Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

styczeń 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys_01(1)Lekcja trwa 45 minut. Dla jednych ten czas mija szybko i niepostrzeżenie. Dla innych zaś wlecze się niemiłosiernie. Wydawać się wtedy może, że lekcja nigdy się nie skończy, a ty prędzej zestarzejesz się, niż nastąpi upragniony jej koniec. Co zrobić, aby te 45 minut upłynęło ci nie tylko błyskawicznie, ale i z pożytkiem dla ciebie. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.
• Nie rozmawiaj w czasie lekcji. Sprawy niecierpiące zwłoki możesz załatwić podczas przerwy.
• Nie wierć się na krześle tak, jakbyś siedział na rozżarzonych węglach. Swoją energię możesz spożytkować w inny sposób, np. zgłoś się do opieki nad kwiatami w sali.
• Bądź aktywny i bierz udział w lekcji. W ten sposób szybciej przyswoisz sobie wiedzę.
• Jeżeli masz ciekawe pomysły związane z tematem omawianym na lekcji, podziel się nimi z nauczycielem. Może to być np. propozycja ciekawej lektury, czy wyjścia do muzeum.
• Dyskutuj kulturalnie, nie przerywaj wypowiedzi innym, bo też będziesz miał możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami.
• Nie zapominaj podręczników, zeszytów ćwiczeń, przyborów szkolnych. Łatwiej ci będzie pracować podczas lekcji.
• Drugie śniadanie przynoś w plastikowym pojemniku, aby nie poplamić zeszytów. Nie jedz podczas zajęć.

rys-01(1)Plecak spakowany. Wyjazd na zimowisko zbliżał się wielkimi krokami. Jeszcze tylko parę dni i Staś będzie szusował na nartach. Chłopiec z jednej strony cieszył się z wyjazdu. Miał to być jego pierwszy samodzielny pobyt, bo do tej pory wakacje czy ferie zimowe spędzał z rodzicami i siostrą. Parę dni przed wyjazdem Staś zaczął narzekać na złe samopoczucie. A to bolała go głowa, a to znowu brzuch. Pewnego wieczoru podczas kolacji mama zagadnęła synka
– Na pewno nie chcesz pojechać?
– Prawie na pewno – odparł chłopiec. – Bo wiesz mamo – po chwili wahania dodał – Nie wiem, czy poradzę sobie bez ciebie i taty.
– Rozumiem synku – odparła mama. Ale przecież nie będziesz tam sam, tylko z kolegami z klubu sportowego. Zawsze możesz też poprosić o pomoc instruktora. Poza tym ośrodek wypoczynkowy znajduje się niedaleko naszego miasta i gdyby przydarzyło ci się coś niedobrego, to szybko możemy z tatą do ciebie przyjechać.
Stasiowi, w miarę wyjaśnień mamy, samopoczucie zaczęło się poprawiać. Przestał się martwić tygodniową rozłąką z rodzicami. Cieszył się, że spędzi czas z kolegami i będzie doskonalił swoje umiejętności narciarskie. Tuż przed snem chłopiec wrzucił na dno plecaka malutki samochodzik. To na wszelki wypadek, że gdyby zatęsknił za rodzicami, to zabawka będzie przypominała mu dom.

Malutka CzarownicaBohaterką książki jest Malutka Czarownica, która miała tylko 127 lat. Mieszkała w małym, zaczarowanym domku, który stał samotnie w głębi lasu. Towarzyszył jej mądry, roztropny kruk Abraksas, który umiał mówić. Każdego dnia Malutka Czarownica uczyła się czarować przy pomocy Księgi Czarów. Była ona czarownicą wrażliwą, o dobrym sercu, chętnie służącą pomocą potrzebującym. Przy tym w humorystyczny sposób dawała nauczkę tym, którzy krzywdzili innych. Z tej książki dowiesz się m.in. w jaki sposób Malutka Czarownica pomogła kobietom zbierającym chrust, dziewczynce z kwiatami, sprzedawcy kasztanów, jaką nauczkę dała woźnicy, rabusiom ptasich jaj, w jaki sposób uratowała życie wołu Korbinianowi. A wreszcie jak przechytrzyła i pokonała raz na zawsze złe czarownice, które szkodziły ludziom. Książka jest wesoła, a przygody głównej bohaterki zostały przedstawione w sposób pogodny (Otfried Preussler „Malutka Czarownica”, tłum. Hanna Ożogowska, Andrzej Ożogowski, Dwie Siostry).

