Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

lipiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-01Nareszcie wakacje. Koniec nauki, odrabiania zadań, pisania sprawdzianów i klasówek. Marzysz o aktywnym wypoczynku. Możesz wybrać się na obóz sportowy. Oferta tego typu zajęć jest bardzo bogata, zaczynając od obozu piłkarskiego poprzez karate, jazdę konną czy kitesurfing. Jaki obóz sportowy wybrać?
• Pobyt na obozie sportowym powinien być urozmaicony, dlatego dobrze jest pojechać na taki, gdzie oprócz zajęć z danej dyscypliny, organizowane są też inne atrakcje, np. wycieczki rowerowe, wycieczki krajoznawcze.
• Jeśli trenujesz jakąś dyscyplinę sportową, niekoniecznie musisz doskonalić te umiejętności przez cały rok. Podczas wakacji możesz spróbować swoich sił w innej dziedzinie. Może bowiem okazać się, że odkryjesz w sobie talent w innej dyscyplinie sportowej.
• Jeśli w ciągu roku szkolnego większość czasu spędzasz przed komputerem, to warto przed wyjazdem na obóz poprawić swoją kondycję. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o treningi wysiłkowe, ale o zajęcia takie jak np. pływanie, długie spacery.
• Pobyt na obozie jest doskonałą okazją, aby wyćwiczyć samodzielność, radzenie sobie z emocjami w sytuacjach innych niż na co dzień i bez rodziców. To także czas, aby zmierzyć się z obowiązkami różnymi od tych szkolnych i domowych.

rys-01(1)Marysia nie mogła doczekać się wyjazdu na obóz żeglarski, który cieszył się tak wielką popularnością, że już w lutym nie było wolnych miejsc. Jednak w przeddzień wyjazdu dziewczynka nie czuła się najlepiej. Bolała ją głowa, łamało w kościach i miała wysoką temperaturę. Kiedy nazajutrz obudziła się, z przerażeniem odkryła na skórze dziwne bąble.
– To ospa, pewnie zaraziłaś się od Oli – powiedziała mama. – W tej sytuacji musisz zostać w domu aż wyzdrowiejesz – dodała.
Marysia zaczęła płakać. Na nic zdały się słowa mamy, że może wszystko jeszcze się dobrze skończy. Dziewczynka zasnęła, wyczerpana płaczem i wysoką temperaturą. Kiedy obudziła się, zobaczyła mamę siedzącą na krześle obok jej łóżka.
– Jak się czujesz, córeczko? – zapytała z troską w głosie mama.
– Boli mnie głowa, mam dreszcze i okropnie swędzi mnie skóra – odrzekła Marysia. – I nie mogę pojechać na obóz – załkała.
Mam mocno przytuliła córkę.
– Na obóz pojedziesz w drugiej połowie sierpnia – wesoło powiedziała mama.
Okazało się bowiem, że Iga, która miała pojechać pod koniec sierpnia, w tym terminie ma egzamin do grupy baletowej. W tej sytuacji mamy dziewczynek szybko załatwiły wszelkie formalności u organizatorów i dziewczynki mogły bez przeszkód zamienić się terminami. Marysia nie posiadała się ze szczęścia. Teraz spokojnie będzie się kurować, nadrobi zaległości czytelnicze, pod koniec lipca wyjedzie z rodzicami i młodszą siostrą Olą w góry, a potem – „ahoj żeglarzu!”

Klub Latających CiotekZero internetu.  Jedna przemądrzała kuzynka. Dwa miesiące na wsi. Trzy stare ciotki do towarzystwa. A do tego chmary komarów, rower bez przerzutek i dieta warzywno-owocowa. Brzmi jak przepis na koszmar, prawda? Emil też tak uważał… dopóki wydarzenia nie potoczyły się w zupełnie nieprzewidzianym kierunku! A ponadto skrzące się humorem dialogi, zabawne sytuacje, wartka narracja i spora dawka sensacji (Rafał Witek „Klub Latających Ciotek”, Literatura).

