Język polski Język polski Język polski Język polski Język polski

Język polski, gimnazjum

maj 2015

SiM_banner_polskionline_465x100_20150906 Dobre kursy dla dzieci
Przywitaj wiosnę z Pikinini Uciec jak najbliżej

rys-02Ludzie różnią się od siebie – wiekiem, wzrostem, wagą, kolorem skóry, wyznaniem religijnym. Czasami trudno oswoić się z kimś „innym”, ale to nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jak to zrobić? Sposobów jest wiele. Oto kilka propozycji.
• Jeśli masz np. czarnoskórą koleżankę, poproś ją, aby opowiedziała ci o kraju, z którego pochodzi jej rodzina. Takie opowieści z pierwszej ręki mogą być niezwykle interesujące i pozwolą ci poznać wiele ciekawostek na temat np. codziennego życia, obyczajów mieszkańców innych krajów.
• Bierz udział w imprezach integracyjnych z osobami niepełnosprawnymi. Podczas wspólnej zabawy możesz się przekonać, że chociaż twój kolega na wózku nie może biegać, nie znaczy, że nie potrafi rzucać lotką do celu.
• Kolega noszący okulary może być wspaniałym gawędziarzem, który barwnie umie opowiadać mrożące krew w żyłach historie, a może potrafi ładnie rysować i wspólnie możecie stworzyć ciekawy komiks.
• Nadwaga może być nie tylko objawem łakomstwa, ale bardzo często jest wynikiem choroby, np. cukrzycy, kłopotów z tarczycą. Nie bój się, że się zarazisz. Może twój puszysty kolega ma ciekawe hobby , o którym chętnie ci opowie, czy pomoże z przedmiotu, z którym ty sobie średnio radzisz.
• Staraj się nie przyklejać do innych osób łatek, jak np. maruda, gapa, bałaganiarz. Zastanów się, czy ty zawsze postępujesz doskonale i nie marudzisz podczas odrabiania lekcji, a twój pokój zawsze lśni czystością.
• Nie opowiadaj dowcipów na temat ludzi innych narodowości, bo jak ty byś się czuł, gdyby ktoś w obcym kraju kpił z twojego wyglądu.
• Nie wyśmiewaj się z biednych czy bezdomnych, bo nie zawsze jest to ich wina. Czasami w życiu tak się układa, że człowiek nie ze swojej winy może stracić dach nad głową lub zubożeć.
• Nie obrażaj niczyich uczuć religijnych, ale spróbuj dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne wyznania, a może mają wspólne cechy z religią, którą ty wyznajesz.
• Nie irytuj się na ludzi starszych, że np. trzeba im ustąpić miejsca w autobusie czy tramwaju. Wiedz, że za kilkanaście lat też będziesz człowiekiem wiekowym.
• I na koniec, pamiętaj o starej zasadzie – nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Kim będęCzym zajmuje się strażak?
Strażacy zajmują się m.in. gaszeniem pożarów, ewakuowaniem ludzi z miejsc ogarniętych żywiołem (np. podczas powodzi, huraganów), jeżdżą na miejsca wypadków samochodowych, katastrof budowlanych, usuwają skutki skażenia środowiska substancjami chemicznymi, zajmują się poszukiwaniem osób zaginionych w czasie kąpieli w jeziorach, rzekach.
Dla kogo ten zawód?
Jest to zawód dla osób wysportowanych, odważnych, odpornych psychicznie, opanowanych, umiejących szybko podejmować decyzje i działać w grupie.
Jak zdobyć zawód?
Wybierając szkołę średnią, warto poszukać takiej, w której są klasy mundurowe – policyjne albo strażackie. Można skończyć szkołę policealną, gdzie zdobywa się tytuł technika pożarnictwa. Jeśli ktoś chce zostać oficerem straży pożarnej, może zdawać do Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Strażakiem można tez zostać, zgłaszając się do komendy straży pożarnej w czasie naboru pracowników i przechodząc pozytywnie testy sprawnościowe i wytrzymałościowe.

