Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

lipiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03W dzisiejszych czasach najczęściej i najchętniej podróżujemy samolotem. W relatywnie w dość krótkim czasie możemy przemieścić się nawet z bardzo oddalonych od siebie miejsc. Dla przygody możemy też podróżować autostopem. Trzeba wiedzieć, że ta forma przemieszczania się była bardzo popularna kilkanaście lat temu. Można było w ten sposób przemierzyć całą Polskę a nawet Europę. Aby podróż autostopem była przyjemna, autostopowicz powinien wziąć do serca kilka wskazówek.
• W podróż autostopem nie zabieramy kilku ogromnych waliz, wystarczy dobrze spakowany plecak.
• Po zajęciu miejsca w aucie, bez przypominania ze strony kierowcy, zapinamy pasy bezpieczeństwa. Jeśli tego nie zrobimy musimy mieć świadomość, że mandat za zlekceważenie tego przepisu będziemy musieli zapłacić sami.
• Nie rozpraszajmy kierowcy, np. poruszając kontrowersyjne tematy. Niedopuszczalna jest zmiana stacji radiowej bez zgody kierowcy.
• W aucie nie spożywamy posiłków. Jeśli jest to długa podróż, to na pewno kierowca zatrzyma się na parkingu, aby odpocząć i wtedy będzie czas na posiłek.
• Podczas jazdy nie wyrzucamy śmieci za okno.
• Jeśli podróż przypada na godziny nocne, to nie ucinamy sobie smacznej drzemki, ale dotrzymujemy towarzystwa kierowcy, by ten nie zasnął za kierownicą.
• Za podwózkę dziękujemy.

rys-05Koniec roku szkolnego. Cała moja klasa wystrojona na galowo przyszła na rozdanie świadectw. Na uroczystym apelu dyrektor podziękował nauczycielom i uczniom. Tym pierwszym za mozolny trud wpajania wiedzy tym drugim. Pogratulował też szkolnym prymusom za osiągnięte wyniki w nauce i zaangażowanie w działalność społeczną. Trzeba wam wiedzieć, że działanie na rzecz innych jest mocno w naszej szkole premiowane. W tej grupie znaleźliśmy się także i my, czyli ja i Jacek. Kiedy już wychodziliśmy z klasy, wychowawczyni poprosiła nas, żebyśmy zostali, bo ma nam coś ważnego do powiedzenia. Okazało się, że w Domu Małego Dziecka, z którym nasza szkoła współpracuje, zabrakło wolontariuszy, którzy by w lipcu mogli pojechać z dzieciakami na kolonie. My z Jackiem popatrzyliśmy na siebie znacząco. W lipcu przecież mieliśmy pojechać na obóz sportowy. Nasze rozterki szybko jednak znikły. Te dzieci tak boleśnie doświadczone przez życie były ważniejsze. Na obóz pojedziemy w innym terminie.

rys-06Nie śpię od trzech dni. Nie jem, bo to strata czasu. Piję, ale niestety tylko wodę. I siedzę nad stertą papierów oraz książek, które czytam i czytam, i czytam. Sesja. Niektórzy starają się nas przekonać, że sesja wcale nie jest taka zła. Że „wystarczy się tylko uczyć regularnie przez cały rok i sesja może być przyjemna”. Ale nie oszukujmy się – kto się uczy regularnie cały rok? Ja wiem, że nikt się teraz nie przyzna, że nikt nie wskaże na siebie i powie: „Ja miałem taki plan, ale wolałem oglądać kolejny sezon „Gry o Tron’”. I teraz my wszyscy płaczemy. Bo sesja wcale nie jest fajna. To niekończący się maraton egzaminów pisemnych i ustnych, zaliczeń i innych tego typu rzeczy. Dzień po dniu. Przedmiot po przedmiocie. I trzeba popisać się wiedzą, którą rzekomo mieliśmy zdobywać cały rok. A w zdawaniu nie pomaga świadomość, o jaką stawkę toczy się gra. Otóż, zupełnie tak jak w szkole, możemy nie zdać na naszym ukochanym, wymarzonym kierunku, na który pracowaliśmy wcześniej przez cały czas nauki do matury. Tymczasem bezlitosny wykładowca nie przejmuje się tym aspektem, tylko jest gotów nas wyrzucić jak szmacianą lalkę, jeżeli nie spełnimy jego wygórowanych oczekiwań. Ja kończę. Właśnie mija czwarty dzień bez snu. Schudłem już 10 kg i dalej tracę na wadze. Muszę się uczyć dzień i noc. Sesja.

Ogon KiciPoukładana i wiodąca spokojne życie maturzystka Kicia zamierza spędzić lato na obozie harcerskim, jednak poznanie dużo starszego Dawida sprawia, że dziewczyna zmienia plany. Jedzie na obóz surwiwalowy, gdzie wikła się w wyniszczające uczucie, przynoszące szczęście, ale też rozgoryczenie i ból. Okłamuje przyjaciół, ukrywa przed rodzicami i znajomymi swoje niezwykle mocne i pełne gotowości do wszelkich poświęceń uczucie do starszego o dwie dekady, żonatego mężczyzny.(Ewa Nowak „Ogon Kici”, Egmont Polska)

Milion sposobów jak zginąć na ZachodzieReżyser: Seth MacFarlane
Obsada: Amanda Seyfried, Charlize Theron, Liam Neeson
Gatunek: komedia
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
„Milion sposobów, jak zginąć na Zachodzie” to opowieść o Albercie, tchórzliwym hodowcy owiec. Gdy Albert wykręcił się od uczestnictwa w tradycyjnej strzelaninie, jego kapryśna dziewczyna rzuciła go dla innego. Tajemnicza nieznajoma, która właśnie przybyła do miasta, pomogła Albertowi odzyskać wiarę w siebie, a co więcej para zaczęła mieć się ku sobie. Niestety, w mieście zjawił się również mąż kobiety, notoryczny przestępca, dysząc żądzą zemsty. I oto Albert musi przetestować świeżo odzyskaną odwagę.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.