Czarnoksiężnik z OzReżyser: Will Finn, Dan St. Pierre
Gatunek: animowany, familijny, musical
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Chociaż od powrotu Dorotki z Oz minęła zaledwie chwila, na dziewczynkę czeka już kolejna przygoda. Wezwana przez przyjaciół: Stracha na Wróble, Tchórzliwego Lwa i Blaszanego Drwala, ponownie przenosi się do zaczarowanej krainy. Na miejscu odkrywa, że pod jej nieobecność władzę nad Oz przejął brat Złej Czarownicy z Zachodu, złośliwy i przebiegły Błazen. Jedyną osobą zdolną powstrzymać złoczyńcę jest Dorotka. Aby tego dokonać, dzielna dziewczyna będzie musiała udać się w daleką podróż do Szmaragdowego Grodu. Jednak zanim tam dotrze i zmierzy się z Błaznem, przeżyje mnóstwo przygód, spotka starych znajomych oraz zupełnie nowych, zaskakujących sojuszników.

Willem BarentsKim był Willem Barents?
Willem Barents (ok. 1550-1597) był holenderskim podróżnikiem, który chciał znaleźć drogę morską na Wschód, dzięki czemu państwa północnoeuropejskie mogłyby konkurować w handlu z Portugalią. Podczas jednej z wypraw statek Barentsa został zablokowany przez masy lodu. Aby przetrwać podróżnicy zbudowali chatę z resztek okrętu, np. za wannę służyła drewniana beczka, jako łóżka wykorzystano koje okrętowe. Aby zdobyć pożywienie zabijano niedźwiedzie i lisy. Kiedy nadeszła wiosna , żeglarze wyruszyli w drogę powrotną w dwóch łodziach zabranych ze statku. Jednak Barents wyczerpany chorobą zmarł na Wyspie Niedźwiedziej, na morzu, które obecnie nosi jego imię – Morze Barentsa.

Wioska Indiańska w SzczyrzycuJaka jest Wioska Indiańska w Szczyrzycu?
Szczyrzyc to miejscowość położona w Beskidzie Wyspowym. Wioska Indiańska usytuowana jest w malowniczym sadzie. Atrakcją tego miejsca są bez wątpienia naturalnej wielkości, malowane, w pełni wyposażone tipi, czyli namioty. Można też podziwiać wystawę rękodzieła Indian mieszkających na preriach, np. wierne repliki strojów indiańskich sprzed kilkuset lat. Można również dowiedzieć się jak wyglądało codzienne życie Indian, np. w jaki sposób kobiety wyprawiały skóry, jak wyglądał pogrzeb wojownika, czy wreszcie poznać smaki indiańskiej kuchni. Można także uczestniczyć w oryginalnych grach i zabawach, np. strzelanie z łuku do tarczy z namalowanym bizonem.

Fundusz Wczasów PracowniczychCo to były wczasy zorganizowane?
Wczasy zorganizowane były popularną w latach 60. i 70. XX wieku formą wypoczynku, jaką zapewniały zakłady pracy swoim pracownikom i ich rodzinom. Wczasowicze najczęściej spędzali urlopy nad morzem lub w górach. Pobyt czyli turnus trwał czternaście dni. Urlopowicze mieli zapewnione noclegi i wyżywienie, składające się z trzech posiłków (śniadania, obiady, kolacje). Atrakcją były także organizowane przez instruktora kulturalno-oświatowego rozrywki, takie jak wycieczki po okolicy, gry sportowe, zabawy taneczne.

Morze MartweJakie jest Morze Martwe?
Morze Martwe w istocie jest jeziorem około dziewięć razy bardziej zasolonym niż oceany. Morze Martwe znajduje się na Bliskim Wschodzie i jest w całości otoczone przez pustynie.
Gorące temperatury powodują parowanie wody morskiej, w wyniku czego pozostała woda posiada duże stężenie soli. Powoduje to, że człowiek może bez wysiłku unosić się na powierzchni jeziora.

rys-03(1)W dzień Ziemia kręci się wokół Słońca, a w nocy dookoła Księżyca.

Człowiek jest ssakiem, bo pije mleko od krowy.

Adam Mickiewicz pisał także utwory dla szóstej klasy.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)
 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.