Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

sierpień 2014

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Wyjazd na wakacje wiąże się z koniecznością noclegów. To gdzie będziemy nocować, zależy od rodzaju naszego wypoczynku. Jadąc na obóz harcerski, nie należy spodziewać się noclegu w pięciogwiazdkowym hotelu. I odwrotnie, wybierając się na wypoczynek do innego miasta nie licz, że będziesz spędzać noce w namiocie rozbitym na miejskim skwerku. W mieście na nocleg udajemy się do hotelu. Jak zachować się w takim miejscu?
• Po wejściu do hotelu pierwsze kroki kierujemy do recepcji. Tam trzeba się zameldować, odebrać klucz do pokoju. Tam też dowiesz się, o której godzinie podawane jest śniadanie.
• Po wejściu do pokoju, rozejrzyj się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli zauważysz jakąś usterkę, to zgłoś ten problem na recepcję.
• Zapoznaj się ze wskazówkami obsługi hotelowej.
• Przychodząc do jadalni na posiłek, zanim zajmiesz miejsce przy stole, podaj kelnerowi numer pokoju.
• W jadalni nie spożywaj niczego, co przyniesiesz z zewnątrz, ani też nie wynoś żadnego jedzenia.
• Idąc przez korytarz, nie zachowuj się hałaśliwie.
• Skąpy strój możesz nosić wyłącznie w pokoju. W niedobrym tonie jest paradowanie w takim ubraniu w hotelu.
• Szanuj prywatność innych i tego samego oczekuj dla siebie.

Jeśli zastanawiasz się, czy korzystając z usług hotelowych potrafisz odpowiednio zachować się, odpowiedz na poniższe pytania i sprawdź rozwiązanie.

I. Po wejściu do hotelu pierwsze kroki kierujesz do:
A. Hotelowego basenu, bo przecież szybko musisz skorzystać z jacuzzi.
B. Recepcji, gdzie odbierasz klucz do pokoju, zameldujesz się zaś w wolnej chwili.
C. Recepcji, gdzie odbierasz klucz do pokoju i dopełniasz formalności meldunkowych.

II. Podczas śniadania w jadalni:
A. Nakładasz potrawy na talerz i idziesz z jedzeniem do pokoju.
B. Na talerz nakładasz obfite porcje, których nie jesteś w stanie skonsumować.
C. Na talerz nakładasz małe porcje, a jeśli jesteś głodny bierzesz dokładkę.

III. Przemieszczając się w hotelu:
A. Kiedy nikt nie widzi, zjeżdżasz po poręczy schodów.
B. Nie zważając na nikogo, biegasz po schodach.
C. Dbasz o bezpieczeństwo własne i innych gości hotelowych .

IV. Podczas ciszy nocnej:
A. Podkręcasz telewizor na cały regulator, w końcu jesteś we własnym pokoju.
B. Ściszasz telewizor dopiero na skutek interwencji obsługi hotelowej.
C. Korzystasz z telewizora w taki sposób, aby nie przeszkadzał innym użytkownikom hotelu.

Rozwiązanie
Najwięcej odpowiedzi A
Niestety, ale nie potrafisz dostosować się do zasad panujących w hotelu, a twoje zachowanie dalekie jest od kulturalnego.
Najwięcej odpowiedzi B
Znasz regulamin hotelu, ale traktujesz go wybiórczo.
Najwięcej odpowiedzi C
Potrafisz dostosować się do zasad panujących w hotelu. Tak trzymaj!

Niesamowity dwórPrzygody Pana Samochodzika to od kilkudziesięciu lat obowiązkowa lektura młodych wielbicieli sensacji. Już miliony czytelników doskonale znają dziwaczny samochód i jego właściciela – specjalistę od ratowania skarbów i rozwiązywania zagadek z przeszłości. Tym razem Pan Samochodzik po śmierci antykwariusza – właściciela starego dworu – obejmuje tam posadę kierownika i kustosza muzeum. Jako szef dwójki młodych absolwentów historii sztuki musi nie tylko przeprowadzić inwentaryzację, ale też zmierzyć się z tajemniczymi duchami. Czy uda mu się odkryć skrywane przez dwór tajemnice, które zabrał do grobu antykwariusz? (Zbigniew Nienacki „Niesamowity dwór”, Siedmioróg).

