Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

sierpień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że miasto to dżungla. Ta zaś kojarzy się najczęściej z czymś fascynującym, niezwyczajnym ale także niebezpiecznym. Co zrobić, kiedy zgubimy się w takiej miejskiej dżungli?
• Nie wpadaj w panikę.
• Jeśli jesteś na wycieczce klasowej lub na spacerze z rodzicami warto wcześniej ustalić miejsce spotkania na wypadek, gdyby taka sytuacja przydarzyła się.
• Znajdź bezpieczne miejsce, gdzie można zaczekać. Może to być przykładowo apteka, księgarnia, kwiaciarnia, kawiarnia, muzeum, sklep. Zadzwoń do opiekuna wycieczki lub rodziców i powiedz im, gdzie jesteś.
• Nie wędruj sama po mieście, szukając reszty grupy lub rodziców.
• Zwróć się po pomoc do osoby starszej lub rodzica z dzieckiem.
• Jeśli będziesz czekać na zewnątrz, to zawsze staraj się być blisko ludzi.
• Nigdy nie wsiadaj do samochodu ani nie odchodź z obcą osobą, nawet jeśli twierdzi, że zabierze cię do domu.

rys-01(1)Zosia obudziła się markotna. Nawet świecące za oknem słońce nie poprawiło jej humoru. Zosia wygrzebała się z pościeli i poszła do kuchni, gdzie przy stole siedziała jej kuzynka Dominika. Doskonała Dominika. Dziewczynka ciężko usiadła na taborecie i w milczeniu zaczęła jeść śniadanie. Kiedy mama myła naczynia, Zosia ciężko wzdychała.
– Nigdy nie będę taka jak Dominika – powiedziała.
– To znaczy jaka? – zapytała mama.
– Doskonała. Ona zawsze umie zachować się w każdej sytuacji, po prostu wzór do naśladowania – dodała z przekąsem dziewczynka.
Mama podeszła do Zosi i mocno ją przytuliła, a po chwili powiedziała, że nie ma ludzi doskonałych.
– Dominika nie potrafi znaleźć sobie koleżanek, bo lubi się przechwalać. Dlatego ciocia Basia chciała, żeby wakacje spędziła z tobą, bo ty, córeczko, jesteś przyjaźnie nastawiona do ludzi – dokończyła mama.
Po dłuższej chwili Zosia przyznała mamie rację. A savoir-vivru można się nauczyć.

Książka JaśkiKiedy w rodzinie ma się sześciu chłopaków, nie da się nudzić nawet przez sekundę. Zwłaszcza z Janem-A, który zawsze chce być szefem, z klubem tajnych agentów Jana-B, Janem-C, który nigdy nic nie rozumie, z Janem-D zwanym Demolką, złotymi rybkami Jana-E, i Janem-F, który nie przestaje płakać… Nie mówiąc już o przeprowadzce, bijatykach z bandą Castorsów i kuzynami Fougasse’ami o odstających uszach… Na całe szczęście tata to złota rączka, a mama jest bardzo zorganizowana! Książka Arrou-Vignoda to świetna zabawa dla całej rodziny. Perypetie Jaśków na pewno rozbawią wszystkich fanów Mikołajka. (Jean Philippe Arrou-Vignod „Jaśki”, tłum. Joanna Schoen, Wydawnictwo Znak 2010).

Film Koko SmokoReżyser: Hubert Weiland, Nina Wels
Gatunek: animowany, familijny
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Mały ognisty smok Kokos otrzymuje niezwykle odpowiedzialne zadanie: ma strzec ognistej trawy, która jest wielkim skarbem smoczego rodu. Niestety wystarczy chwila nieuwagi, a trawa znika Kokosowi sprzed nosa. Dzielny smok postanawia wyruszyć na poszukiwanie zaginionego skarbu. W tej przygodzie towarzyszyć mu będzie smoczy przyjaciel Oskar oraz sympatyczna kolczatka Lusia. Wkrótce Kokos odkryje dwie zaskakujące prawdy: po pierwsze – inne gatunki smoków nie przepadają za smokami ognistymi, po drugie – bez ognistej trawy całej wyspie grozi katastrofa. Mały bohater postanawia zrobić wszystko, by uratować ojczyznę wszystkich smoków i położyć kres międzygatunkowym waśniom.

Rene LaennecKim był Rene Laennec?
Rene Laennec żył w latach 1781-1826. Był francuskim lekarzem. Wynalazł stetoskop, czyli przyrząd za pomocą którego można było osłuchiwać płuca i serce pacjenta. Pierwotnie była to drewniana rurka z płaskim zakończeniem.
   
   

BukłakCo to był bukłak?
Bukłak było to naczynie ze skóry zwierzęcej. Najczęściej miał kształt worka. Służył do przewożenia w podróży wody, mleka, wina, miodu. Dawniej był powszechnie używany przez ludy zamieszkujące stepy. W Polsce wielką popularnością cieszył się wśród szlachty.

Wieża EifflaJaka jest Wieża Eiffla?
Wieża Eiffla znajduje się w Paryżu, zbudowana według projektu Gustava Eiffla. Została wzniesiona w dwa lata (1887-1889), w celu uczczenia 100. rocznicy rewolucji francuskiej. Została ona złożona z 12000 części, połączonych ze sobą za pomocą ponad 2 milionów nitów. Przez 40 lat była najwyższą budowlą na świecie. Jest ona nadal najsłynniejszym punktem orientacyjnym we Francji.

SaharaJaka jest pustynia Sahara?
Pustynia Sahara położona jest w północnej Afryce. Zajmuje powierzchnię ponad 9 milionów km. Dominujący obszar Sahary pokrywa żwir, natomiast w piaszczystych częściach pustyni znajdują się olbrzymie faliste wydmy, które przemieszczają się w wyniku działania wiatru. W jaskiniach okalających pustynię znaleziono malowidła ścienne, przedstawiające zwierzęta sawanny. Mogą one sugerować, że niegdyś Sahara była wilgotna i trawiasta.

rys-03(1)Niewolnicy rzymscy byli używani do najcięższych prac, niektórzy jako nauczyciele.

Oaza to takie miejsce, gdzie można napoić wielbłądy i samemu się napić. Tak jak u nas w kawiarni.

Woda składa się z tlenu i płynu.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

   

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.