Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

czerwiec 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Sukcesy możemy odnosić w różnych dziedzinach, np. w konkursach, zawodach, olimpiadach, w życiu osobistym. Zwycięstwo sprawia nam radość i chcielibyśmy, żeby nasze zadowolenie podzielali wszyscy wokół. I jest to naturalne. Jednak trzeba umieć dźwigać ciężar sukcesu.

  • Nie opowiadaj o swoich osiągnięciach bez ustanku, rozwlekle, ze szczegółami, czyli nie zanudzaj.
  • Nie mów o swoim powodzeniu przy ludziach, którzy nigdy nie osiągnęli sukcesów w żadnej dziedzinie.
  • Nie wymagaj wyjątkowego traktowania, nie licz na szczególny szacunek.
  • Nie wyśmiewaj się z przegranych.
  • Nie wypowiadaj o nich krytycznych słów, np. że są beznadziejni, słabi, nieinteligentni.
  • Teraz wygrałeś, odniosłeś sukces, ale musisz liczyć się z tym, że możesz też przegrać.

Kim będę1. Czym zajmuje się malarz?
Malarz maluje portrety, pejzaże, martwe natury, abstrakcje… Pracuje w pracowni, gdzie ma sztalugi, farby, płótna. Często bywa też w plenerze. Przed przystąpieniem do pracy nad obrazem wykonuje dużo szkiców, rysunków. Nie ma reguły, która określa, ile godzin pracuje malarz. Ludzie tej profesji mogą też pracować jako nauczyciele plastyki lub rysunku w szkołach, domach kultury, często znajdują też zatrudnienie w galeriach sztuki.
2. Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób, które umieją malować i rysować, są spostrzegawczy, potrafią dostrzec piękne, nietypowe rzeczy, lubią eksperymentować z kolorami i stylami.
3. Jak zdobyć zawód?
W liceum warto podjąć naukę w klasie o profilu plastycznym. Są też szkoły średnie plastyczne. Istnieją uczelnie plastyczne, gdzie można się rozwijać pod okiem specjalistów. Noszą one nazwę Akademia Sztuk Pięknych. Znajdują się one m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

Kartki z pamiętnika Danki4 maja. środa
Powrót do szkoły po długim weekendzie był masakryczny. Zwłaszcza dla człowieka, który oprócz nauki ma na głowie kontuzjowanych rodziców i do ogarnięcia cały dom. Na wszystkich lekcjach zgłosiłam nieprzygotowanie. Też dobrze.
17 maja, wtorek
W szkole zebranie z wychowawczynią. Moich rodziców z wiadomych względów nie było. Ale poszła babcia. Dowiedziała się, że z matematyki będę mieć trójkę. Przez cały wieczór musiałam jej tłumaczyć, że mam jeszcze miesiąc na ewentualne podciągnięcie oceny z tego przedmiotu.
23 maja, poniedziałek
Napisałam sprawdzian z matematyki. Myślę, że całkiem dobrze. W domu babcia dopytywała się, jak rozwiązałam zadania. Nie wiem, po co jej to było. Po raz drugi stresowałam się.
29 maja, niedziela
Miło spędziłam ten dzień. Najpierw z rodzicami na spacerze, a po powrocie do domu zasiedliśmy do herbaty i przepysznej truskawkowej tarty.

John KayKim był John Kay?
John Kay żył w latach 1703-1780. Był angielskim tkaczem. W 1733 roku zmechanizował tkanie tworząc mechaniczne czółenko. Podwoiło ono ilość materiału, jaką mógł wytworzyć jeden człowiek w ciągu dnia.

 

 

Czerpak drewnianyCo to był czerpak?
Był to sprzęt w dawnych czasach używany w kuchni. Czerpak wykonany był z drewna. Służył do nalewania wody albo do nakładania kaszy i warzyw do misy. Warto wiedzieć, że w odległych czasach najpopularniejsza była kasza jaglana i stanowiła podstawę pożywienia.

 

StonehengeCo to był Stonehenge?
Stonehenge to budowla znajdująca się w Anglii. Powstała w okresie neolitu. Układ olbrzymiego kręgu z kamienia przedstawiał wschód Słońca w połowie lata i wschód Księżyca w połowie zimy. Budowla ta była miejscem kultu i obserwacji gwiazd.

 

TornadoCo to jest tornado?
Tornado to trąba powietrzna o szerokości leja wynosząca ok. 100 metrów. Wiatry wiejące wewnątrz tornada mogą osiągnąć prędkość 350 km/godz. Tornada, przemieszczające się w linii prostej po lądzie, najczęściej występują w regionie Wielkiego Płaskowyżu w Ameryce Północnej. W samym środku, w tzw. oku, tornado jest obszarem niskiego ciśnienia, które może rozsadzić budynki.

 

rys-03(1)Człowiek ma wzrok skierowany do przodu, a nie umieszczony po bokach jak żaba.

Rej udowadnia, że Polacy nie muszą jak gęsi pisać utworów po łacinie.

Żarłok kopie sobie grób własnymi zębami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.