Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

sierpień 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Wakacje to czas beztroski. Jednak może się zdarzyć, że dopadnie nas choroba i musimy znaleźć się w szpitalu w charakterze pacjenta. Jest to dość specyficzne miejsce, które rządzi się swoimi prawami. I chociaż nasze samopoczucie pewnie będzie nie najlepsze, to nie zwalnia nas od zachowania dobrych manier.

  • Nie absorbujmy ponad miarę personelu medycznego.
  • Prośby swoje formułujmy grzecznie.
  • Nie opowiadajmy ze szczegółami o swoich dolegliwościach.
  • Z telefonu komórkowego korzystajmy w miarę możności jak najrzadziej. Na dłuższe rozmowy wychodźmy z sali.
  • Muzyki słuchajmy przez słuchawki. Nie wszyscy muszą podzielać nasz gust muzyczny, nawet jeśli jest niebanalny.
  • Rozmawiajmy półgłosem.
  • Utrzymujmy porządek w swoich rzeczach. Kosmetyki i żywność chowajmy do szafki, by nie stały na widoku.
  • Dbajmy o higienę. Do kabin prysznicowych wchodzimy w klapkach kąpielowych.

rys-01(1)Antek ze złością wrzucał rzeczy do plecaka. Już nie cieszył go wyjazd na obóz w siodle. A wszystko przez młodszą siostrę, a przede wszystkim rodziców. To oni w ostatniej chwili poinformowali go, że pojedzie z Olą. Co za obciach! On i Olka. Na pewno narobi mu wstydu. Będzie za nim chodzić krok w krok i zanudzać pytaniami. Pewnie też nie raz się rozryczy, jak to ma w zwyczaju. Załamał się, widząc, jak Ola pakuje do plecaka swoją ulubioną zabawkę – pluszowego misia.
Kiedy wszedł do kuchni, aby ugasić wzburzenie i pragnienie szklanką wody, zobaczył siedzącego przy stole dziadka, który segregował zdjęcia w albumie.
– Może ci pomóc? – zapytał chłopiec.
– Dobrze – zgodził się starszy pan.
Chłopiec z uwagą zaczął porządkować zdjęcia. Na większości z nich był dziadek i jego młodsza siostra Helenka. Fotografie były czarno-białe i przedstawiały dzieci, a to roześmiane, a to smutne, a to czymś zaintrygowane. Jedno ze zdjęć przykuło uwagę Antka. Na tle napisu „Kolonie letnie dla dzieci pracowników oświaty”, dziadek trzymał za rękę Helenkę.
– Wakacje z siostrą nie muszą być okropne – powiedział dziadek. – Zawsze przyda się bratnia dusza – dodał.
Przez uchylone drzwi Antek zobaczył, jak Ola wsuwa do kieszonki plecaka jego ulubiony sok. A potem radośnie uśmiechnęła się do brata. Chłopiec pomyślał, że może wakacje z Olką nie będą stracone.

Jan GutenbergKim był Jan Gutenberg?
Jan Gutenberg żył w latach ok. 1400 – 1468. Był niemieckim drukarzem. Stworzył ruchomą czcionkę. Odlewał pojedyncze czcionki z metalu. Litery potrzebne do każdej strony tekstu układane były w metalowej ramie i kładzione na prasie. Następnie smarowano je tuszem i przyciskano do nich papier. W ten sposób można było produkować tysiące kopii, a czcionki mogły być ponownie wykorzystywane do składania nowych stron.

LetnikCo to był letnik?
Letnik była to suknia znana już w XV wieku, która wbrew nazwie noszona była przez cały rok. Tego rodzaju suknia mogła być jednoczęściowa i wkładana przez głowę lub zapinana na guziki. Mogła być dopasowana lub luźniejsza, bez rękawów, z krótkimi albo długimi rękawami. Letniki szyto z aksamitów i adamaszków i obficie zdobiono perłami. Wyjątkową popularnością wśród kobiet cieszył się letnik z trenem.

 

Pałac AlhambraJaki jest pałac Alhambra w Hiszpanii?
Pałac Alhambra, zbudowany na wzgórzu w Grenadzie w południowej Hiszpanii, był siedzibą królów mauretańskich. Maurowie byli wojownikami muzułmańskimi, którzy najechali Hiszpanię z północnej Afryki w VIII wieku. Pałac został wzniesiony w XIV wieku. Wnętrza wyłożone są emaliowaną ceramiką, przedstawiającą wzory geometryczne, kwiaty oraz transkrypcje z Koranu.

Lokalna Grupa GalaktykCo to jest Lokalna Grupa Galaktyk?
W kosmosie istnieją tysiące galaktyk. Wiele z nich tworzy grupy zwane gromadami. Galaktyka, w której leży Ziemia, nazywa się Drogą Mleczną i wchodzi w skład gromady – Lokalnej Grupy Galaktyk. Droga Mleczna jest drugą co do wielkości galaktyką w Lokalnej Grupie Galaktyk. Największa jest galaktyka Andromedy.

rys-03(1)

Meteorologia jest to nauka zajmująca się łapaniem meteorytów.

Harmider to nieporządny uczeń.

Nauka spowodowała, że rozumy rozszerzają się coraz bardziej.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.