Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, szkoła podstawowa

czerwiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

01Czerwiec. Słoneczne ciepłe dni. W szkole coraz mniej nauki i zadań do odrabiania. I tak naprawdę myślami jesteś już na wakacjach. Ich przedsmakiem i dobrym początkiem może być wyjazd na „zieloną szkołę”. Jak miło spędzić czas podczas tego pobytu?
• Przede wszystkim rozsądnie spakuj plecak. Zabierz podstawowe przybory toaletowe, stosowne ubranie, w tym koniecznie klapki pod prysznic, mały plecak na wycieczki, ciekawą książkę do poduszki, kieszonkowe na drobne wydatki, nie zapomnij też o legitymacji szkolnej.
• Przed wyjazdem możesz poszukać informacji na temat miejsca, w którym spędzisz najbliższe parę dni. Wtedy to nowe miejsce nie będzie dla ciebie zupełnym zaskoczeniem.
• „Zielona szkoła” to świetna okazja, by przygotować się do dłuższego wyjazdu bez rodziców, zwłaszcza jeśli do tej pory zawsze spędzałeś z nimi wakacje.
• Pobyt na „zielonej szkole” pozwoli spojrzeć ci na kolegów i nauczycieli z zupełnie innej perspektywy. Może się bowiem okazać, że klasowy ponurak bardzo ładnie śpiewa i gra na gitarze, a surowy nauczyciel historii zna mnóstwo anegdot, które w humorystyczny sposób opowiada.
• Także i ty będziesz miał szansę pokazać swoje mocne strony a może i zaprezentować uzdolnienia, o których dotąd nikt w klasie nie wiedział.
• Pamiętaj, aby ten beztroski czas był bezpieczny zarówno dla ciebie jak i twoich koleżanek i kolegów.

rys-01(1)Michalina obudziła się. Leniwym wzrokiem omiotła swój pokój. Ogryzki i papiery na podłodze, porozrzucane książki i zeszyty. I po raz pierwszy wygląd pomieszczenia nie zachwycił jej. Dziewczynka z ociąganiem wstała z tapczanu, ze sterty ubrań wyciągnęła dżinsy i podkoszulkę, ubrała się i zaczęła pakować plecak do szkoły.
– Gdzie jest mój referat z historii? – głośno myślała.
Referat miała wygłosić na lekcji. Od tego zależało, czy będzie mieć ocenę celującą z tego przedmiotu na świadectwie. Była to dla niej ważna sprawa, bo Michalina postanowiła iść do gimnazjum z poza rejonu, a tam podczas rekrutacji liczy się każdy punkt za oceny na świadectwie. Niestety, w tym rozgardiaszu trudno było cokolwiek znaleźć, a czas nieubłaganie biegł naprzód. Michalina zaczęła się denerwować.
– Gdzie jest ten referat? Tyle czasu i wysiłku włożyłam w jego napisanie – zawołała głośno dziewczynka i rozpłakała się.
Do pokoju weszła babcia.
– Michalinko, dlaczego płaczesz? – troskliwie zapytała babcia.
– Bo nieee mooogę znaaaleźć reeeferatu! – szlochała dziewczynka.
Po chwili namysłu babcia powiedziała
– Przed chwilą wkładałam twoje ubrania do pralki i znalazłam wśród brudnych skarpetek pomięte kartki papieru. Może jest to twój referat – odrzekała babcia.
Michalina jak burza wpadła do łazienki i na pralce znalazła referat z historii. Złapała kartki i pomknęła do szkoły. Za referat i na koniec roku szkolnego otrzymała ocenę celującą. Po powrocie do domu, ku zaskoczeniu rodziny, zaczęła robić generalne porządki w swoim pokoju, który odtąd już zawsze lśnił czystością.

