Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

wrzesień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Masz znajomych, z którymi chętnie spędzasz wolny czas. Zaczynasz też umawiać się na spotkania z chłopakiem. Zauważyłaś jednak, że jeśli idziesz do kina z przyjaciółmi, to rodzice mniej denerwują się, niż wtedy, gdy wybierasz się na randkę z chłopakiem. I może taka sytuacja jest dla ciebie irytująca, bo przecież nie jesteś już przedszkolakiem, to postaraj się zrozumieć rodziców, którzy martwią się o twoje bezpieczeństwo.
• Zachowuj się tak, żeby nie zawieźć zaufania rodziców.
• W tak delikatnej sytuacji jak uczucia masz prawo do prywatności i tajemnic. Rodzice nie powinni podsłuchiwać twoich rozmów, szperać w twoim telefonie komórkowym czy przeczesywać twoją pocztę elektroniczną.
• Możesz uspokoić emocje rodziców i zaprosić swojego chłopaka do domu. Kiedy mama z tatą poznają twojego wybranka, może nieco się uspokoją.
• Nie obrażaj się, jeśli rodzice nie zapałają sympatią do twojego chłopaka. Jeśli jego zachowanie będzie niekulturalne, przykładowo będzie używał wulgarnego języka, to trudno będzie im go zaakceptować.
• Nie złość sie, kiedy mama będzie chciała z tobą porozmawiać o konsekwencjach niepożądanej ciąży.
• Jeśli zerwiesz z chłopakiem, nie musisz trzymać tej informacji w tajemnicy przed rodzicami. Może dzięki ich wsparciu, szybciej zapomnisz o zranieniu.

Kim będęCzym zajmuje się krytyk filmowy?
Krytyk filmowy jest dziennikarzem specjalizującym się w filmoznawstwie. Pisze artykuły na temat filmów w czasopismach ogólnych, ale także branżowych. Bardzo często krytycy są inicjatorami festiwali, konkursów, specjalnych projekcji filmów.
Dla kogo ten zawód?
Dla osób mających wiedzę o kinie, jego historii, tendencjach rozwojowych. Mających „lekkie pióro”, czyli potrafiących ciekawie i interesująco pisać recenzje, wywiady, polemiki.
Jak zdobyć zawód?
W liceum warto wybrać klasę o profilu dziennikarskim. Droga do zawodu krytyka filmowego wiedzie najczęściej przez studia dziennikarskie lub filologiczne (np. filologia polska) a także kulturoznawstwo (a w jego obrębie filmoznawstwo).

Kartki z pamiętnika Danki3 sierpnia, poniedziałek
Od rana byłam zdołowana, bo mój Borys, czyli świnka morska, gdzieś się zapodział. Przeszukałam całe mieszkanie i na nic. Dopiero wieczorem zguba znalazła się pod komodą.
13 sierpnia, czwartek
Cały dzień spędziłam u kuzynki. Pomagałam jej podczas urodzinowego przyjęcia dla jej pięcioletniego synka. Nigdy bym nie pomyślała, że troje pięciolatków potrafi człowiekowi dać w kość. Wieczorem ledwo dowlokłam się do domu.
23 sierpnia, sobota
Byłam z Maćkiem na kręglach. Fajny z niego gość. Rozmowny, zabawny, opiekuńczy. Chociaż w to sobotnie popołudnie wydawał mi się trochę zamyślony a nawet smutny. A może mi się tylko zdawało.
31 sierpnia, poniedziałek
Ostatni dzień wakacji, czytaj wolności od szkoły, sprawdzianów, kartkówek. Wieczorem poszłam na relaksujący spacer.

Stroiciel„Tylko ty możesz ocalić świat przed zagładą. Tylko ty jesteś w stanie pokonać zło od wieków panujące na ziemi. Tylko ty…”
Zdania, które przeczytałeś przed sekundą, brzmią jak wstęp do gry komputerowej. Co zrobisz, kiedy okaże się, że tak nie jest? Co zrobisz, gdy zrozumiesz, że to, co się dzieje, nie jest snem? Jak postąpisz, gdy odkryjesz prawdę o sobie?
Niezwykła książka o współczesnym, nie do końca idealnym świecie, i o konieczności podjęcia walki o jego ocalenie. (Tomasz Trojanowski „Stroiciel”, Wydawnictwo Literatura 2014).

Fantastyczna CzwórkaReżyser: Josh Trank
Obsada: Miles Teller, Kate Mara, Michael B. Jordan
Gatunek: akcja, fantasy, sci-fi
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
Fantastyczni superbohaterowie, jakimi ich jeszcze nie oglądano: w nowym wydaniu, nowej konwencji i w nowej obsadzie aktorskiej. Historia czworga outsiderów, którzy przenoszą sie to alternatywnego i pełnego niebezpieczeństw świata, gdzie ulegają zdumiewającej przemianie i nabierają niezwykłych mocy. Po powrocie muszą się nauczyć wykorzystać swoje nowe umiejętności i ocalić Ziemię przed potężnym wrogiem, który niegdyś był ich przyjacielem.

Henry FordKim był Henry Ford?
Henry Ford żył w latach 1863-1947. Pochodził z rolniczej rodziny zamieszkałej w Michigan (USA). W 1903 roku założył on własną fabrykę, zwaną Zakładami Motoryzacyjnymi Forda. Dokonał standaryzacji części, z których budowano samochody i wprowadził w życie pomysł taśmy montażowej. Samochód przesuwał się od jednego pracownika do następnego, a każdy z nich montując samochód wykonywał prostą czynność. Dzięki temu zwiększyła się liczba produkowanych samochodów przy jednoczesnej obniżce ich ceny.

KiścieńCo to był kiścień?
Kiścień był to rodzaj broni popularnej w średniowieczu. Kiścień składał się z metalowej, najeżonej kolcami kuli przyczepionej łańcuchem do drewnianego drzewca. Rycerze używali go, gdy musieli walczyć pieszo. Uderzając, celowali w głowę wroga, obalali go na ziemię lub przebijali jego zbroję.

Sacre-CoeurJaka jest bazylika Sacre Coeur?
Bazylika znajduje się w Paryżu na wzgórzu Montmartre. Budowlę rozpoczęto w 1876 roku a ukończono w 1914 roku. Jest to przykład architektury eklektycznej. Nazwą tą określa się styl, który polegał na połączeniu w jednym dziele elementów pochodzących z różnych epok. Jest to monumentalna budowla wzniesiona z granitu bielejącego pod wpływem powietrza. Ozdobą bazyliki są m.in. renesansowe kopuły z ornamentami, galerie arkadowe, romańskie portale i łuki nad oknami, pomniki świętych.

GejzeryCo to są gejzery?
Gejzery występują na obszarach czynnych wulkanicznie, gdzie gorące skały leżą niedaleko powierzchni Ziemi. Skały te podgrzewają wodę gruntową do temperatury wrzenia, tak że wystrzela ona niczym fontanna wysoko w górę. W Nowej Zelandii i Islandii siłę gejzerów i ciepłych źródeł wykorzystuje się do wytwarzania energii elektrycznej.

rys-03(1)Styl dorycki wyrastał bezpośrednio z podłogi i kończył się na suficie.

Chłop był wyciskany przez pana.

Z nauki geografii wynika wiele korzyści, na przykład można zostać później nauczycielem geografii.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.