Królowa ŚnieguReżyser: Vladlen Barbe, Maksim Sveshnikow
Gatunek: animowany, fantasy
Rok produkcji: 2012
O czym jest film?
Zła Królowa Śniegu zamierza zmrozić serca wszystkich ludzi i pozbawić ich emocji. Jeżeli ten niecny plan się powiedzie, artyści i sztuka na całym świecie znikną, a ludzie zapomną, czym są miłość, przyjaźń i dobro. Jednak magiczne lustro Królowej podpowiada, że Gerda i Kai, dzieci słynnego mistrza wyrobów ze szkła, mają moc, by pokrzyżować jej podłe plany. Sługom Królowej udaje się zwabić chłopca i porwać go do lodowej krainy. Mała i odważna Gerda, wraz z przyjaciółmi, wyrusza w magiczną podróż prosto do pięknego i niebezpiecznego świata zimy i mrozu, aby uratować brata i powstrzymać okrutną Królową. Film jest pełną magii, humoru i przygód adaptacją najwspanialszej baśni Hansa Chrystiana Andersena.

Gliniane naczyniaJakie były średniowieczne naczynia kuchenne?
Naczynia kuchenne były zazwyczaj z drewna lub z gliny. Używano talerzy, kubków, kielichów, pucharków, noży, łyżek. Spośród innego sprzętu kuchennego należy wymienić m.in. cebrzyk na wodę, skopek na mleko, dzieżę służącą do zarabiania ciasta na zakwasie, czerpak do nalewania wody lub nakładania kaszy i warzyw, żarna do rozcierania ziarna na mąkę, mątewkę do rozrabiania ciasta, dwojaki lub trojaki – były to połączone uchem dwa lub trzy pękate naczynia, w których dostarczano pracującym w polu posiłki. Warto dodać, że na dworze królewskim istniał wtedy zwyczaj, że goście otrzymywali od gospodarza zastawę stołową, z której spożywali posiłek.

Christian HuygensKim był Christiaan Huygens?
Christian Huygens żył w XVII wieku. Był to uczony holenderski, zajmujący się matematyką, fizyką, astronomią. Spośród rozmaitych prac badawczych, jakie prowadził, najbardziej interesowały go zastosowania teleskopu w astronomii. Jako pierwszy zajął się budową precyzyjnych zegarów mechanicznych. W 1656 roku zbudował pierwszy dokładny zegar wahadłowy.

Bursztynowa KomnataCo to jest Zaginiona Komnata?
Zaginiona Komnata to inaczej Bursztynowa Komnata, która znajdowała się w Pałacu Letnim w Petersburgu. Powstała na początku XVIII wieku. Jej nazwa wzięła się stąd, że została udekorowana kilkoma tonami bursztynu, z których stworzono płaskorzeźby, herby, kandelabry, a nawet meble. Komnatę otrzymał w darze od Fryderyka I Hohenzollerna car Piotr I Wielki. Pod koniec II wojny światowej w 1945 roku zniknęła bez śladu.

 

Puszta HortobagyCo to jest Puszta Hortobagy?
Słowo „puszta” znaczy tyle co stepowa równina. Ten ogromny step położony jest w środkowej części Wielkiej Niziny Węgierskiej. Wiosną i jesienią przelatują tamtędy miliony ptaków wędrownych. Na tym obszarze można też spotkać wielkie stawy rybne.
 

rys-03(1)Egipcjanie balsamowali ludzi, żeby się człowiek nie rozchorował
w trumnie.

Chłopi byli biedni, bo nie mieli pieniędzy ani ziemi i tylko leżeli ugorem.

Morze jest słone, ponieważ pływają w nim śledzie.

(źródło: „Pegaz na biegunach”, Warszawa 1989)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.