Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, liceum/technikum

lipiec 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

U   W   A   G   A   !      –      N   O   W   A      M   A   T   U   R   A

Jesień pasterzy

1. Wprowadzenie

Sentymentalizm był to nurt w literaturze rozwijający się w drugiej połowie XVIII wieku. Poeci uważali, że utwór ma mówić o uczuciach, psychice człowieka. Bohaterem stał się zatem osobnik wrażliwy, uczuciowy, kierujący się sercem. Sentymentalizm odcisnął piętno także w malarstwie. Jego odpowiednikiem w sztuce było rokoko. 

2. Rozwinięcie zagadnienia

„Jesień pasterzy” namalował Francois Boucher. Malował sceny mitologiczne, rodzajowe, religijne, alegoryczne a także pejzaże i portrety. Na obrazie, w słoneczny ciepły dzień, ukazani zostali mężczyzna i kobieta otoczeni owieczkami. Siedzą obok roztrzaskanego obelisku, leżącego pod rozłożystym drzewem. Odpoczywają i posilają się winogronami. Są spokojni i szczęśliwi. Atmosferę sielanki podkreśla łagodna kolorystyka, osiągnięta dzięki pastelowym barwom. 

Sentymentalny charakter ma wiersz „Laura i Filon” Franciszka Karpińskiego. Bohaterowie spotkali się wieczorem, przy blasku księżyca pod jaworem. Randka została zakłócona przez niebaczny żart Filona, który chciał wypróbować ukochaną. Wszystko zakończyło się pomyślnie. Miłość łącząca bohaterów została ukazana w wielu odcieniach: tęsknota, zazdrość, niespełnienie, łzy.

Innym utworem o charakterze sentymentalnym jest wiersz „Dwie lipy” Franciszka Dionizego Kniaźnina. Bohaterowie utworu to para kochanków: Karyl i Izmena, którzy zostali porównani do dwóch lip rosnących po obu stronach rzeki. Lipy mogą jedynie dotykać się gałęziami, nigdy nie będą w stanie się połączyć, gdyż rozdziela ich rzeka, która symbolizuje przeciwności losu.

3. Podsumowanie

Sentymentalna miłość miała różne oblicze. Z tymi emocjami współgrała natura. Przyroda nie stanowiła jedynie tła, ale istniał ścisły związek pomiędzy wypowiedziami, działaniem postaci, a tym, co działo się w naturze.

DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM ZA WSPÓLNĄ PRACĘ W ROKU SZKOLNYM 2013/2014. MYŚLĘ, ŻE JUŻ OD WRZEŚNIA RÓWNIE CHĘTNIE BĘDZIECIE KORZYSTAĆ Z KOREPETYCJI ONLINE, KTÓRE SĄ NOWOCZESNĄ I WYGODNĄ FORMĄ NAUKI.

TYMCZASEM ŻYCZĘ WAM WSPANIALEGO I BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU, DUŻO SŁOŃCA I NIEZAPOMNIANYCH WRAŻEŃ Z WAKACJI.

 

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.