Przychodzi facet do lekarzaReżyser: Dany Boon
Gatunek: komedia
Obsada: Dany Boon, Alice Pol, Kad Merad
Rok produkcji: 2014
O czym jest film?
Romain Faubert ma 40 lat i jest zdrowy jak ryba. Problem w tym, że nie chce w to uwierzyć. Gorzej – jest przekonany, że jego organizm jest pełen bakterii, wirusów i wszelkiego rodzaju chorób. Byłby to jego prywatny kłopot, gdyby nie fakt, że swoją manią rujnuje życie jedynego przyjaciela, doktora Zvenki. Poczciwy medyk codziennie musi wybijać z głowy Romaina kolejne urojone schorzenia, a ich chora relacja wykracza daleko poza lekarski gabinet. Romain potrafi nawiedzić swego lekarza bez uprzedzenia w trakcie zabiegu, podczas rodzinnej uroczystości, czy w domu w środku nocy. Miarka przebiera się, gdy jak zwykle umierający Romain zaczyna deklarować bardzo żywe uczucia do siostry doktora.

CortesKim był Cortes?
Cortes był hiszpańskim konkwistadorem, żyjącym w latach 1485-1547. Konkwistadorzy byli to żołnierze i awanturnicy, którzy uważali, że odkryty „Nowy Świat” należy podporządkować, toteż bezlitośnie łupili i niszczyli tamte tereny. Cortes na swoją pierwszą wyprawę, celem której był podbój Kuby, wyruszył pod wodzą Diego Valesqueza. Kolejną wyprawę podjął już samodzielnie, a jej celem stali się Aztekowie, amerykańscy Indianie, którzy zamieszkiwali tereny dzisiejszego Meksyku. Cywilizacja Azteków była bardzo rozwinięta przede wszystkim w dziedzinie nauki, sztuki, architektury i rolnictwa. Przebiegłe i bezwzględne działania Cortesa doprowadziły do wyniszczenia tej cywilizacji.

Skały ZegaroweJakie są Skały Zegarowe?
Skały Zegarowe to jedne największych zespołów skał wapiennych położonych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Najwyższą ze skał jest liczące ok. 480 m n.p.m. Grodzisko Pańskie. Według historyków pomiędzy XIII a XIV wiekiem w obrębie skał istniał gród, mieszkańcy którego trudnili się m.in. metalurgią i kowalnictwem. W obrębie skał znajdują się jaskinie, w tym Jaskinia Zegarowa. Odkryto w niej ślady osadnictwa człowieka sprzed 50 tysięcy lat p.n.e. Legenda mówi, że w wigilię Nocy Świętojańskiej i Bożego Narodzenia zegar ukryty w skałach wybijał godziny.

Krak des ChevaliersCo to jest Krak des Chevaliers?
Zamek Krak des Chevaliers znajduje się w Syrii. Został wzniesiony przez krzyżowców podczas średniowiecznych wypraw krzyżowych. Zachował się do naszych czasów. Z trzech stron otoczony był bardzo wysokimi murami, wzmocnionymi basztami, a z czwartej strony chroniła go fosa. W zamku znajdowały się rozmaite pomieszczenia, jak np. stajnie, spichlerz, refektarz, czyli duża sala służąca jako jadalnia. Położony on jest na szczycie przepadzistego stoku. Była to budowla obronna, bardzo trudna do zdobycia. Twierdzę udało się zająć muzułmanom w 1271 roku.

Lato z RadiemCo to jest „Lato z Radiem”?
„Lato z Radiem” to jedna z najstarszych audycji radiowych, która wyemitowana został po raz pierwszy 1 lipca 1971 roku na antenie programu I Polskiego Radia. Audycja nadawana jest pomiędzy godziną dziewiątą rano a dwunastą w południe w porze letniej. Rozpoczyna się od granej na akordeonie polki dziadek, w trakcie której audycja zapowiadana jest w kilku językach, m.in. rosyjskim, angielskim, francuskim. Program wypełniają humorystyczne rozmowy, słuchowiska a przede wszystkim ogromna dawka muzyki.

rys-03(1)Chłopi pracowali na pańskich polach od świtu do rana.

Termometr zbudowany jest ze szklanej rurki, w środku jest Celsjusz, który wynalazł podziałkę.

Sejsmograf jest to aparat służący do regulowania trzęsień ziemi.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.