Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

kwiecień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03Wszystkie, no prawie wszystkie, twoje koleżanki mają chłopaków. Kiedy na nie obiektywnie spoglądasz, dostrzegasz, że nie są atrakcyjniejsze od ciebie. Jak to się dzieje, że to one mają powodzenie, cieszą się sympatią kolegów, a ty nie?
• Nie udowadniaj na każdym kroku chłopakowi, że masz pełno zalet i jesteś warta zainteresowania.
• Nie bądź niecierpliwa. To że chłopak po tygodniu znajomości nie przedstawił cię swoim znajomym, nie musi od razu oznaczać, że nie ma wobec ciebie poważnych zamiarów. Może potrzebuje więcej czasu.
• Dziewczyna, która wywiera presję, sprawia wrażenie desperatki, której celem jest samo posiadanie chłopaka.
• Odstraszyć chłopaka może twoja niepohamowana szczerość, a przede wszystkim obgadywanie, krytykowanie, wytykanie wad innych ludzi.
• Nie domagaj się od chłopaka bezustannego komplementowanie cię.
• W opowiadaniu o sobie nie kłam. Prawda i tak zawsze wyjdzie na jaw.

rys-01Polski online: Pracuje Pani jako geodetka. Jak daleko w przeszłość sięga ta profesja?
Agnieszka Szczurek: Pierwsze wzmianki o geodezji pojawiły się 3-5 tysięcy lat przed naszą erą, kiedy to stało się istotne zmierzenie odległości, kąta prostego czy powierzchni pola uprawnego. Greccy uczeni tacy jak: Anaksymander, Pitagoras i Arystoteles sformułowali tezę o kulistości naszej planety, a pierwszego pomiaru promienia Ziemi dokonał Eratostenes z Cyreny a następnie Posidonus. Jedna z najstarszych map została znaleziona na terenie wykopalisk w Mezopotamii, jej wiek datuje się na około 2400 – 2200 lat p.n.e. W starożytnym Egipcie istniał podręcznik uczący zasad miernictwa, w starożytnych Chinach funkcjonowała instytucja pomiaru i sporządzania map, a w starożytnym Rzymie wykorzystywano pierwszych geodetów przy budowie dróg i akweduktów. W Polsce pierwszymi „geodetami” byli żerdnicy królewscy, którzy działali w XII i XIII w. Ich nazwa wzięła się stąd, że do swoich pomiarów używali prostych narzędzi: żerdzi, kijów i sznurów. Byli oni pracownikami króla, a ich zadaniem był pomiar gruntów oraz wytyczanie powierzchni miast. Z czasem przekształcili się oni w podkomorzych królewskich – rozstrzygali spory graniczne, szacowali wartość nieruchomości oraz zajmowali się klasyfikacją gruntów. W XV w zaczęto kształcić geodetów na Akademii Krakowskiej, a w 1631 r. została powołana pierwsza polska Katedra Geodezji. Jej absolwenci otrzymywali tytuł geometry królewskiego.
Polski online: Jaki kierunek studiów trzeba skończyć, żeby wykonywać ten zawód?
Agnieszka Szczurek: Aby zostać geodetą trzeba ukończyć technikum geodezyjne, policealne studium geodezyjne lub studia na kierunku geodezyjnym. W Krakowie na Uniwersytecie Rolniczym są to studia na kierunku Geodezja i Kartografia – inżynierskie I stopnia, które trwają 3.5 roku, potem można kontynuować naukę przez 1.5 roku na studiach magisterskich II stopnia. Podobnie jest na Akademii Górniczo-Hutniczej – studia inżynierskie I stopnia na kierunku Geodezja i Kartografia i Studia II stopnia na kierunkach: Geodezja inżynieryjno-przemysłowa, Geoinformacja i geodezja górnicza, Geoinformatyka, fotogrametria i teledetekcja. CDN

