Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

styczeń 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Nie żyjesz na bezludnej wyspie. Przebywasz wśród kolegów, nauczycieli, spędzasz czas ze znajomymi i przyjaciółmi. Wszyscy ci ludzie reprezentują różne osobowości, poglądy, zachowania. Jak w tej sytuacji pozostać sobą?
• Jeśli nie akceptujesz czyichś poglądów, jasno o tym powiedz swojemu rozmówcy.
• Nie rezygnuj z wyrażania własnego zdania.
• Wyznacz granice swojej prywatności i pilnie ich strzeż.
• Zasady, o których mówisz, stosuj w codziennym życiu.
• Nie podążaj bezmyślnie za modą.
• Znajdź własny styl, w którym czuć się będziesz dobrze.
• Nie zmuszaj się do przebywania w towarzystwie, w którym czujesz się niekomfortowo.

Kim będęCzym zajmuje się policjant?
Głównym zadaniem policjanta jest dbanie o bezpieczeństwo i porządek. Jednak konkretne obowiązki policjanta zależą od działu, w którym pracuje, jak np. dział prewencji (m.in. patroluje dzielnice miast, na posterunku przyjmuje zgłoszenia o przestępstwach), dział kryminalno-dochodzeniowy (m.in. prowadzi śledztwa, zbiera dowody przestępstw, przesłuchuje świadków), dział specjalistyczny (należą do niego m.in. grupy antyterrorystyczne, jednostki specjalne).
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osoby odważnej, sprawnej fizycznie, cierpliwej, wytrwałej, szybko kojarzącej fakty, spostrzegawczej, umiejącej radzić sobie ze stresem, potrafiącej dochować tajemnicy.
Jak zdobyć zawód?
W liceum warto wybrać klasę o profilu policyjnym albo innym mundurowym. Wskazane jest też trenowanie różnych sportów, najlepiej judo lub karate. Po maturze można skończyć Wyższą Szkołę Policyjną w Szczytnie albo zgłosić się, kiedy trwa nabór do pracy w policji. Kandydat na policjanta musi przejść pomyślnie szereg testów, które sprawdzają m.in. odporność na stres i sprawność fizyczną. Nie może być karany.

Kartki z pamiętnika Danki5 grudnia, piątek
Odbyły się klasowe mikołajki. Cieszę się z prezentu, który otrzymałam, chociaż nie wiem od kogo. Ale kamuflaż. Antek też był bardzo zadowolony z upominku ode mnie. Fajnie minął ten dzień.
11 grudnia, czwartek
Mama wróciła z wywiadówki. Nie jest źle, choć mogłoby być lepiej, przede wszystkim z matematyki. Cóż, nie można być super ze wszystkich przedmiotów. Chociaż z drugiej strony pani od matematyki powinna jaśniej to wszystko tłumaczyć.
16 grudnia, wtorek
A to niespodzianka. Antek zaprosił mnie do kina. Musiałam odmówić, bo obiecałam Kasi, że pomogę jej przy pisaniu rozprawki z polskiego. Ona zaś ofiarowała się wytłumaczyć mi zadania z matematyki. Fajnie, że możemy sobie pomagać. Mam nadzieję, że Antek ponownie zaprosi mnie do kina.
19 grudnia, piątek
Klasowa wigilia. Składaliśmy sobie życzenia, śpiewaliśmy kolędy, jedliśmy zupę grzybową i struclę z makiem. Nie wszystkim klasowa wigilia przypadła do gustu. Woleli pójść na wagary, czyli włóczyć się w galerii. Ich sprawa.

Uciec jak najbliżejDla Tyśki, po wyjeździe chłopaka, świat nagle traci kolory. Pogrążona w poezji, tęskniąca za Zachem, nie zauważa, że w jej rodzinie rozgrywa się cichy dramat. Dopiero gdy jeden z braci ucieknie z domu, Justyna zrozumie, że to koniec beztroskiego dzieciństwa i że już nic nie będzie takie jak dawniej. Jak pogodzić pierwsze głębokie uczucie z nieszczęściem najbliższych? Czy szczere rozmowy ponownie zbliżą… Kiedy zrozpaczeni bliscy zrozumieją, gdzie popełnili błąd?(Barbara Ciwoniuk „Uciec jak najbliżej”, Wydawnictwo Literatura, 2012).

AnnieReżyser: Will Gluck
Gatunek: komedia, familijny, musical
Obsada: Jamie Foxx, Quvenzhane Wallis, Rose Byrne
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Wspaniały film dla całej rodziny. Pewnego dnia mieszkająca w domu dziecka Annie zostaje wybrana, aby spędzić trochę czasu w rezydencji bogacza Benjamina Stacksa. Benjamin, który do tej pory był oschłym i zimnym człowiekiem, przy dziewczynce się zmienia. Postanawia pomóc Annie w odnalezieniu zaginionej rodziny.

Hans GeigerKim był Hans Geiger?
Hans Geiger żył w latach 1882-1945. Był fizykiem. Wynalazł ręczny przyrząd do wykrywania promieniowania. Jeśli występuje promieniowanie, z urządzenia wydobywają się charakterystyczne trzaski. Poziom promieniowania jest obliczany i wyświetlany na liczniku. To urządzenie znane jest pod nazwą licznika Geigera.

Strój męskiJaki był ubiór męski w II połowie XIX wieku?
Uniwersalnymi elementami stroju był garnitur, koszula, krawat, kamizelka, płaszcz. Taki ubiór był noszony nie tylko przez mężczyzn z wyższych warstw społecznych, ale także przez robotników. Oni jednak krawat zastępowali chustką. Jednak niekwestionowanym królem męskich nakryć głowy był cylinder. Stworzony został przez londyńskiego kapelusznika Johna Heathcote’a pod koniec XVIII wieku.

Zamek w EdynburguJaki jest zamek w Edynburgu?
Edynburg to jedno ze szkockich miast. Wulkan, na którym został zbudowany zamek, zwany Castle Rock, jest wygasły. Budowla została założona w XI wieku przez Dawida I. Władca zbudował na terenie zamku małą kaplicę, dedykowaną pamięci jego matki, Małgorzaty. Kaplica ta jest najstarszą budowlą na Castle Rock. W zamku znajduje sie też olbrzymia bombarda, czyli działo dużego kalibru, z XV wieku.

Trójkąt bermudzkiCo to jest” trójkąt bermudzki”?
Jest to fragment Oceanu Atlantyckiego w rejonie Bermudów. Jest uważany za miejsce, w którym działają magiczne siły. Zdarzało się, że w tym rejonie znikały bez śladu statki i samoloty z całymi załogami. Te tajemnicze wypadki sprawiły, że powstało wiele legend i budzących grozę opowieści na temat „trójkąta bermudzkiego”. Naukowcy jednak uważają, że przyczyną tych zdarzeń były problemy techniczne.

rys-03(1)Grecy Trojan zrobili w konia i wygrali.

W chałupie bieda się tak zagnieździła, że się zrobiło aż ciemno.

W średniowieczu język polski służył człowiekowi do porozumiewania się z Bogiem, a łacina – z czytelnikiem.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.