Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Konwersacje – język polski dla obcokrajowców online

marzec 2014

Dlaczego konwersacje?

Dzięki konwersacjom można doskonalić poprawną wymowę, płynność wypowiedzi, poprawność gramatyczną, a przede wszystkim pozbyć się lęku przed mówieniem. Dzięki temu posługiwanie się językiem polskim stanie się łatwe i przyjemne.

W jaki sposób zapisać się na konwersacje online?

  1. Wyślij e-mail do nauczyciela ze zgłoszeniem.
  2. W e-mailu zwrotnym otrzymasz propozycję harmonogramu spotkań.
  3. Po ustaleniu dogodnego dla Ciebie terminu zapłać za interesujący Cię rodzaj zajęć.
  4. Po dokonaniu wpłaty otrzymasz potwierdzenie, a nauczyciel prowadzący zajęcia skontaktuje się z Tobą w ciągu 24 godzin.

 

  1. Konwersacje rozpoczną się w momencie potwierdzenia dokonania wpłaty. W tytule przelewu należy wpisać rodzaj korepetycji i kwotę, np. konwersacje – pakiet (100 zł).
  2. Ilość miejsc jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Istnieje możliwość zapisania się na listę oczekujących.
  3. Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych uczestnik konwersacji nie może udostępniać materiałów osobom trzecim.
  4. Dane osobowe do faktury: imię i nazwisko, NIP, adres zamieszkania.
  5. Zapisanie się osoby na konwersacje oznacza akceptację przez nią powyższego regulaminu.

Polska w pigułce

Kim był Mikołaj Kopernik?

Mikołaj KopernikMikołaj Kopernik żył w latach 1473-1543. Był astronomem, prawnikiem, matematykiem, ekonomistą, lekarzem. Na przełomie 1491 i 1492 roku rozpoczął studia w Akademii Krakowskiej, o czym świadczy zachowany do naszych czasów wpis w księdze studentów Nicolaus Nicolai de Thuronia. Studiował też prawo w Bolonii, medycynę w Padwie. Posiadał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był kanonikiem warmińskim i wykazywał się dużą troską i starannością o powierzone mu dobra. Od zawsze interesował się astronomią. We fromborskiej baszcie urządził obserwatorium astronomiczne oraz sporządził przyrządy astronomiczne: kwadrant służący do wyznaczania położenia gwiazd, triquetrum służące do pomiaru odległości kątowej ciał niebieskich i ich ruchu na niebie, astrolabium czyli model sfery niebieskiej. Obserwował między innymi Słońce, Marsa, Saturna. Najważniejszym dziełem Kopernika był traktat „De Revolutionibus Orbium Coelestium” czyli „O obrotach sfer niebieskich”. Dzieło ukazało się drukiem w Norymberdze w 1543 roku. Uczony zawarł w nim swoje rozważania na temat heliocentrycznej budowy świata, w myśl której w centrum wszechświata znajduje się Słońce a Ziemia i inne planety krążą wokół niego. Dzięki temu traktatowi dokonał się przewrót w nauce i dotychczasowym światopoglądzie. Dzieło Kopernika stało w sprzeczności z oficjalną nauką Kościoła, toteż zostało umieszczone na indeksie ksiąg zakazanych. Rękopis dzieła wielkiego astronoma znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Mikołaj Kopernik dokonał także interesującego odkrycia w dziedzinie ekonomii. Chodzi o prawo Kopernika – Greshana, według którego gorszy pieniądz wypiera lepszy. Oznacza to, że jeżeli istnieją dwa rodzaje pieniądza, który ma taką samą wartość, ale jeden z nich jest lepszy, np. wykonany ze srebra, a drugi gorszy, np. jest to banknot, to lepszy będzie gromadzony, a gorszy pozostanie w obiegu. Do tej pory nie udało się ustalić miejsca pochówku Mikołaja Kopernika.

Kto w Polsce sprawuje władzę ustawodawczą?

Budynek SejmuWładzę ustawodawczą reprezentuje dwuizbowy parlament: Sejm (460 posłów) i Senat (100 senatorów). Wybory parlamentarne odbywają się co cztery lata. Organami Sejmu i Senatu są: Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezydium Sejmu i Senatu oraz komisje sejmowe i senackie. Posłów i senatorów chroni immunitet, czyli nie mogą być pozbawieni wolności, pociągani do odpowiedzialności karnej bez zgody izby. Sejm uchwala ustawy, powołuje (za zgodą) Senatu rzecznika Praw Obywatelskich, prezesa Najwyższej Izby Kontroli, wybiera członków Trybunału Stanu, sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz (na wniosek prezydenta) prezesa Narodowego Banku Polskiego. Budynek Sejmu mieści się przy ulicy Wiejskiej w Warszawie.