rys-0630 marca 2015 roku Prezydent Miasta Krakowa, Pan Jacek Majchrowski, oficjalnie otworzył 12. w historii odsłonę festiwalu „Misteria Paschalia”. Od kilku lat krakowskie wydarzenie poświęcone muzyce dawnej jest jednym z najważniejszych w Europie (i zdecydowanie najważniejszym w Polsce) festiwali, które na piedestał wystawiają nie lekką i mainstreamową kulturę, lecz muzykę przez duże M. Co roku staram się wybierać na maksymalnie dużą liczbę koncertów (w roku 2015 będą to cztery), nie mogłem się też powstrzymać, by jednym z nich nie był koncert inauguracyjny. Pierwszy występ musiał odbyć się z odpowiednią pompą – o co też zadbano. Pomijając wysokiej klasy muzyków (to chyba oczywiste) i zaproszonych gości (to też) zaoferowano szampana (również wysokiej jakości!), na dodatek darmowego (wcale nie takie oczywiste) i nielimitowanego (tak, sam w to nie mogłem uwierzyć). Przed i w czasie przerwy wszyscy widzowie mieli więc wyśmienitą okazję, by pokonwersować w kuluarach z lampką (lub, co ambitniejsi, lampkami) szampana i cieszyć się tym uroczystym dniem oraz całym festiwalem. Sam koncert, chociaż kto by się tam przejmował muzyką przy obecności DARMOWEGO i NIELIMITOWANEGO szampana, był naprawdę bardzo dobry. Chociaż odegrano oratorium, w którym artyści wcielają się w odpowiednie role i, patrząc na tłumaczenia tekstów (w tym wypadku z włoskiego), plotą trzy po trzy, to te dwie i pół godziny minęły jak z bicza strzelił. Chociaż kto wie? Może to było działanie tego szampana?

rys-05Klara zerwała z Jackiem. Sama mi o tym powiedziała. Podeszła do mnie na przerwie i jakby nigdy nic oznajmiła, że Jacek jest znowu do wzięcia. Swoją decyzję wytłumaczyła chorobą Jacka. Skoro nie może chodzić z nią do kina, na imprezy to szkoda jej czasu, bo młodość tak szybko mija. W pierwszej chwili zatkało mnie. Ale co miałam robić. Kiedy rozmawiałam na Skype z Jackiem, widziałam jego smutna minę. Powiedziałam, że wiem o jego sytuacji z Klarą. Nic nie odrzekł. Bardzo było mi go żal. Z mojej strony Jacek może liczyć tylko na przyjaźń. Na nic innego nie ma już miejsca.

Czekolada z chiliLinka niedawno dowiedziała się, że ma siostrę, którą mama oddała kiedyś do domu dziecka. Ma też ojczyma, z którym nie do końca potrafi się porozumieć. No i braciszka, który ciężko przeżywa rozstanie rodziców. W dodatku Linka idzie do liceum i po wakacjach musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nowej klasie. Nie jest łatwo, szczególnie, że jej chłopak wyjechał do Londynu. Czy uda jej się znaleźć pracę i zarobić na czesne w szkole marzeń? Czy związek z Adrianem przetrwa? Związek, który nie zawsze smakuje jak czekolada mleczna. Częściej ma smak czekolady z chilli (Joanna Jagiełło „Czekolada z chili”, Literatura 2013).

ChappieReżyser: Neill Blomkamp
Gatunek: akcja, thriller
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
W dzisiejszych czasach roboty do zadań specjalnych staja sie codziennością. W brutalnym świecie Johannesburga policja i wojsko używają ich do tłumienia zamieszek i walki z gangsterami. Chappie jest jednym z robotów nowej generacji, które myślą i czują. Niewiele różni się od nas, ludzi. Jest jak dziecko i tak jak ono poznaje świat oczyma opiekunów. Kiedy Chappie dostaje sie w ręce gangsterów, ci resetują jego dotychczasową wiedzę i uczą wszystkiego od nowa, tak by pracował dla nich. Poczciwy, budzący sympatie robot, nie do końca świadomy wyrządzania zła, uczestniczy w brutalnych napadach rabunkowych i życiu przestępczego półświatka.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.