Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

lipiec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Uważasz się za osobę dobrze wychowaną. Mówisz dzień dobry sąsiadce, pomagasz koleżankom w potrzebie, sprzątasz swój pokój. Jednak wiele do życzenia pozostawia sposób, w jaki spożywasz posiłki. Co zrobić, aby siedzenie z tobą przy stole nie było dla nikogo udręką?
• Nie opieraj się łokciami i nie rozstawiaj ich szeroko.
• Nie mlaskaj.
• Nie siorb zup i napojów. Jeśli potrawa jest za gorąca, po prostu poczekaj, aż przestygnie.
• Nie mieszaj głośno napojów.
• Nie wkładaj do ust zbyt dużych kawałków jedzenia i nie jedz z otwartymi ustami.
• Nie rozmawiaj mając jedzenie w ustach.
• Nie rozgrzebuj jedzenia na talerzu.
• Nie oblizuj sztućców i talerza.
• Nie nakładaj z półmiska na swój talerz „na zapas”, jeśli nie zjadłeś tego, co sobie wcześniej nałożyłeś.
• Nie przechylaj talerza. Jeżeli na dnie zostało odrobinę zupy, po prostu ją zostaw.

rys-01(1)Witek był jedynakiem. Rodzice i dziadkowie poświęcali mu każdą wolną chwilę. Z tatą chodził na ping-ponga, z mamą na rolki, z dziadkiem na przyrodnicze spacery a z babcią do muzeów. Rodzina spełniała też każdą zachciankę chłopaka. I jak do tej pory nie zdarzyła się taka sytuacja, żeby czegoś nie otrzymał. We wtorek razem z dziadkiem miał pójść na spacer. Jednak starszy pan od rana źle się czuł. Witek na wieść o tym, że nici ze spaceru, wpadł w złość. Zaczął tupać nogami i krzyczeć. Nie zważał na to, że dziadek czuje się coraz gorzej. Chłopiec postanowił pójść do Maćka, bo nie miał zamiaru pomóc dziadkowi, skoro tak srodze go zawiódł. Kiedy późnym popołudniem wracał do domu, spostrzegł karetkę pogotowia ratunkowego, do której wnoszono dziadka. Okazało się, że starszy pan zasłabł i gdyby nie wcześniejszy powrót babci do domu, to nie wiadomo jakby skończyła się ta historia. Kiedy o tym wszystkim opowiedziała mu mama, Witek rozpłakał się. Codziennie odwiedzał dziadka w szpitalu, a w domu starał się, tak jak potrafił najlepiej, wspierać babcię.

Wakacje FryderykaDni robią się coraz krótsze, a noce i poranki coraz zimniejsze. Zwierzęta z farmy państwa Beanów postanawiają, tak jak migrujące ptaki, spędzić zimę na dalekim południu. Wybór pada na słoneczną Florydę. W trakcie wyprawy Fryderyk i jego przyjaciele przeżywają wiele niezapomnianych – czasem śmiesznych a czasem niebezpiecznych – przygód, znajdują nawet skarb, który pozwoli panu Beanowi zbudować dla swych zwierzaków ciepłe domki na kolejną zimę. Odkrywają również starą prawdę: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej (Walter R. Brooks „Wakacje Fryderyka”, przeł. Stanisław Kroszczyński, Wydawnictwo Jaguar 2013).

W głowie się nie mieściReżyser: Pete Docter, Ronaldo Del Carmen
Gatunek: animowany, komedia
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Dorastanie bywa trudne, także dla Riley. Jak każdym z nas, bohaterką kierują uczucia: radość, strach, gniew, odraza i smutek. Kiedy dziewczyna jest zmuszona porzucić swoje dotychczasowe życie na środkowym zachodzie USA, ponieważ jej ojciec dostał pracę w San Francisco, usiłuje dostosować się do nowej sytuacji. Chociaż radość, najważniejsze uczucie, robi wszystko, by utrzymać pozytywną atmosferę, Riley nie jest łatwo odnaleźć się w nowym mieście, domu i szkole…

Johan VaalerKim był Johan Vaaler?
Johan Vaaler żył w latach 1866-1910. Był norweskim wynalazcą. W 1900 roku wynalazł spinacz do papieru. Składał się z prostej, podwójnej pętli drutu, mogącej utrzymywać razem kartki papieru. Wcześniej luźne kartki musiały być spinane szpilkami.
   
   

Non ironCo to był non iron?
Non iron był to materiał, z którego szyto koszule, bluzki, spódnice, sukienki. Wielką popularnością cieszył się w latach 60. XX wieku. Był to hit modowy tamtych lat. Jego zasadniczą cechą było to, że nie wymagał prasowania. Niestety, ubrania uszyte z tego materiału nie były wygodne (przylepiały się do ciała) ani higieniczne (nie przepuszczały powietrza), ani estetyczne (po pewnym czasie następowały przebarwienia).

Rysunki na pustyniCo to są rysunki na pustyni?
Rysunki na pustyni znajdują się w Peru, w Ameryce Południowej. Ludność kultury Nazca wydrążyła długie linie na pustyni, które układają się w geometryczne kształty oraz kontury zwierząt, np. w pająka oraz kolibra. Niektóre z tych kształtów mają ponad 120 metrów.
   

Baldachim w lesie tropikalnymCo to jest „baldachim” w lesie tropikalnym?
W lesie tropikalnym jest kilka poziomów. Na podłożu, pokrytym gnijącymi liśćmi i roślinami, panuje półmrok. Rosną tam krzewy, pnące rośliny, mchy i grzyby. „Baldachim” to szczyt tysięcy drzew, tworzący dach nad całym lasem tropikalnym. Żyją tam zwierzęta leśne, np. małpy. Powyżej „baldachimu” sięgają tylko nieliczne drzewa, będące schronieniem dla dużych, drapieżnych ptaków.

rys-03(1)Na cześć Dionizosa śpiewał chór satyryków.

Dawniej na dzieci mówiło się dziadki.

Ja bardzo lubię przerabiać książki.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

   

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.