Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

sierpień 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Nic tak nie pogłębia znajomości i przyjaźni jak częste spotkania. Zapraszanie do domu jest oznaką wyjątkowej serdeczności i zażyłości. Co zrobić, aby wszyscy doskonale bawili się w twoim domu?
• Warto przemyśleć dobór gości. Jeśli wiesz, że ktoś z twoich znajomych nie darzy się sympatią, nie warto na siłę ich pojednać.
• Nie rozmawiajcie o drażliwych sprawach. Przykładowo, koleżanka ma problemy z matematyki, to nie chwal się swoimi wspaniałymi ocenami z tego przedmiotu.
• Podczas rozmowy słuchaj uważnie tego, co mają do powiedzenia twoi goście. Nie przerywaj im w pół zdania, aby wtrącić swoje trzy grosze.
• Przekąski, napoje przygotuj wcześnie. Wtedy swój czas poświecisz gościom a nie na przyrządzanie smakołyków.
• W przypadku kłótni koleżanek staraj się zachować neutralność i nie bierz niczyjej strony.
• Zadbaj o przyjazną atmosferę, aby wszyscy goście czuli się dobrze.
• Żegnając gości możesz podarować im drobne upominki, przykładowo czekoladkę w ładnym opakowaniu.

Kim będęCzym zajmuje się biochemik?
Zadaniem biochemika jest badanie procesów chemicznych zachodzących w organizmach roślin, zwierząt i ludzi. Może badać budowę i przemiany białek albo cukrów w żywych organizmach. Badania biochemika są wykorzystywane w branży farmaceutycznej, spożywczej, medycznej.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób ciekawych świata, spostrzegawczych, precyzyjnych, kreatywnych a także cierpliwych, ponieważ wiele godzin muszą spędzać w laboratorium.
Jak zdobyć zawód?
W liceum warto wybrać klasę o profilu biologiczno-chemicznym. Biochemikiem można zostać studiując na wydziale biologii albo chemii.

Kartki z pamiętnika Danki1 lipca, środa
Sopot. Pogoda była fantastyczna. Kąpałam się w morzu, spacerowałam po molo, zajadałam sie smacznymi lodami, no i oczywiście smażonymi rybkami.
15 lipca, piątek
Po powrocie z Sopotu ogarnęła mnie apatia. Mama mówi, że to stres powakacyjny. Dobrze, że jeszcze sporo wolnych dni przede mną i będę mogła odstresować się od stresu.
20 lipca, poniedziałek
Zaczynam lubić poniedziałki. Wracając ze sklepu, spotkałam Maćka. On też był zestresowany, ale z powodu wyjazdu na wakacje. I wcale mu się nie dziwię. Jechał jako drużynowy na obóz z zuchami. Po południu wybraliśmy się do herbaciarni i piliśmy zieloną herbatę (podobno ma właściwości antystresowe). A po powrocie Maćka wybierzemy się na kręgle.
31 lipca, piątek
Mama obchodziła urodziny. Bardzo wzruszyła się prezentem, jaki dla niej z tatą przygotowaliśmy. A mianowicie było to nasze rodzinne zdjęcie – portret. No i oczywiście był tort owocowy. Pychota.

Książka Ani słowa o ZosiTosia zabiera się z mamą i jej denerwującą koleżanką w podróż służbową. Początkowo zieje nudą, ale potem… Dziewczyna przeżywa miłosne zauroczenie i wpada na trop tajemniczej historii rodzinnej. Jednocześnie stara się zapobiec romansowi matki, która chyba nie jest z tego zadowolona. Niestety – dobre chęci Tosi doprowadzają do tego, że zakneblowana i związana siedzi w jakiejś ruderze, w dodatku z chłopakiem, z którym nie chce mieć nic wspólnego. Powiało grozą? To dlaczego zamiast gryźć palce ze zdenerwowania, czytelnik „Ani słowa o Zosi” tarza się ze śmiechu? (Zuzanna Orlińska „Ani słowa o Zosi”, Wydawnictwo Literatura 2013).

Film Imperium Robotów. Bunt CzłowiekaReżyser: Jon Wright
Obsada: Gillian Anderson, Ben Kingsley, Callan McAuliffe
Gatunek: akcja, sci-fi
Rok produkcji: 2015
O czym jest film?
W niedalekiej przyszłości Ziemia zostaje podbita przez roboty. Jej mieszkańcy, oznakowani implantami monitorującymi ich aktywność życiową, nie mogą opuszczać domów. Złamanie zakazu karane jest śmiercią. Dziesięcioletni Connor, który stracił rodziców w trakcie inwazji, mieszka teraz z Seanem, jego matką Kate i parą znajomych nastolatków. Kiedy chłopiec przypadkowo odkrywa, jak zneutralizować implanty, jego przyjaciele postanawiają skorzystać z okazji i rzucić wyzwanie maszynom. Opuszczają miasto i wyruszają na poszukiwanie zaginionego ojca Seana, wojskowego pilota Danny’ego. Tropem bohaterów podąża diaboliczny Pan Smythe, zdrajca na usługach sztucznej inteligencji. Gdy wszystko wydaje się stracone, a pogoń jest tuż, Sean odkrywa w sobie niezwykłą moc, która może zadecydować o wyniku nadchodzącej batalii ludzi z robotami.

Andreas CelsiusKim był Anders Celsius?
Anders Celsius żył w latach 1701-1744. Był szwedzkim fizykiem i astronomem. W 1742 roku wynalazł standardową skalę mierzenia temperatury. Zwana jest ona skalą Celsjusza. Każdy stopień stanowi jedną setną różnicy temperatur między temperaturą wrzenia i zamarzania wody.
   

Monety lidyjskieCo to były monety lidyjskie?
W przeszłości do prowadzenia handlu wykorzystywano wiele różnych przedmiotów, takich jak miedziane tabliczki, kamienie szlachetne, muszle. Jednak, gdy handel między narodami zwiększał się, konieczne było ujednolicenie wymiany. Wynalezienie pieniędzy umożliwiło szybkie przeprowadzanie transakcji za pomocą monet o ustalonej wartości. Pierwsze prawdziwe monety wprowadził 700 lat p. n. e Giges, król Lidii (obecnie w Turcji). Monety lidyjskie były zrobione ze stopu złota i srebra i oznaczone były królewskim godłem. Symbolami tymi był lew i byk.

Wielkie ZimbabweCo to jest Wielkie Zimbabwe?
Budowla położona jest w Zimbabwe, w Afryce Środkowej. Jest to osada obronna, a także jedne z najbardziej imponujących i słynnych starożytnych ruin w Afryce. Mury Wielkiego Zimbabwe zbudowane są ze skał granitowych. Uważa się, że fort ten został wzniesiony nieco przed 1000 r. n. e przez ludność plemienia Szona – słowo zimbabwe w języku Szona oznacza dom z kamieni.

Wielki Kanion KoloradoJaki jest Wielki Kanion?
Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych jest największym wąwozem na świecie. Kanion ten jest olbrzymią, krętą rozpadliną, o długości około 446 km i szerokości od 1,6 do 26 km. W dalszym ciągu ulega on pogłębianiu, ponieważ wody rzeki Kolorado stopniowo wymywają skały. Warto też wiedzieć, że skały Wielkiego Kanionu Kolorado zmieniają barwę wraz ze zmianą światła słonecznego w ciągu dnia.

rys-03(1)Zeus porwał Europę bykiem.

We Włoszech nie istnieje Rzym tylko Roma.

Kukułka jest to ptak, który znosi jajo innego ptaka w jego własnym gnieździe i vice versa.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.