Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

sierpień 2016

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Wakacje to dobry czas, aby złożyć wizytę dawno niewidzianym krewnym. I chociaż jest to nasza bliska rodzina, to powinniśmy przestrzegać zasad dobrego wychowania już od momentu planowania odwiedzin.

  • Zaproszenie powinno wyjść od gospodarzy, czyli mówiąc wprost nie przyjeżdżamy bez zapowiedzi.
  • Nie wypada się wybierać na długi pobyt, najwyżej na tydzień. Wyjątek stanowi wyjazd na inny kontynent.
  • Przywozimy ze sobą drobne prezenty, które wręczamy na przywitanie.
  • Nie grymaśmy przy posiłkach. Jeśli wiemy, że kuchnia babci czy cioci nam nie odpowiada, to przygotujmy listę produktów, które preferujemy i poprośmy, żeby posiłki były przygotowywane z uwzględnieniem produktów z listy.
  • Dbajmy o porządek. Zwłaszcza w łazience i przeznaczonym dla nas pokoju.
  • Zabierzmy ze sobą taką ilość rzeczy, żebyśmy na miejscu nie musieli robić prania.
  • Nie wymagajmy od gospodarzy, by cały czas się nami zajmowali. Sami musimy zadbać o naszą rozrywkę.
  • Jeśli coś zepsujemy, to trzeba zaproponować pokrycie kosztów szkody.
  • Serdecznie podziękujmy za gościnę.
  • Po powrocie do domu zadzwońmy i poinformujmy, że bezpiecznie dotarliśmy do domu.

Kim będę1. Czym zajmuje się projektant mody?
Sporządza szkice, wybiera tkaninę adekwatną do szytego stroju. Czasem pomaga przy organizowaniu pokazów mody lub podczas sesji zdjęciowych swoich ubrań. Niektórzy projektanci pracują na stałe w większych lub mniejszych domach odzieżowych. Tam tworzą kolekcje na potrzeby danej firmy. Inni nie wiążą się z żadną firmą, a swoje projekty odsprzedają różnym odbiorcom. Niektórzy otwierają własne pracownie. Są też tacy, którzy zatrudniają się w redakcjach pism i prowadzą tam rubryki mody.
2. Dla kogo ten zawód?
Projektant mody powinien mieć wyobraźnię przestrzenną, dobrze rysować, interesować się trendami mody, umieć szyć, mieć zdolności manualne.
3. Jak zdobyć zawód?
Projektowania ubrań można uczyć się w technikach odzieżowych, w szkołach policealnych, a także na wyższych uczelniach. Często też organizowane są kursy i warsztaty projektowania ubioru. Dobrze jest wybrać klasę o profilu plastycznym w szkole średniej, technikum odzieżowe lub liceum plastyczne.

Kartki z pamiętnika Danki4 lipca, poniedziałek
Rodzice, według słów ortopedy, są zdrowi. To znaczy czeka ich jeszcze rehabilitacja, po której ich sprawność ma się poprawić. Niestety, na razie nie mogą wyjechać w góry. Nad czym szczególnie boleje tata.
12 lipca, wtorek
Jesteśmy w Trójmieście, a konkretnie w Gdyni. Miejsce naszego letniego wypoczynku wybraliśmy po wielogodzinnych dyskusjach, bo każde z naszej trójki chciało pojechać gdzie indziej. Mama do Gdańska, ja do Sopotu, a tata do Gdyni. Ale było bardzo miło. Bo zwiedziliśmy Gdańsk i spacerowaliśmy po sopockim molo. Na pogodę też nie narzekaliśmy. Bo chociaż nie było upałów i nie plażowaliśmy od rana do wieczora, to i tak wypoczęliśmy.
20 lipca, środa
Po powrocie do domu czekała na mnie niespodzianka. Bilet do Paryża. Miałam tam pojechać z babcią i dziadkiem. Nie ma co, wakacje upływają mi we wspaniałej atmosferze.
29 lipca, piątek
Paryż jest piękny. Pewnie długo będę wspominać ten fantastyczny tydzień. Dużo zwiedzaliśmy. Nawet nie podejrzewałam, że babcia z dziadkiem mają taką kondycję.

George EastmanKim był George Eastman?
George Eastman żył w latach 1854-1932. Był amerykańskim wynalazcą. Stworzył on prosty, ręczny aparat fotograficzny zwany „Kodak nr 1”, który sprzedawano razem z rolką filmu. Po zrobieniu jednego zdjęcia użytkownik przewijał film, który był gotowy do zrobienia następnej fotografii.

 

Kompot z wiśniJaka jest polska kuchnia regionalna?
Różnice kuchni regionalnej odziedziczyliśmy po zaborcach. Mieszkańcy dawnego zaboru pruskiego przejęli pewne cechy kuchni niemieckiej, m.in. golonkę, kluski drożdżowe na parze, przetwory warzywne i owocowe: marynaty, marmolady, kompoty. Wśród mieszkańców dawnego zaboru rosyjskiego popularny stał się m.in. rosół, krupnik, pieczenie w różnych postaciach, flaczki. Mieszkańcy dawnego zaboru austriackiego przyrządzali m.in. kaszę kukurydzianą, bakłażany, gulasz węgierski, konfiturę z róży, pierogi ruskie i z kaszą gryczaną, torty. Warto wiedzieć, że w czasach obecnych te różnice zacierają się. Odmienności kuchni są kojarzone raczej ze zwyczajami domowymi.

PawilonCo to był Pawilon?
Książę Jerzy (1762-1830), jako późniejszy król Anglii Jerzy IV zbudował wspaniały i niezwykły pałac. Budowla została wzniesiona w Brighton. Był to mały port na południowym wybrzeżu Anglii. Kopuły i minarety sprawiały, że budowla wyglądała jak pałac orientalny. Ponadto w tym stylu były też wykonane dekoracje, jak chociażby żyrandol w kształcie smoka. Wnętrza zapełnione były oryginalnymi meblami i sprzętami.

Księżycowe morzaGdzie są księżycowe morza?
Dawniej astronomowie uważali, że ciemne obszary widoczne ma Księżycu mogą być morzami. Określali je więc mianem „maria” – łacińskim słowem oznaczającym „morze”. Obecnie wiadomo już, że są to ogromne, pyliste równiny, lecz nadal nazywa się je morzami. Większość tych mórz znajduje sie na bliższej, zwróconej stale do Ziemi stronie Księżyca. Podczas gdy po jego przeciwnej stronie jest jedno albo dwa morza.

 

rys-03(1)Mimo dużego kroku w tył literatura XVI wieku rozwijała się pomyślnie.

Srogi mars na jego czole pogłębiał się, a potem odszedł nic nie mówiąc.

Miał łagodną twarz o zbójeckich rysach.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.