Czym jest Środa Popielcowa?

Środa PopielcowaJest pierwszym dniem Wielkiego Postu, który trwa sześć tygodni i poprzedza święta wielkanocne. W tym dniu wiernym w kościołach posypuje się głowę popiołem pochodzącym ze spalonych ubiegłorocznych palm wielkanocnych. Sypany na głowę popiół ma przypominać człowiekowi o znikomości i kruchości doczesnego życia oraz nieuchronności śmierci. W przeszłości przez okres Wielkiego Postu wierni ograniczali spożywanie mięsnych pokarmów, pokutowali za grzechy i żarliwie modlili się. Niektórzy rezygnowali z używek – picia alkoholu, palenia tytoniu. Także i dzisiaj wielu wierzących pości i modli się.

Coś na ząb

Śledzie z grzybamiŚledź z grzybami
Składniki: 50 dag solonych śledzi, 3 dag suszonych grzybów, 2 cebule, koncentrat pomidorowy, 1 ogórek, pieprz, olej słonecznikowy, szczypta cukru.
Jak to wykonać? Grzyby umyj, namocz, ugotuj do miękkości, a następnie pokrój w wąskie paski. Śledzie przez kilka godzin namocz w wodzie ze słodkim mlekiem, a następnie je wypatrosz, oczyść ze skóry i przekrój je wzdłuż. Gotowe filety pokrój na porcje. Drobno posiekaj ogórek i dodaj pokrojoną cebulę, a następnie dodaj grzyby, 2 łyżki koncentratu pomidorowego oraz dolej olej przyprawiony pieprzem i szczyptą cukru. W słoiku układaj warstwami śledzie i sałatkę grzybową i polewaj olejem.

Na końcu języka

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie można udostępniać materiałów osobom trzecim.

Kolejna porcja zadań na początku kwietnia
Zapraszam na www.polski-online.pl

Zadanie1

Na podstawie poniższego tekstu odpowiedz na pytania.

Basia Kłos. Ona jest z Polski. Mieszka w Krakowie. Ma trzydzieści lat. Jest nauczycielką języka polskiego. Jest sympatyczna, wesoła, uprzejma. Lubi czytać książki, śpiewać piosenki, chodzić na spacery.

A. Kto to jest? To jest Basia Kłos.
B. Jaka ona jest? …………………………..
C. Gdzie mieszka? ………………………..
D. Ile ma lat? ………………………………..
E. Skąd ona jest? ………………………….
F. Co lubi robić? ……………………………
G. Kim ona jest? ……………………………

Zadanie 2

Korzystając z pytań z ćwiczenia 1, napisz autoprezentację.

Zadanie 3

Napisz słownie podane liczebniki

12 – …………………………………………..
20 – …………………………………………..
13 – …………………………………………..
30 – …………………………………………..
14 – ……………………………………………
40 – ……………………………………………
15 – ……………………………………………
50 – ……………………………………………
16 – ……………………………………………
60 – ……………………………………………
17 – ……………………………………………
70 – …………………………………………..
18 – ……………………………………………
80 – ……………………………………………
19 – ……………………………………………
90 – ……………………………………………

Zadanie 4

Oblicz, ile lat mają poniższe osoby.

A. Kasia ma 16 lat, a jej mama jest starsza od niej o 23 lata. Ile lat ma mama Kasi?
…………………………………………………..
…………………………………………………..

B. Babcia ma 64 lata, a jej wnuczek ma 13 lat. O ile lat jest młodszy od babci wnuczek?
…………………………………………………..
…………………………………………………..

Zadanie 5

Wpisz podane liczebniki w odpowiednie miejsca.

A. Lat – ………………………………………
…………………………………………………
B. Lata – …………………………………….
………………………………………………..

2, 44, 100, 63, 77, 87, 18, 33

 
Zadanie 6

Z ćwiczenia powyżej wybierz trzy dowolne liczebniki dwucyfrowe i zapisz je słownie.

 

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.