Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

czerwiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

03Twój tydzień jest zapełniony co do minuty. Najpierw lekcje w szkole. Następnie zajęcia dodatkowe. Potem odrabianie zadań. To bardzo dobrze, że masz możliwość uczestniczenia w zajęciach, które rozwijają twoje zainteresowania. Musisz jednak pamiętać, aby nadmiernie nie obciążać się obowiązkami. Wszystko powinno mieć swój umiar.
• To prawda, że im człowiek młodszy, tym większe posiada zasoby energii. Nie oznacza to jednak, że twoje siły są niezniszczalne.
• Ważnymi sygnałami, że twój organizm nie radzi sobie ze zmęczeniem mogą być takie objawy jak zaburzenie koncentracji, kłopoty ze snem, nadpobudliwość, agresja.
• Przeciążenie organizmu nadmiarem zajęć może prowadzić do rozmaitych schorzeń jak np. choroby układu krążenia, nerwice, depresje.
• Dla regeneracji organizmu istotna jest odpowiednia ilość snu. Osoba w wieku 17-18 lat powinna spać około 8 godzin.
• Ważna jest też organizacja pracy. Organizm nie będzie bardzo przemęczony, jeśli przy wykonywaniu zadań będziesz skupiona, np. podczas odrabiania lekcji nie czatuj jednocześnie z koleżanką na Facebooku.
• Zastanów się, czy wszystkie dodatkowe zajęcia lubisz naprawdę, czy raczej podążasz za modą.
• Wygospodaruj dla siebie w ciągu tygodnia jedno wolne popołudnie i chociażby jeden dzień wolny na odpoczynek.

rys-05Już za kilka tygodni koniec roku szkolnego. Nie mogę uwierzyć, że ten czas tak szybko minął. Pamiętam swoją radość ale też i obawy, kiedy przekraczałam próg liceum. Zastanawiałam się, co to będzie. Jacy nauczyciele będą mnie uczyć. Z jakimi koleżankami i kolegami przyjdzie mi spędzać codziennie czas. Nie było jednak tak źle. Nauczyciele okazali się co prawda wymagający, ale dało się z nimi porozumieć. Klasa też jest sympatyczna. I co najważniejsze nie jest samolubna. No i Jacek, mój chłopak. W lipcu wybieramy się na obóz sportowy. W sierpniu zaś razem z rodzicami i siostrą chcę wyjechać do Sopotu. Myślę, że wakacje będą udane. I znając siebie na pewno wezmę udział w jakiejś społecznej akcji. A wspierał mnie będzie Jacek.

rys-06Targi. Według definicji słowo „targi” oznacza formę sprzedaży i kupna towarów, która odbywa się na pewnej przestrzeni, wcześniej wydzielonej specjalnie do tego i, co równie ważne, w określonym czasie. Te targi, na których ja byłem nie służyły jednak do sprzedawania, a raczej pokazywania i prezentowania. Co roku w maju w Monachium odbywają się bowiem targi sprzętu audio. Brzmi banalnie? A co, jeśli powiem, że sprzęt ten potrafi kosztować pół miliona? Za jeden komponent? Bo to o takim wyposażeniu audio mówię. Do Monachium udałem się 15 maja – niestety autem. Lot byłby szybszy, jednak ja z moim kolegą w podróży postawiliśmy na bardziej tradycyjny sposób transportu. Po 12-godzinnej jeździe dotarliśmy w końcu do upragnionego celu naszej wyprawy, gdzie czekały na nas 4. (!) specjalnie wydzielone do tego hale targowe (dwupiętrowe), gdzie co krok był jakiś sprzęt kosztujący tyle co dobry samochód albo dom. Np. 2-metrowe kolumny duńskiej firmy Raidho za „ledwie” 140 tys. … funtów. Dwudniowe zwiedzanie tego miejsca było fascynujące – wspaniałe gramofony, kolumny ważące 300 kg., muzyka na żywo i sklepy z winylami, w których udało mi się nawet przepuścić z trudem zaoszczędzone wcześniej pieniądze. I ta atmosfera! Wszyscy tam zebrani byli wariatami. Ale pozytywnymi. Czyli byłem wśród swoich. Było naprawdę wspaniale – każdemu polecam pojawienie się na tego typu targach choć raz, bo to przeżycie jedyne w swoim rodzaju. Szkoda tylko, że hostessy w Polsce są tak jakby… ładniejsze.

AgrafkaStylizowane meble, nowa terenówka co trzy lata, markowe ubrania na każdy sezon, dwupoziomowy apartament i na deser wakacje, do tego podziw bliskich, szacun sąsiadów i zazdrość kumpli z Naszej Klasy. Nawet tych, których się ledwo pamięta… Według rodziców Miłki to wystarczy, aby stać się najszczęśliwszą osobą na świecie. Ona jednak uważa inaczej. Nie chce być dłużej grzeczną dziewczynką. Próbuje kroczyć własną ścieżką, a nie tą wyznaczoną przez idealną starszą siostrę (zwaną Pierwszą) i rodzinę, dla której liczy się tylko zachowanie pozorów. Nieoczekiwanym sprzymierzeńcem Miłki okaże się wyklęty przez najbliższych dziadek. Na obrazie bez skazy pojawi się kilka bolesnych rys… Izabela Sowa, jedna z najpopularniejszych polskich pisarek, w najnowszej książce w słodko-gorzki sposób rozprawia się z polskim bagienkiem, jego stereotypami i zaściankowością, zachęcając do zmierzenia się z naszymi lękami i do zrobienia rachunku uczuć (Izabela Sowa „Agrafka”, Nasza Księgarnia).

Powstanie WarszawskieReżyser: Jan Komasa
Gatunek: dramat, wojenny
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
„Powstanie Warszawskie” to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych. Film opowiada historię Powstania oczami dwóch młodych braci, realizatorów Powstańczych Kronik Filmowych, wykonujących rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej. Bohaterowie są bezpośrednimi świadkami walki powstańczej i marzą o sfilmowaniu „prawdziwej” wojny. Początkowo jednak dokumentują życie cywilne powstańczej stolicy. Takich materiałów oczekuje od nich dowódca, dając im zadanie przygotowania kroniki, która ma być wyświetlona w kinie „Palladium”. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz bardziej w samo Powstanie.

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.