Kartki z pamiętnika Danki4 kwietnia, środa
Ostatni dzień w szkole przed feriami świątecznymi upłynął bardzo przyjemnie. Po lekcjach wybrałyśmy się z dziewczynami do galerii, gdzie kupiłyśmy wielkanocne dekoracje. A potem poszłyśmy do cukierni na pyszne ciastka. Świadomość, że przez tydzień nie będzie szkoły, zdecydowanie poprawiła nam humory.
12 kwietnia, niedziela
Wielkanoc była smutna. Moja babcia rozchorowała się i trafiła do szpitala. Dziadek załamany, podobnie jak reszta rodziny.
23 kwietnia, czwartek
Znów trzy dni laby w szkole. A to z tego powodu, że trzecioklasiści pisali egzaminy. Kibicowaliśmy wszystkim. Nas czeka to za trzy, a w sumie to za dwa lata.
29 kwietnia, czwartek
Babcia wyszła ze szpitala. Wszyscy ucieszyliśmy się, a najbardziej dziadek. Dopóki babcia nie wróci do pełni sił, trzeba im pomóc w porządkach, zakupach. Myślę, że wszystko będzie dobrze.

Wyspa mojej siostryKsiążka opowiada o dziewczynce z zespołem Downa. Snuje o tym opowieść jej młodsza siostra Marysia. Pippi, bo tak nazywają tę dziewczynkę, nie umie pisać, czytać, poprawnie mówić, ale świetnie gotuje i ma fenomenalną pamięć. Ma dość potężną posturę. Uwielbia kolor niebieski. Ma baśniową wyobraźnię, np. wydaje jej się, że dwupiętrowy dom, w którym mieszka z Mysią i Tatą to Szklana Góra. Rzeczywistość odbiera w sposób dosłowny, np. kiedy w telewizji pokazywane jest tornado, to Pippi po obejrzeniu takiego programu, patrzy przez okno, aby sprawdzić, czy na trawniku przed domem nadal rosną drzewa. Pippi jest bardzo silna, toteż stąd wzięło się to porównanie do bohaterki książki Astrid Lindgren „Fizia Pończoszanka”. Dziewczynka nie uczęszcza do zwyczajnej szkoły. Jest w Szkole Życia, gdzie uczy się najprostszych czynności, jak chociażby wiązania butów. Nie znosi zmian, nawet najdrobniejszych, i reaguje na nie ogromną złością. Żyje na swojej wyspie i w swoim świecie. Kocha Mysię, Tatę i tych, którzy okazują jej zrozumienie. Jest to książka o miłości bezwarunkowej, o wzajemnej trosce, poczuciu obowiązku za bliską osobę. Wreszcie o zrozumieniu i akceptacji ludzi, którzy różnią się od nas (Katarzyna Rarych „Wyspa mojej siostry”, Wydawnictwo Stentor 2011).

Gabrielle ChanelKim była Gabrielle Chanel?
Gabrielle Chanel znana jako Coco to sławna projektantka mody, żyjąca w XX wieku. Stworzone przez nią kreacje odcisnęły trwałe piętno w świecie mody. Jest znana m.in. z takich projektów, jak „mała czarna sukienka”, żakiet bez kołnierza, czy wreszcie perfum Chanel No 5.
   

DanieCo to było „danie?”
W dawnych czasach słowo „danie” oznaczało wszystkie potrawy podawane na stół równocześnie. Dzisiaj słowo to oznacza po prostu jakąś potrawę, np. zupę pomidorową, placki ziemniaczane.

   
   

Starożytne forty rzymskieJakie były starożytne forty rzymskie?
Starożytni Rzymianie budowali niewielkie fortyfikacje zbrojne w celu obrony swoich granic. Tworzyli oni również fortece legionowe, które miały wielkość małych miasteczek. Aby wprowadzić w błąd przeciwnika, rzymscy budowniczowie fortów sprawiali, że forty wyglądały na mocniejsze niż były w rzeczywistości, poprzez pokrywanie ich drewnianych ścian gipsem, dzięki czemu wyglądały one jakby były zbudowane z kamienia.

Wielka Rafa KoralowaJaka jest Wielka Rafa Koralowa w Australii?
Wielka Rafa Koralowa w Australii ciągnie się przez około 2010 km wzdłuż północnego wybrzeża Australii. Rafa koralowa jest formacją piaskowca zbudowaną ze stwardniałych szkieletów martwych stworzeń wodnych, zwanych polipami. Do rafy przytwierdzone są miliony żywych polipów. Większą część Wielkiej Rafy Koralowej stanowi park narodowy i jest to środowisko życia dla około 1500 gatunków ryb, krabów, żółwi morskich, ptaków.

rys-03(1)Tryb przypuszczający mówi o czynności, którą bym wykonała, tylko nie wiem kiedy.

Orfeusz wskutek wielkiej miłości do żony uzyskał bilet wstępu do świata umarłych.

Białe ciałka krwi nazywamy lękocytami.

(źródło: „Pegaz na biegunach”)

 

© Copyright 2011 DOCTUS-NET
Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie w całości
lub we fragmentach materiałów zawartych na stronie zabronione.