Feniks i dywanPięcioro dzieci powraca! Tym razem pomysłowe rodzeństwo odnajduje czarodziejski dywan spełniający trzy życzenia dziennie i niezwykle gadatliwego ptaka Feniksa. Na bohaterów czeka mnóstwo magicznych niespodzianek: egzotyczne podróże, pamiątka z Persji w postaci kilkuset perskich kotów czy koronacja zrzędliwej kucharki na królową słonecznego wybrzeża. Co jednak będzie, kiedy w czarodziejskim dywanie zrobi się dziura? (Edith Nesbit „Feniks i dywan”, tłum. Irena Tuwim, Znak).

Rio 2Reżyser: Carlos Saldanha
Gatunek: animowany, przygodowy, komedia
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Kontynuacja barwnych przygód bohaterów animowanego przeboju z roku 2011. Blu, Julia i trójka ich dzieci wiodą rodzinny tryb życia, ale Julia obawia się, że jej dzieci nigdy nie poznają, co to znaczy być wolnym ptakiem. Ku jej zdumieniu Blu postanawia zabrać całą rodzinę na wyprawę do dżungli. Wyruszają do Amazonii, gdzie na ich trop wpada dawny przeciwnik, Nigel.

LizakiCzym jest Dzień Dziecka?
Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest w Polsce 1 czerwca. W tym dniu odbywają się ciekawe imprezy dla młodszych i nieco starszych dzieci. Oczywiście wszystkich nie sposób wymienić. Są to np. warsztaty z robotyki, przedstawienia teatralne, zabawy ekologiczne, konkurencje sprawnościowe, gry terenowe, budowanie z klocków lego. No i przede wszystkim mnóstwo słodyczy. Warto wiedzieć, że nie we wszystkich krajach dzieci mają święto w tym dniu. Niektóre państwa podobną okazję – Powszechny Dzień Dziecka – obchodzą 20 listopada.

Grzegorz KasdepkeKim jest Grzegorz Kasdepke?
Grzegorz Kasdepke to współczesny polski autor książek dla dzieci i młodzieży. Bohaterów jego książek, takich jak Kuba i Buba, detektyw Pozytywka, Kacper i jego niefrasobliwy tata można spotkać nie tylko na półkach domowych biblioteczek, ale i na kartach szkolnych podręczników. Książki Grzegorza Kasdepke cieszą się wielką popularnością wśród młodych czytelników. Ich autor zaś jest laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Muzeum Zabawy i ZabawekJakie jest Muzeum Zabawek i Zabawy?
Muzeum Zabawy i Zabawek znajduje się w Kielcach. Jest największym i najstarszym muzeum zabawek w Polsce. Mieści się w zabytkowym XIX-wiecznym budynku dawnych hal targowych. Wśród eksponatów można zobaczyć m.in. zabawki historyczne (np. lalki wykonane z porcelany, mebelki dla lalek), etnograficzne czyli ludowe (wykonane z naturalnych materiałów, ręcznie zdobione i malowane), kolekcje modelarskie (modele latające, pływające i jeżdżące wykonane z kartonu i plastiku), czy wreszcie zabawki współczesne (np. klocki Lego, lalki Barbie, maskotki, pluszaki).

BernardynJaki jest bernardyn?
Bernardyn jest jednym z największych i najcięższych psów. Ma dużą głowę, ciemnobrązowe oczy, miękkie zwisające uszy. Ma bardzo gęstą białą sierść z rudoczerwonymi łatami. Najlepiej, żeby pies tej rasy mieszkał w domu z ogrodem, gdyż bernardyn potrzebuje przestrzeni. Jeśli mieszka w bloku, musi co najmniej raz dziennie odbyć ponad dwugodzinny spacer. Nie może przebywać w przegrzanych pomieszczeniach. Dorosłego bernardyna należy szczotkować średnio raz w tygodniu. Psy tej rasy bywają przyjazne i opiekuńcze wobec dzieci.

rys-03(1)Łokietek był tak mały, że ledwo mieścił się w szczelinach Ojcowa.

Większość ryb żyje w wodzie.

Michał Anioł rzeźbił w murze.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)
 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.