Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

czerwiec 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-03Nikomu nie udaje się przejść przez życie unikając negatywnych ocen. Dlatego zamiast się nimi martwić, lepiej nauczyć się, jak na nie reagować, aby nie podcinały skrzydeł, ale motywowały do działania.
• Staraj się odróżnić krytykę dobrą od złej. Ta pierwsza ma na celu ci pomóc, a druga – dotknąć cię. Jeśli rozmówca krytykuje cię tylko po to, by cudzym kosztem poprawić sobie samopoczucie, zdystansuj się do całej sprawy.
• Zdarza się, że zarzuty kierowane pod twoim adresem są słuszne, natomiast zastrzeżenia może budzić sposób ich przekazywania. Jeśli rozmówca mówi do ciebie podniesionym głosem, gestykuluje, warto poprosić o przerwę w rozmowie, aby wyciszyć emocje.
• Życzliwa krytyka może silniej kształtować nas niż pochwały. Dzięki niej jest szansa, że zmienimy się i naprawimy błędy, zmobilizujemy się do działania.
• Jeśli ktoś cię krytykuje to nie znaczy, że nie dostrzega żadnych twoich pozytywnych cech.

rys-01Polski online: Czy w zawodzie geodety istnieją specjalizacje? Jeśli tak, to jakiego typu? Agnieszka Szczurek: Specjalizacje w geodezji wynikają głównie z rodzaju uprawnień zawodowych, które każdy geodeta powinien zdobyć po skończeniu szkoły, odbyciu kilkuletniej praktyki i zdaniu egzaminu państwowego.
Polski online: Jakie trzeba mieć predyspozycje do wykonywania tego zawodu?
Agnieszka Szczurek: Geodeta powinien być dokładny, rzetelny, systematyczny i cierpliwy. Musi być spostrzegawczy, mieć dobrą pamięć wzrokową, orientację w terenie, umiejętność planowania przestrzennego. Powinien mieć zdolności matematyczne i techniczne, umieć zastosować teorię w praktyce. Oprócz tego trzeba być sprawnym fizycznie i lubić spędzać czas na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody. Pomiary wykonuje się w terenie, nieraz trzeba się przedzierać przez krzaki i zarośla, chodzić po wykrotach, przeskakiwać przez rowy. A na placach budowy – wchodzić do wykopów czy na rusztowania. Trzeba mieć siłę do noszenia ciężkiego sprzętu takich jak statyw i instrument, szpadel i siekiera, palików i graniczników. Przydaje się też umiejętność rozmowy z ludźmi, wytłumaczenia im celu pomiarów, przekonania do rzetelności naszej pracy czy bycia rozjemcą w konfliktach międzysąsiedzkich.
Polski online: Gdzie można znaleźć zatrudnienie? Czy tylko w firmach państwowych? Czy można założyć własną firmę? – jeśli tak, to jakie trzeba spełniać warunki?
Agnieszka Szczurek: Geodeta może pracować w urzędach państwowych w wydziałach geodezji, w firmach geodezyjnych, projektowych, wydobywczych i budowlanych, może też założyć własną firmę geodezyjną. Do prowadzenia własnej działalności niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych, które można zdobyć po odbyciu praktyki i zdaniu egzaminu państwowego.

rys-06Ostatnimi czasy na Uniwersytecie Jagiellońskim kręcono film. Zdanie to, chociaż jeszcze nikomu nic nie mówi, i tak powinno budzić uznanie: oto kolejne ważne (niestety dopiero po premierze filmu dowiemy się czy pozytywne) wydarzenie miało miejsce w tych szacownych, starych murach. Właśnie – słowem-kluczem jest tutaj przymiotnik „stary”. Otóż na UJ-cie kręcono film poświęcony postaci Marii Curie-Skłodowskiej, wybitnej polskiej chemiczce, laureatce podwójnej Nagrody Nobla, wielkiej postaci świata nauki. Jak wiadomo, kariera naukowa Curie-Skłodowskiej przypadła na końcówkę wieku XIX i początek XX. By więc odpowiednio dobrze oddać klimat epoki, filmowcy zdecydowali się, by część scen kręcić w pomieszczeniach Uniwersytetu znajdujących się w Kolegium Kołłątaja oraz Kolegium Witkowskiego. I tu dochodzimy do dość przykrej konkluzji: jak źle, jak staro muszą prezentować się rzeczone pomieszczenia, jeżeli filmowcy kręcący film historyczny, którego akcja dzieje się w XIX (!) wieku zdecydowali się realizować ten projekt właśnie tam? Bez, to warto dodać, szczególnie wielkich zmian scenograficznych. Ale może źle na to patrzę – może to wielki przywilej studiować w pomieszczeniach „z duszą”, pokojach-nośnikach historii? Mam tylko nadzieję, że nie spadnie na mnie nagle kawałek sufitu: stare, nieremontowane budynki nie są przecież najpewniejszymi konstrukcjami.

rys-05Wracając ze schroniska, wybrałam krótszą drogę przez park. I miałam rowerową kraksę. To znaczy nie sama, ale do spółki z jakimś chłopakiem. Ten przewrócił się na trawę, a ja wylądowałam w kałuży. Byłam oblepiona błotem od czubka głowy aż po koniuszki palców u nóg. A ten pacan zaczął się ze mnie śmiać, że wyszłam ze SPA. Szybko pozbierałam się i pojechałam do domu. W sercu zaś przysięgłam mu dozgonną zemstę. W szkole na każdej lekcji trzęsienie ziemi. Wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego. Nauczyciele szaleją – sprawdziany, testy, klasówki. I jest też bardzo dobra wiadomość. Jacek wyszedł ze szpitala. Zdiagnozowano u niego rzadką chorobę autoimmunologiczną, ale nie zagraża ona bezpośredni jego życiu, pod warunkiem, że będzie zażywał stosowne lekarstwa i chodził na kontrolne wizyty. Całą klasą, oprócz Klary, odwiedziliśmy go w domu. Bardzo się ucieszył i wzruszył. My też.

Książka Zaledwie kilka dniJustyna zakochuje się w Robercie, tajemniczym chłopaku o złych oczach. Broni się przed tym uczuciem jak może, ale w końcu, po wyjeździe do bacówki, wpada po uszy. Grażyna – jej najlepsza przyjaciółka, nie może wybaczyć Justynie tej zdrady. Bo Robert był wcześniej jej chłopakiem. Ale odszedł, zostawił ją. Dziewczyna dopiero po czasie zaczyna rozumieć, kim stała się, wpadając w sidła Roberta. Czy przyjaciółki dadzą sobie jeszcze jedną szansę? (Beata Ostrowicka „Zaledwie kilka dni”, Wydawnictwo Literatura 2014).

Film AvengersReżyser: Joss Whedon
Obsada: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Gatunek: akcja, sci-fi
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Grupa największych super-herosów w historii kina powraca w filmie „Avengers: Czas Ultrona”. Kiedy Tony Stark próbuje wskrzesić dawno zapomniany program utrzymania światowego pokoju, sytuacja niespodziewanie się komplikuje. Na scenę wkracza mroczny Ultron ze zbrodniczym planem zniszczenia całej planety. Los milionów niewinnych istnień spocznie w rękach najpotężniejszych bohaterów Ziemi z drużyny Mścicieli. Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa i Hawkeye zostaną wystawieni na największą próbę pełną niełatwych sojuszy i niespodziewanych zwrotów akcji.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.