżonki były wyposażone w trzy maszty. Żagle były prostokątne i rozwinięte tak, by wszystkie trzy mogły łapać wiatr.
Jak budowano obronne mury?
Budowniczowie zamków chętnie używali zgrabnych, prostokątnych bloków kamienia. Kształtowali je drewnianymi młotami i dłutami. Następnie łączono bloki cementem, aby atakującym trudno było je rozbić. Dla dodatkowego wzmocnienia między w główne mury wkładano tłuczony kamień. Mury obronne układano też bez spoin.
Jak powstają wydmy?
Wydmy są to piaszczyste kopce. Powstają wtedy, gdy wiatr wieje stale z jednego kierunku. Ziarnka piasku gromadzą się wokół kamieni lub krzewów i po jakimś czasie góra piasku rośnie, aż uformują się wydmy.
© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.