Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

sierpień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03Twój chłopak jest osobą bezpretensjonalną, dowcipną, powszechnie lubianą. Wszyscy do niego lgną. Powinnaś się cieszyć, a jednak jest coś, co spędza ci sen z powiek. A mianowicie chłopak w twoim towarzystwie podrywa inne dziewczyny. Wiesz też na pewno, że nie zachowuje się tak, jeśli ciebie nie ma.
• Być może chłopak tak się zachowuje, bo nie czuje się pewnie, ma kompleksy i chce ci udowodnić, że jest atrakcyjną i wartą uwagi osobą. Nie jest to jednak żadne usprawiedliwienie takiego zachowania.
• Powiedz mu, że czujesz się w takiej sytuacji niekomfortowo.
• Wyjaśnij, że jesteś tym zraniona i jest ci bardzo przykro.
• Nie daj się ponieść negatywnym emocjom.
• Nie rób publicznie awantury.
• Możesz podrywaną dziewczynę zająć rozmową i w ten sposób usunąć chłopakowi sprzed nosa obiekt adoracji.
• Jeśli chłopak na przykład w klubie adoruje inną dziewczynę, warto dołączyć do innych osób, a nie stać samotnie w kącie.
• Jeśli liczne rozmowy z chłopakiem nie przyniosą efektów, warto dla własnego dobrego samopoczucia zastanowić się nad kontynuacją tej znajomości.

rys-06Los bywa dla studentów złośliwy. Weźmy, dla przykładu, wakacje. Człowiek przechodząc przez kolejne męki serwowane mu przez sesję nie marzy o niczym innym, tylko o wypoczynku, rozumianym jako sen i brak obowiązków. O dziwo, bo przecież w życiu rzadko kiedy jest o spełnienie marzeń AŻ tak łatwo, jego pragnienia szybko się ziszczają. Nagle nie trzeba robić absolutnie nic, szeroki świat stoi przed studentem otworem. Tylko nagle… staje się to problemem. Nikt nie stoi nad nami z batem, nikt nie wskazuje nam kolejnych celów. Musimy to zrobić sami, a tego już nam się robić nie chce. Czym można jednak przezwyciężać wakacyjną nudę, gdy ta stanie się już nieznośna? Można np. pójść do pracy na pół lub cały etat. Zbierzemy trochę pieniędzy, na wakacje we wrześniu (o ile nie mamy poprawek) będzie w sam raz. Można też zacząć umawiać się z kolegami, koleżankami – na piwo, na wystawy, do kina; hulaj duszo, piekła nie ma. Można też zacząć się uczyć na przyszły rok, żeby mieć więcej czasu dla siebie podczas tych dziewięciu miesięcy uniwersyteckich. No dobra, kogo ja tutaj oszukuję?

rys-05Prawie cały lipiec pracowałam w schronisku. Było ciężko, głównie z tego powodu, że przybyło nam podopiecznych. Wiadomo, wakacje, ludzie wyjeżdżają i nie mają co zrobić ze swoim zwierzakiem. Mogliby przecież umieścić pupila w hotelu dla zwierząt, a nie d razu w schronisku. Niektórym nawet i tego nie chce się zrobić. Wybierają inne sposoby – porzucenie zwierzęcia przy drodze, przywiązanie do drzewa. Zaiste, pomysłowość ludzi w tym zakresie nie ma granic. Miodem na moje skołatane serce była obecność Michała. Coraz częściej myślę o nim. Jednak „po Jacku” nie jestem zbyt ufna. Ten typ tak ma.

Książka Eleonora i ParkEleonora… nie sposób jej nie zauważyć: rude włosy, dziwne ciuchy. Czyta mu przez ramię. Uważa Romea i Julię za bogate dzieciaki, które dostawały wszystko, co chciały. Najbardziej nie lubi weekendów, bo spędza je bez niego. Park… Dobrze mu w czerni. Denerwuje się, gdy musi prowadzić samochód w obecności taty. Uwielbia imię Eleonory i nie skróciłby go ani o sylabę. Wie, która piosenka jej się spodoba, zanim ona zacznie jej słuchać. Śmieje się z jej dowcipów, zanim ona dotrze do puenty. Oto tocząca się w ciągu jednego roku szkolnego opowieść o dwojgu szesnastolatkach urodzonych pod nieszczęśliwą gwiazdą – dość mądrych, by zdawać sobie sprawę, że pierwszej miłości prawie nigdy nie udaje się przetrwać, ale na tyle odważnych i zdesperowanych, by dać jej szansę. (Rainbow Rowell „Eleonora i Park” tłum. Magdalena Zielińska, Wydawnictwo Otwarte 2015)

Film Klucz do wiecznościReżyser: Tarsem Singh
Obsada: Ryan Reynolds, Matthew Goode, Michelle Dockery
Gatunek: sci-fi, thriller
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Miliarder Damian Hale ma całkowitą kontrolę nad swoim życiem, choć stracił kontakt z córką i nie ma żadnych przyjaciół. Gdy u Damiana zostaje zdiagnozowany rak, zdesperowany mężczyzna przystaje na propozycję Albrighta, który oferuje mu przeniesienie jego świadomości i umysłu do ciała młodszego mężczyzny. Jeśli operacja okaże się sukcesem, Damian zyska nowe życie. Tak też się dzieje. Jego dawna tożsamość zostaje pochowana wraz z byłym ciałem, a zachwycony nowymi możliwościami Damian zaczyna korzystać z uroków życia jako Edward. Coraz częściej jego myśli zaczynają jednak nawiedzać niepokojące obrazy, których nie da się wyjaśnić. Gdy Damian zakochuje się w pięknej Madeline, odkrywa prawdę na temat tożsamości Edwarda i staje się wrogiem numer jeden wszechpotężnej organizacji, o której istnieniu wiedzą jedynie nieliczni.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.