Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

wrzesień 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Oprócz książek, zeszytów, przyborów szkolnych ważnym przedmiotem w życiu ucznia jest … biurko. To przy nim spędzasz znaczną ilość czasu, odrabiając lekcję. Jakie powinno być biurko?
• Przede wszystkim powinno być dostosowane do twojego wzrostu. Najlepiej wybrać takie, wysokość którego można regulować.
• Biurko powinno być ustawione w pobliżu okna, przodem lub bokiem.
• Istotne też jest, aby ustawić biurko w taki sposób, abyś siedząc choćby kątem oka widział drzwi wejściowe.
• Biurko powinno mieć duży blat, aby można było umieścić na nim przybory szkolne, no i oczywiście komputer.
• Pod blatem powinno być tyle miejsca, aby można było wygodnie usiąść i zmieścić nogi.

Kim będęCzym zajmuje się dziennikarz?
Dziennikarz zbiera informacje na różne tematy, m.in. społeczne, polityczne, kulturalne, sportowe, a potem przekazuje je odbiorcy poprzez media takie jak np. prasa, telewizja, radio.
Dla kogo ten zawód?
Zawód ten przeznaczony jest dla ludzi ciekawych świata, mających „lekkie pióro”, potrafiących logicznie myśleć i wyciągać wnioski, obiektywnie oceniających wydarzenia.
Jak zdobyć zawód?
W liceum dobrze jest wybrać klasę o profilu humanistycznym lub dziennikarskim. Swoje umiejętności można doskonalić, np. pisząc do szkolnej gazetki, czytając dużo książek o różnorodnej tematyce, ucząc się języków obcych. Do zawodu przygotowują studia dziennikarskie, chociaż zawód ten można uprawiać po skończeniu innych kierunków, takich jak chociażby polonistyka, politologia, historia.

Jeśli zastanawiasz się, czy punktualność jest twoją mocną stroną charakteru, czy ta cecha jest ci obca, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.
I. Umówiłeś się z koleżanką do kina na17.00:

A. Wychodzisz z domu tuż przed 17.00, bo do kina masz niedaleko, toteż bez problemu zdążysz na styk.
B. Parę minut przed 17.00 czekasz przed kinem na koleżankę.
C. Spóźniasz się piętnaście minut, ale przecież przed seansem nadawany jest blok reklamowy.
II. Udajesz się w podróż pociągiem:
A. Udało ci się wsiąść do pociągu, ale nie zdążyłeś kupić biletu w kasie.
B. Przychodzisz na dworzec, kupujesz bilet w kasie, wsiadasz do pociągu.
C. Wpadasz na peron w ostatniej chwili, kiedy konduktor daje sygnał do odjazdu.
III. Masz egzamin:
A. Wchodzisz do sali tuż przed zamknięciem drzwi.
B. Kwadrans przed egzaminem czekasz przed salą.
C. Wchodzisz do sali egzaminacyjnej, kiedy wszyscy siedzą już w ławkach.
IV. Z okazji Dnia Nauczyciela w imieniu klasy masz kupić bukiet kwiatów dla wychowawczyni:
A. Z wypiekami na twarzy wpadasz do kwiaciarni, gdzie naprędce kupujesz kwiaty.
B. Podczas uroczystego apelu trzymasz w ręku piękny bukiet kwiatów.
C. Przed końcem apelu wchodzisz z jedną różą, bo tylko tyle miałeś czasu w kwiaciarni, aby dokonać zakupu.
Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Wszędzie przychodzisz w ostatniej chwili. Jeśli nie zmienisz swojego postępowania, może się to mieć dla ciebie przykre konsekwencje.
Najwięcej odpowiedzi B
Jesteś punktualny, umiesz przewidzieć, ile potrzebujesz czasu na załatwienie spraw. Szanujesz nie tylko swój czas, ale także czas innych.
Najwięcej odpowiedzi C
Nie masz bladego pojęcia, co to znaczy być punktualnym. Czas na zmiany.

A jeśli zostanęPo śmierci rodziców Wiktoria musi zamieszkać u ciotki, za którą nigdy nie przepadała. Choć w nowej rodzinie jest jej rówieśnica, dziewczyny nie mogą się dogadać. Czy samolubna Janka i naiwna, zbuntowana „wieśniara” dojdą do porozumienia? Co musi się wydarzyć, by Wiki odkryła, że bezwzględna, walcząca o swoją pozycję kuzynka też jest samotna i załamana? Jaką rolę odegra w tym pewien sympatyczny chłopak? Na szczęście Wiktoria znajduje wsparcie w niezwykłej, eksperymentalnej klasie, do której przypadkiem trafia. Czy rzeczywiście wprowadzenie prostych zasad może sprawić, że grupa uczniów stanie się zgranym zespołem, przyjaźnie witającym w swoim gronie nowych kolegów? (Barbara Ciwoniuk „A jeśli zostanę…”, Literatura)

Gregor Johann MendelKim był Gregor Johann Mendel?
Gregor Johann Mendel żył w latach 1822-1884. Był czeskim przyrodnikiem, odkrył podstawowe prawa genetyki. Jako pierwszy przeprowadził i poprawnie zinterpretował wyniki krzyżówek różnych odmian roślin. Materiałem badawczym był groch. Zaobserwował prawidłowości dotyczące przekazywania cech, nazwane później prawami Mendla. Główną jego zasługą było wykrycie czynników dziedziczności nazwanych genami.

Akademia PlatońskaCo to była Akademia Platońska?
Akademia Platońska została założona ok. roku 387 p.n.e. w Atenach. Uczono w niej filozofii, astronomii, matematyki. Mieściła się w gaju Akademosa, a jej twórcą był Platon. Istniała ponad dziewięćset lat – została zamknięta w 529 roku n.e. z rozkazu cesarza Justyniana.
   

Wielki Mur ChińskiJaki jest Wielki Mur Chiński?
Wielki Mur Chiński został wzniesiony w III w. p.n.e. z polecenia cesarza Shi Huanga. Wybudowano go, aby chronić Chińczyków przed najeźdźcami plemion koczowniczych z północy. Wielki Mur Chiński ciągnie się przez ponad 6400 km poprzez góry, wzgórza, równiny oraz krańce pustyń.
   

Jaskinia RajJaka jest Jaskinia Raj?
Jest to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych jaskiń w Polsce. Znajduje się niedaleko Chęcin, w Górach Świętokrzyskich. W jej wnętrzu panuje niska temperatura i duża wilgotność. Około 50 tysięcy lat temu zamieszkiwali ją ludzie pierwotni, o czym świadczyć mogą, odkryte przez archeologów, wyroby z kamienia. W jaskini można zobaczyć stalaktyty, czyli wapienne sople zwisające ze stropu jaskini oraz wyrastające ku nim z dna stalagmity.

rys-03(1)Jeśli ładunki elektryczne są dodatnie, to się odpychają, a jeżeli są ujemne połączone z dodatnimi, to zachowują się względem siebie przyzwoicie.

Dziedziczność pozwala wyjaśnić, dlaczego – skoro dziadek i ojciec nie mieli dzieci – to i my będziemy bezdzietni.

Kochanowski jest ojcem polskiej poezji, a poezja jego matką.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.