Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

październik 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Ostrożnie nawiązujesz znajomości. Podczas dyskusji odzywasz się tylko wtedy, kiedy naprawdę musisz. Ciągle dręczą cię obawy, że nie poradzisz sobie z powierzonym ci do wykonania zadaniem i inni będą się śmiać z twojej porażki. To objawy nieśmiałości. Jak ją pokonać?
• Zapisz się na zajęcia kółka teatralnego. Udział w szkolnych przedstawieniach pozwoli ci w pewnym stopniu nabrać pewności siebie.
• Stań w domu przed lustrem i ćwicz miny.
• Nie skupiaj przesadnej uwagi na swoim wyglądzie. Inni ludzie patrząc na ciebie na pewno nie analizują drobiazgowo twojego zachowania.
• Jeśli masz grono osób, które lubisz, to najpierw wśród nich wyrażaj swoją opinię, potem łatwiej ci będzie zabrać głos w szerszym gronie.
• Wchodząc do pomieszczeń, np. sekretariatu szkolnego, świetlicy głośno i wyraźnie mów „dzień dobry”. Pewnym głosem wypowiadaj formuły pożegnania.
• Skup się na swoich mocnych stronach, np. umiesz bardzo ładnie rysować, grać na flecie, doskonale pływasz.
• Wiedz, że nikt nie jest doskonały.

rys-01(1)Dochodziła 22.00. Kacper pospiesznie wrzucił zeszyty i książki do plecaka. Jeszcze tylko prysznic i można iść spać po kolejnym dniu pełnym atrakcji. A znowu działo się bardzo wiele. Po lekcjach grał w piłkę na podwórku. Potem poszedł do Maćka, gdzie grali tym razem w gry komputerowe. Po powrocie do domu zjadł pyszną kolację i obejrzał ulubiony serial science-fiction. Niestety, zabrakło mu czasu i siły na odrobienie zadań domowych. Chłopiec nie przejął się tym, bo przecież od czego są koledzy. Jutro, jak robił to od tygodni, odpisze zdania od Piotrka. Nazajutrz czekał na Kacpra w szkole zimny prysznic. Nauczyciele chyba uwzięli się na niego. Był odpytywany przy tablicy z każdego przedmiotu. I co najgorsze stawiali mu oceny niedostateczne. Jednak największe upokorzenie spotkało go na lekcji matematyki, jego ulubionego przedmiotu. Jako jedyny w klasie nie rozwiązał żadnego zadania. Kiedy oddawał sprawdzian, był czerwony jak burak. Bo nawet Wiesio, który nie był orłem matematycznym napisał odpowiedzi prawie na wszystkie pytania. Po lekcjach Kacper nie miał ochoty ani na grę w piłkę, ani na spotkanie u Maćka. Powlókł się do domu. Wyjął z plecaka książki i zeszyty i zaczął nadrabiać zaległe wiadomości.

KoleżaneczkiIwa przyjaźni się z Anią i Patrycją ze swojej klasy. Usilnie próbuje utrzymać przyjaźń z obiema. Czuje jednak, że one są sobie bliższe. Ani jej starszy brat Kamil, ani rodzice nie dostrzegają jej rozterek. I wtedy właśnie Iwa zaczyna być niewidzialna – nie zawsze, ale od czasu do czasu… To diametralnie zmienia postać rzeczy. Niewidzialność daje Iwie przewagę, o jakiej nie mogła marzyć. Ale bycie niewidzialnym może być też bardzo uciążliwe… Ciepła, inteligentna opowieść o przyjaźni, zrozumieniu, nauce afirmacji siebie (Ewa Nowak „Koleżaneczki”, Egmont Polska Sp. z o. o.).

Zrywa się wiatrReżyser: Hayao Miyazaki
Gatunek: animowany
Obsada: Joseph Gordon-Levitt, John Krasinski, Emily Blunt
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Zainspirowany konstrukcjami włoskiego inżyniera lotnictwa Gianni Caproniego Jiro od najmłodszych lat śni o lataniu i podniebnych przygodach. Ponieważ wrodzona wada wzroku nie pozwala mu na karierę pilota, staje się jednym z największych i najbardziej innowacyjnych konstruktorów samolotów w całej Azji. Niezwykła animacja Hayao Miyazakiego to opowieść o miłości i pasji, a zarazem piękna pochwała pacyfizmu pozwalająca zrozumieć młodym widzom jak wiele zła czai się w słowie „wojna”.

Joseph ListerKim był Joseph Lister?
Joseph Lister żył w latach 1827-1912, był chirurgiem. Po ukończeniu studiów medycznych otrzymał pracę jako chirurg w Lecznicy Królewskiej w Glasgow. W tym czasie wielu pacjentów umierało po operacjach chirurgicznych z powodu zakażeń. Lister wykonał pierwszą operację, podczas której oczyścił karbolem wszystko, co kontaktowało się z raną pacjenta i w ten sposób zostały zniszczone zarazki, mogące wywołać zakażenie. Metoda ta nosi nazwę antyseptyki.

Wielki SfinksCo to jest Wielki Sfinks?
Wielki Sfinks jest to posąg znajdujący się w Gizie, na terenie Egiptu. Ten monumentalny posąg ma ludzką głowę, ciało lwa oraz nakrycie głowy charakterystyczne dla króla. Głowa i tułów zostały wyrzeźbione ze skał wapiennych. Część głowy jest uszkodzona. Na przestrzeni lat Sfinks był wiele razy zasypywany przez piaski. Posąg usytuowany jest obok piramidy Cheopsa.

ŻołędnicaJaka jest żołędnica?
Żołędnica jest gryzoniem. Żywi się głównie orzechami włoskimi, laskowymi, jabłkami, gruszkami. Od października do marca zapada w sen zimowy. Aby przetrwać zimę bez pożywienia, dwukrotnie zwiększa ciężar ciała. Wije dwa gniazda. Jedno dla siebie, w którym przesypia zimę. Drugie przeznaczone jest dla jej młodych. Często nazywana jest „zamaskowanym złodziejaszkiem” ze względu na czarne pasmo wokół oczu, które przypomina maskę złodzieja.

PalatynkaCo to była palatynka?
Palatynka był to element stroju kobiecego, bardzo popularnego w XVII i XVIII wieku. Był to szeroki szal lub krótka pelerynka, wykonana z koronek, futra, frędzli jedwabnych lub strusich piór. Noszona zwykle była dla podkreślenia bladości cery. Nazwa wzięła swój początek od księżniczki palatynatu, żony księcia Orleanu.

rys-03(1)Piramidy w Egipcie budowali zawsze od dołu.

Chłopów do miasta ciągnęły maszyny.

Nieskończoność jest pojęciem trudnym dla człowieka, a co dopiero dla ucznia.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)
 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.